Erzurumlu Ayşe hoca Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası finaline nekes hazırlanıyor

Erzurumlu öğretmen Ayşe Melek Okur, Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası finalinde rakiplerini geride bırakarak hem madalya almayı hem de milli takıma seçilmeyi hedefliyor.

Çocuk yaşlarda atlara sargı duyan ve bunu tutkuya dönüştüren 41 yaşındaki sınıf öğretmeni Kari, Erzurum’üstelik kurduğu Kızılelma Geleneksel Sporları Süvari Okçuluk Kulübünde bir zamanda geleneksel Türk sporlarını yaşatmanın uğraşını veriyor.

Eski milli judocu olan Okur, eş ve kadınların tıpkısı kategoride yarıştığı kıymetli spor dallarından atlı okçuluktaki başarısıyla de adından alay ettiriyor.

Daha evvel katıldığı şampiyonalarda kadınlarda Türkiye birinciliği, kompozit sıralamalarında ise geçmiş 10’a giriş başarısı gösteren Okur, 9-21 Ilkgüz beyninde Afyonkarahisar ve Kayseri’de iki ayaklı düzenlenecek Türkiye şampiyonası finallerine eli sıkı hazırlanıyor.

At üstünde ve yerde günde koşa antrenmanla organizasyona hazırlanan Okuyucu, şampiyonada birinci olmayı ve milli takıma seçilmeyi amaçlıyor.

Öğretmen Okuyucu, AA muhabirine, “Boksör” adlı atıyla günde koşa idman yaptığını söyledi.

“Türkiye’nin yer bereketli 40 okçusu ile ikili finalde yarışacağız”

Madalya kazanıp milli takıma seçilmek istediğini anlatım fail Okuyucu, “Ülkemizi ve kamer bariz hıyanet bayrağımızı judo branşında olduğu üzere süvari okçulukta bile teşhir etmek istiyorum.” dedi.

Yakın zamanda dünyaevine girdiğinden bahseden Okuyucu, şöyle konuştu:

“Pazar haset düğünüm yapıldı ama ben salı haset atın üzerindeydim. Eşim bile bunu iyi olsun tatlılıkla karşılıyor. Siz oku yayı bire bir bölüm bırakırsanız, o sizi 10 çevrim bırakır. Bu yarışmalar da bizim için amiyane çokça eke. O yüzden biraz balayı sürecimizi aksattık ve üste balayımız atın sırtında geçiyor. Türkiye Şampiyonası önceki yarışmalarında tahminî 350 büyüklüğünde sporcu ile tığ bu startı aldık. Değme yarışmada yüzdelik 30-50 civarında sportmen elendi. Şu zaman Türkiye’nin en dolgunca 40 okçusu ile ikili finalde yarışacağız ve bunlar arasından milli topluluk seçilmesi olacak. Yarışmada, kadın ayvaz muğlak 40 birey var. Bu kopya içerisinde 4 bayanız ve 36 erkek sportmen ile yarışacağız. Elbette bu dahi Türk kadını adına öz saygı donör bire bir kapsam.”

Kadınlar adına kendilerinden emin olduklarını anlatan Okur, sükse için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

Share: