Derecik’te armut diye niteleyerek aldığı ağaç, japon hurması daha çok

Derecik’te armut diyerek aldığı amut, trabzon hurması çıktı

HAKKARİ – Hakkari’nin Derecik ilçesinde hareketli Beşir Yılmayan, 4 sene geçmiş armut diye aldığı fidanlardan ikisinin trabzon hurması çıkmasıyla bu meyvenin birlikte yetiştiriciliğini yapmaya başladı.

Derecik ilçesine ilişkin Koryürek köyünde cıvıl cıvıl Beşir Yılmayan, bahçesinde yetiştirdiği yemiş ağaçlarını alevlendirmek üzere 4 sene ilk 20 nüsha armut fidesi aldı. Bahçenin ayrı ayrı alanlarına fidanları çalı Yılmayan, ilerleyici yıllarda 2 fidanın yapraklarının armut diyerek aldığı ayrıksı fidanlardan ayrımlı olduğunu gördü. Yılmayan, yaptığı araştırmalar sonucu 2 fidanın halk aracılığıyla ‘cennet hurması’ diye niteleyerek aşina japon hurması olduğunu belirledi.

Özenle yetiştirdiği hurma ağaçlarından bu yıl ikinci öğün hasat işleyen Beşir Yılmayan, “Bahçemde armut, elma ve nar ağaçları var. Bahçenin gereksiz olan yerlerine yemiş ağacı dikme kararı aldım. Armut fidanı diye niteleyerek aldık, ayrı ayrı varak verince armut olmadığını fark ettik. Henüz bilahare Derecik ilçesinde hiç rastlamadığımız ayrımsız kâr vermeye başladı. Tığ da bunu araştırdık, japon hurması bire bir gayrı adıyla ‘cennet hurması’ olduğunu öğrendik. Cennet hurması berenarı içimli ve faydalı aynı ürün olsa de ülkemizde bu meyvenin tadını birlikte bilmeyen bir nice dirilik var. Biz üstelik daha yeni eskimemiş tadına baktık. Cennet hurması vitamin ve mineraller açısından berenarı zengin bire bir meyvedir. Bu ağaç rastgele yerde yetişmiyor. Alelhusus ülkemizde imdi Karadeniz Bölgesinde yetişiyor. Derecik ilçemizde yemiş vermesi bizi az çok sevindiriyor” dedi.

Share: