Cumhur Reisi Erdoğan, İslam Hars Merkezi’nin açılışına katıldı- 1

? Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin açılışına katılarak enformasyon yaptı.

Sözlerine, “Muhterem Cumhur Reisi, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Sayın Muazzez Nazik Hasanoviç, Sisak, Moslavina vilayetinin zer sakinleri, bulunmaz misafirler sizleri yeryüzü kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum” diye başlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Buradan sizlerin vasıtasıyla Hırvatistan ve Balkanlar’bile yüreği bizimle çarpan yekpare kardeşlerime, parçalanmamış dostlarımıza selamlarımı gönderiyorum” dedi.

‘DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİMİZİN NİŞANESİ OLAN BU KIYMETLİ ESERİ UMUM BİRLİĞİYLE TAMAMLADIK’

Reisicumhur Erdoğan, tahminî şeş sene aradan bilahare arkadaş ve müttefik Hırvatistan’ı tekrar musahabe etmenin bahtiyarlığı ortamında olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Sözlerimin kolaylıkla başında seçme birinize Türkiye’deki 85 milyon kardeşinizin selamlarını aktarma etmek istiyorum. Hırvatistan’ın ayrımlı şehirlerinden, Bosna Hersek’ten başka kasaba ülkelerden arkadaş ve kardeşimizle buluşmamızı, kucaklaşmamızı kader eden Rabb’ime hamdediyorum. Türkiye Hırvatistan hisse senedi birliğinin genişlik manalı örneklerinden biri olan Sisak İslam Kültür Merkezi’nin açılışı vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan özlem gidermekten sevinme duyuyorum. Bu seçilmiş esere şahsımın isminin verilmesi nezaketini gösteren Sayın Cumhurbaşkanı’na, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Ermiş Nazik Hasanoviç’e ve onların nezdinde tamam Hırvat makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Rabb’im birliğimizi, dayanışmamızı daim eylesin diyorum.”

Sisak’ta tıpkı İslam Kültür Merkezi mensur edilmesi konusunun önce namına April 2016’birlikte gerçekleştirdiği musahabe sırasında eski Cumhur Reisi Kolinda Grabar Kitaroviç yoluyla gündeme getirildiğini nâkil Cumhur Reisi Erdoğan, “Kolinda Eş projeye ülkemizin desteğini talep ettiğinde biz da tek irtical kıvançla kabul ettik. Hırvatistan İslam Birliği’nin öz imkanlarıyla başlattığı projeye 2018 yılı Ara ayından itibaren TİKA’dahi dahil oldu. Sayın Kitaroviç’in 16 Eş 2019 tarihinde Türkiye’ye yaptığı musahabe sırasında ise TİKA ve Hırvatistan İslam Birliği arasında bu konuda tıpkısı anlaşma zaptı imzalandı. Hamdolsun ülfet ve kardeşliğimizin nişanesi olan bu bulunmaz eseri el birliğiyle tamamladık. Bu merkezin değişik dinlerden dostlarımızın de ilk kânun geçirecekleri şehrin gerçek kavuşma ve birleşme adreslerinden biri olacağına inanıyorum. Ayrıca anadan görme ve gündeş tasarımları çokça iyice aynı şekilde birleştiren koca mimarisiyle merkezin nehirler şehri Sisak’ın güzelliğine güzellik katacağına inanıyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, bu kıymetli eserin özellikle Sisak halkı kalkışmak için cemi bacanak ve kardeşlere kalburüstü olmasını diledi.

‘HIRVATİSTAN, MÜSLÜMANLARA SAĞLANAN SAYGI ORTAMI BAKIMINDAN AVRUPA’DA YAŞIT GÖSTERİLEN ÜLKELER ARASINDADIR’

Altı sene önceki Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu marifetiyle hukuken ve kurumsal adına kabul edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Reisicumhur Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve ecnebi düşmanlığına cebin Zagreb’ten tamlık Avrupa’ya ve dünyaya anlamlı mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün tıpkısı kez henüz gene Hırvatistan’dan, bu kez Sisak’tan hukuk, kardeşlik, barışa ve hoşgörüye dayalı muhteşem mesajlar vermiş olduklarını tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Bu bittabi rastlantısal değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan özgürlük, utanmak ve varlık ortamı itibarıyla Avrupa’da örnek gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği ortada yapı edilen teşrikimesai bu noktada serencam kademe önemlidir. Bittabi bu özgürlük ve varlık ortamı yalnız Müslüman kardeşlerimiz için değil, diğer dinler ve kültürler üzere dahi geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Merkezi’nin hem Hırvatistan’ın bu benzer konumunun hem üstelik Sisak şehrinin çok aydın yapısının sembollerinden biri yerine yaşayacağını söyledi.

‘DOSTLARIMIZIN SEVİNÇLERİYLE SEVİNDİK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye kendisine hiçbir zaman evveli felek birliği yaptıkları, ortak aynı tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Istem dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını zat acımız kendisine gördük. Bu anlayışla 2020 böylelikle Sisak Moslavina bölgesinde meydana mevrut depremin peşi sıra tamlık imkanlarımızla bacanak Hırvatistan hükümetinin ve halkının yanı sıra olmaya çalıştık. Bu vesileyle tıpkı kez henüz geçmiş olsun dileklerimi alıntılamak istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına temel sağlığı diliyorum. Aynı daha böyle felaketler yaşanmamasını murat ediyorum. Hırvat dostlarımız de ülkemizde ayrımsız tehlike yaşandığında seçkin ant bizim yanımızda oldular. Sabık sene yaz aylarında Türkiye’bile yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan aynı ateş sönüm uçağını ülkemize gönderdi. Benzeri öğün henüz Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından çevre ülkem ve milletim namına teşekkür ediyorum. Aramızdaki teşrikimesai ve yardımlaşmanın daha çok da süreceğine eminim.”

Cumhur Reisi Erdoğan, “Bu yıl Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutluyoruz. İki ülke dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle düşündürücü ayrımsız yıla balya gelmesinden yağlık ayrıca memnuniyet duyuyorum” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin özellikle Sisak tutmak için Hırvatistan’üstelik yaşayanlara görklü olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu evire çevire camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Doğruluk katında kabul olması dileğinde bulundu.

Burada yarın ilk cuma namazının davranım edileceğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize adamakıllı cumalar diliyorum ve namazlarını Allah akseptans etsin diyorum. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi elan birlikte güçlendireceğine inanıyorum” diye sözlerini sonlandırdı. Küşat töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Ermiş Görgülü Hasanoviç, Cumhur Reisi Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Müessis Onur Ödülü’nü takdim etti.

Share: