‘Demir Yumruk’ soruşturmasında, teşkilat yöneticilerine 43’er yıl dam istemi

ANKARA merkezli 29 ilde düzenlenen ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması kapsamında cürüm örgütü lideri Hüseyin Eryılmaz grubuna müteveccih soruşturma tamamlandı. İddianamede, aralarında teşekkül yöneticileri Hüseyin Eryılmaz ve Hulusi Belgü’nün da bulunduğu 5 gönül için 11’er yıldan 43’er yıla kadar cezaevi cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı marifetiyle yürütülen soruşturma kapsamında 3 ayrı yanlışlık örgütüne müteveccih 29 ilde düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Yerel), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın de bulunduğu 29 sevimli tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üstüne daha sonraları azade bırakıldı. Savcılık, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 71 şüphelinin kayran aldığı Hüseyin Türkyılmaz grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayıp 46 birey üzerine savca düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Hüseyin Eryılmaz olduğu, Hulusi Belgü, Soner Eryılmaz, Muzaffer İzgi ve Mustafa Kırsaç’ın bile idareci olduğu belirtildi. İddianamede, 14 sanığın örgüte uzuv, 27 sanığın ise ‘kamu hava ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirtildi.

FATURASIZ DÜNYALIK ALIŞI İÇİN KODLAR KULLANMIŞLARİddianamede, örgütün haricen aldığı kütük demiri fabrikalarda işlediği ve kütük demir alışverişinin haddinden fazla nazik benzeri kısmının Hulusi Belgü namına mukayyet şirket üzerinden yapıldığı düzlük aldı. Şirketin bu alışverişin iri bir kısmını faturasız yaptığı, örgüt üyelerinin bu gebe miktardaki faturasız para alışını kendi aralarında ‘B’, ‘İki’ ve ‘Alttan’ namına isimlendirdikleri belirtildi. İddianamede örgütün, faturasız alış-satışların ücretini banka hesapları üzerinden ödemeyerek apayrı tıpkısı müşareket üzerine takanak kaydettikleri, böylecene hep dışına çıkartılan bu paranın Çorum’bile kâin aynı kuyumcuya tasdik edildiği aktarıldı. Örgütün antrparantez kıytırık çaptaki bir nice firmayla gerçeğe aykırı tecim hacmi yaratarak, düzme fatura kapaması yaptığı belirtildi. İddianamede, örgütün bu hileli hareketlerle vergisel veya özge algı hakkından mahrum küsurat amme tüzel kişisi devleti hamile miktarda zarara uğrattıkları, örgütün ise milyonlarca teklik nahak yere algı elde ettiği ifade edildi.ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 43’ER YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİS TALEBİİddianamede, teşekkül yöneticisi Hüseyin Türkyılmaz ile yöneticiler Hulusi Belgü, Soner Eryılmaz, Utkulu İzgi ve Mustafa Kırsaç üzerine, ‘yanlışlık çalışmak için teşekkül inşa etmek ve yönetmek’, ‘amme çekicilik ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçundan 11’er yıldan 43’er yıla kadar hapishane cezası istendi. Teşekkül üyeleri Ahmet Kurtuluş, İhsan Göymen, Yılmayan Altunbulak, Serkan Peker, Tahir Toygar Özdöl, Hatice Başaran, Rıdvan Endişe, Hasan Soydan, İbrahim Halil Kaya, Dilek Güllabi, Gökay Demirel, Fatih Harman, Muhammed Kudret Güney, Bekir Eryılmaz hakkında ise ‘yanlışlık çalışmak amacıyla kurulan örgüte örgen olmak’ ve ‘amme gurur ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçundan 39’ar yıla büyüklüğünde mahpushane cezası istendi. 27 sanık için ise ‘amme gelgel ve kuruluşlarının zararına olarak dolandırıcılık’ suçundan 15’er yıla kadar kodes kâm edildi. Antrparantez savcılık 25 emanet için ise takipsizlik kararı verdi.

İddianame, Ankara 33’üncü Bunaltıcı Ceza Mahkemesi marifetiyle kabul edildi.

Share: