Doğuma giden iki canlı avrat ve bebeğine ambulansta hayati tuşe

Burdur’dahi, tevellüt sancısı başlayan 39 haftalık hamile eş, ambulansla hastaneye götürüldüğü sırada bebeğin boynuna kordon dolandığını ayırt fail 112 Acil Esenlik çalışanlarının kudretli müdahalesiyle koca bebek dünyaya getirdi.

Tefenni ilçesinde zinde 23 yaşındaki zinde kadın, hamileliğinin 9’uncu ayı olan 9 Aralık’ta veladet başlayınca 112 Ivedi Davet Merkezinden müzaheret istedi.

Bunun konusunda 112 Evgin Sağlık ekibinin ambulansa aldığı genç eş, birlik teşekküllü ayrımsız hastaneye sevk edildiği tam sancıları artarak kötülük geçirdi.

Boynuna kordonu dolanan ve içki alması duran çağa, keyif ekibinin müdahalesiyle ambulansta dimdik şekilde dünyaya geldi. Sağlıkçılar bebeğe Halil ismini verdi. Burdur Ihtişam Hastanesinde müşahede altında tutulan esas ve süt kuzusu daha sonraları taburcu edildi.

Eşiyle tıpkısı ambulansta görev yapıyor

Doğumu başarıyla gerçekleştiren evgin tababet teknisyeni Sena ve paramedik eşi Berk Uysal ile paramedik Rahim Dikmen, Huruç Mahallesi’ndeki evlerinde esas ve bebeğini mülakat etti. Ambulansla eve gelen 112 Evgin Servis ekibi, bebeği ve anneyi metin görmenin mutluluğunu yaşadı.

Berk Tevazulu, AA muhabirine, bir buçuk yıldır evli olduklarını, birlikte görev yaptığı eşiyle zat çocuklarından önceki “Halil bebeği” kucaklarına aldıklarını söyledi.

Uysal, 5 yıldır bu mesleği yaptığını fakat ambulansta mevlit vakasıyla ilk kez karşılaştığını belirterek, hastaneye 10 kilometre kaldığında doğumun başladığını anlayınca bebeğin ve annenin hayatını riske atmak istemediklerini rapor etti.

Doğumu ambulansta gerçekleştirdiklerini aktaran Uysal, “Boynuna kordon dolanmasını çözdüğümüz bebeğe müvellidülhumuza verdik. Bebeği dosdoğru şekilde kucağımıza aldık. Cankurtaran, pespaye aynı ivedili servis niteliğindedir.” ifadesini kullandı.

Doğumu başlatmak üzere kararsızlık yaşamadıklarını dile getiren uysal, şöyle konuştu:

“Doğrusu istinkâf etmek ve kararsızlık yaşarsanız bu mesleği yapamazsınız. Bebekteki problemi görünce acul tıpkısı şekilde mukteza müdahaleyi yapmamız lazımdı. Bunu üstelik başarını aynı şekilde yaptık. Çağa doğduktan sonradan eşimin kucağındaydı, onu de çok ateşin gördüm. Bebeği dosdoğru ve enerjik gördüğümüz amacıyla çok mutlu olduk. Çok adamakıllı aynı duyguydu. Biz de eskimemiş evliyiz. İnşallah bize dahi baht peki. Bu fenomen bizim için iyice bir andaç kendisine kaldı.”

“Bebeğin ağlama sesini duyunca ekip namına gözlerimiz doldu”

Ivedili Tababet Teknisyeni Sena Uysal da eşiyle bazı eyyam nöbetlerinin kesiştiğini, o ahit bile Halil bebeğin doğumuna birlikte tanıklık ettiklerini anlattı.

Panik olan anneyi sakinleştirmeye çalıştıklarını anlatan Uysal, “Anneyi sakinleştirirken bire bir yandan da ‘İyiyiz, biz bu işi hallederiz.’ diye niteleyerek bir birimize bindi verdik.” dedi.

Tevazulu, bebeğin ağlama sesini duyunca çokça sevindiklerine değinerek, “Sevinçten incitici attık. ‘Bebeği kurtardık bu işi başardık.’ dedik. Sonrasında eşimle birbirimize sarıldık. Bebeğin ağlama sesini duyunca asıl birlikte sakinleşti, bebeğiyle buluşunca gözleri doldu. Bizim birlikte grup yerine gözlerimiz doldu. Elimizde birkaç dakika evvel hayata ‘merhaba’ demiş ayrımsız bebeğe bakıyorduk, o anlar çokça güzeldi. Gurur donör aynı duyguydu.” ifadelerini kullandı.

O şeb ambulansı kullanan Paramedik Rahim Dikmen da hastaneye giderken sisten âlem rey mesafesinin meydan vadi 10 metreye büyüklüğünde düştüğüne değindi.

Doğum başladığında ambulansın hareket etmemesinin gerektiğine dikkati calip Dikmen, “Ara Bulucu sağa çekip tezce tevellüt hazırlığımızı yaptık. Süt Kuzusu gelirken boynuna dolanan kordonu gördüm. Kordonu temel kısmından fevk çekerek tıpkı manevrayla çıkardım. Kordon çözülmezse annenin ıkınmasıyla bebeğin solunumu durabilirdi. Bebeğin ağlama sesiyle o andaki stres, gerilim bir anda mutluluğa dönüştü. Zaman de bebeğin metin olduğunu gördük.” diye konuştu.

Suriye tabiiyetli Tutarık ve Adnan Hamid çifti da ikinci bebeklerini mıhlı kendisine kucaklarına aldıkları üzere mutlu olduklarını anlatım ederek, doğumu gerçekleştiren keyif çalışanlarına teşekkürname etti.

“Arkadaşlarımızı teşekkür belgesiyle ödüllendireceğiz”

İl Keyif Müdürü Sırrı Şenbayram de kimi vakit ambulansta doğumlar gerçekleşebildiğini, bu çeşit durumlarda lüzumlu donanım ve eğitimli personellerin ambulanslarda fariza yaptığını belirterek “Hakeza durumlarda tıbbi işlemleri üstelik ambulansta gerçekleştirebiliyoruz. Bu vakada bile arkadaşlarımız zaruri müdahaleyi kalburüstü biçimde yaparak pres benzeri doğumun üstesinden geldiler. Kendilerini teşekkürname belgesiyle ödüllendireceğiz.” dedi.

Share: