Fahrettin Altun: Günindi medyasında arada sırada gazeteciliğin hesabına taraftarlık geçiyor

Fahrettin Altun: Günindi medyasında kimi zaman gazeteciliğin adına taraftarlık geçiyor

İLETİŞİM Başkanı Fahrettin Altun, “Terörü kaynağında kurutma stratejisiyle attığımız adımların ve neticelerinin anlatılmasının yanında, kişmiri propagandaya cebin koymak adına birlikte güç himmet gösteriyoruz. zaman zaman alelhusus Gün Batısı medyasında gazeteciliğin hesabına taraftarlığın geçtiğine tanık oluyoruz” dedi.

Fahrettin Altun, Ankara’bile ‘Cenk Muhabirliği ve Akse Bölgelerinde Habercilik Forumu’nda konuştu. Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığı yerine basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırıcı tedbirler almanın esas sorumluluklarından olduğunu belirterek, “Cidal ve çatışma bölgeleri ile kriz alanlarında görev yapacak habercilere yönelik düzenlenen eğitimler, eke tıpkı ihtiyaca karşılık geliyor. Keşke savaşlar olmasa, bari patırtı ve kriz bölgeleri olmasa de bu alana galiba aynı gazetecilik çeşidinden birlikte bahsetmesek. Fakat çatışmalar, savaşlar, krizler dünyamızın, çağımızın dağ gerçekleri” diye niteleyerek konuştu.

‘ÇATIŞMALARI HABERLEŞTİRMEK YERYÜZÜ TAKATLI GAZETECİ FAALİYETLERİNDEN’Kriz ve belirsizliklerle mahmul, kaba çatışmaların olduğu bir dönemden geçildiğini aktaran Altun, şunları söyledi: “Bu çağda savaşları, krizleri, global ve lehçe aktörler arasındaki gerilim ve çatışmaları bildirme akıllıca şekilde haberleştirmek yeryüzü it canli gazetecilik faaliyetlerdendir. ve bu kesinlikle, bu gazetecilik faaliyeti üzere özel benzeri eğitime ve uzmanlığa gerekseme vardır. Zira bahis konusu gazetecilik faaliyeti, alışılmamış koşullarda, güvenlik endişesinin suret safhada olduğu, mesleki anahtar ve gereçlere algı imkanlarının üstelik merbut olabildiği ve berenarı bati ayrımsız psikolojik baskının hükmettiği ortamlarda gerçekleşmektedir. Akse, arbede ve cenk bölgelerinde, tanık olduğunu aktaracak teknik araçları akla yatkın kullanmaktan kendini tehlikeye atmamaya ve canını korumaya, bir nice başlıkta iri bir hassasiyet belirtmek gerekiyor.”‘VİCDAN SAHİBİ GAZETECİ BARIŞA HİZMET EDER’Ayrımsız gazetecinin asıl düsturunun, ‘çekişme propagandasına maşa olmamak ve taş yüreklilik politikalarına bakım etmemek’ olmasının mecburi olduğunu kaydeden Fahretin Altun, ” Irak’tan Suriye’ye embedded; ilişkin gazeteciliğin amil olduğu tahribatı hepimiz hatırlıyoruz. Meğer bire bir cenk muhabirinin yapacağı bir tane molekül, hakkaniyetli benzeri tanıklık olmalıdır. Bu nesep şahitliği ile yazılacak seçkin kelimenin, çekilecek seçme karenin zahir etkiler oluşturabildiğini birlikte gördük. Tıpkı fotoğraf, bir fon, savaşın yarattığı ızdırap ve tahribatı gözler önüne sermekle alay malay, bazen dahi savaşın seyrini değiştirebilir. Esasta ego bile Johan Galtung kadar ‘cenk muhabirliği’ hesabına ‘barış muhabirliği’ tanımlamasının henüz doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü vicdan sahibi gazeteciler savaşların, çatışmaların, krizlerin sonlanmasına katkı sağlayabilir ve böylecene esasen barışa bakım ayar” dedi. ‘TERÖR ÖRGÜTÜ VE YANDAŞLARI DEZENFORMASYONA SARILIYOR’Fahrettin Altun, ulusal güvenliği berkitmek ve farklı coğrafyalardaki insani trajedilerini göğüslemek büyüklüğünde, cenk ve terör propagandasıyla savaş etmenin de öncelikleri arasında olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde ülkemizin şişman bir kararlılıkla yürüttüğü terörle mücadelenin tıpkı boyutunu da dalavere terörüyle mücadele oluşturuyor. Zira Türkiye’nin canlı operasyonlarıyla dem dahi alamayan yıldırı örgütleri ve yandaşları yalana, iftiraya, dezenformasyona sarılıyor. Terörü kaynağında kurutma stratejisiyle attığımız adımların ve bunların neticelerinin ateş parçası ayrımsız şekilde anlatılmasının yanında, millî ve uluslararası boyutta kişmiri propagandaya karşı fethetmek namına da bunaltıcı benzeri çaba gösteriyoruz. kimi vakit alelhusus Gün Batısı medyasında gazeteciliğin hesabına taraftarlığın geçtiğine tanık oluyoruz.”

Fon dökümü:

– Fahrettin Altun’un konuşması

– Genel ve detay

Haber:  Kaan ULU/ANKARA,

Share: