DİYARBAKIR – Hasadı süren tescilli Karacadağ pirinci verimiyle üreticiyi mutlu etti

Diyarbakır’birlikte yetiştirilen tescilli Karacadağ pirincinde ürün artışı, üreticinin yüzünü güldürdü.

Çınar ilçesinin Yarımkaş köyünde üretilen Karacadağ pirincinde hasat sürüyor.

Kaymakamlık, Çınar Ekincilik Odası ve Çınar Zerzevan Kalesi Evcil Gösteri Grubu Derneği aksiyon birliğiyle köyde hasat etkinliği yapıldı.

Etkinliğe katılan Ilçebay Muhammed Fatih Tarihli, çiftçilerle ayrımsız müddet orakla daha sonraları biçerdöverle çeltik hasadı yaptı.

Tarihli, AA muhabirine, hasadın artımlı olmasını dilediklerini belirterek çok domuzuna aynı anne tanıklık ettiklerini söyledi.

Bugün üreticinin hasat sevincini paylaştıklarını dile getiren Günlü, 3 bin 500 dekar alanda üretilen çeltiğin hasadının sürdüğünü belirtti.

Tarihli, “Karacadağ pirinci şeker hastalığı oranının bağan olması nedeniyle başka pirinçlere bakarak elan dosdoğru. Protein değeri de özge pirinçlere göre elan faziletkâr. Bu de Karacadağ pirincini kaliteli arkaç getiriyor. Elimizdeki bu yüce değeri henüz mebzul noktalara bildirmek namına emek başlatmak amacıyla buraya geldik.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Ecdat birlikte Karacadağ pirincine coğrafi belen tescili alarak bölgeyi koruma altına aldıklarını söyledi.

Karacadağ pirincinin değerli bir eser olduğunu dile getiren Ecdat, “Diyarbakır’dahi tahminî 7 bin 500 dekar alanda bu yıl çeltik tarımını gerçekleştirdik. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyemizin bile katkılarıyla üreticilerimize bu sene 63 titrem nesil dağıttık. Tohumlar nisanda toprakla buluşturuldu ve zaman de hasat üzere burada bulunuyoruz. Geçen sene dekar başına 400 kilo olan mahsul bu sene sayı farkı 450 kilograma yükseldi.” dedi.

Üretici Haydi Gulçer ise bu yıl verimden memnun olduklarını tabir etti.

Share: