Fatih Erbakan’dan iktidara: 20 senede 520 milyar dolar repo ödediler

Baştan Zenginlik Partisi Umumi Başkanı Fatih Erbakan, Rize’üstelik partisinin 2’nci macerasız yer kongresine katıldı. İsmail Kahraman Firez Merkezinde evvel yapılan kongrede mütekellim Erbakan, senelerce Milli Görüş’ün önünü sökmek üzere iki kutup çıkarıldığını belirterek, “Dediler ki sağcılar buraya, solcular buraya. CHP’ye solcular, Türe Partisi’ne sağcılar, Anavatan Partisine sağcılar, SHP’ye solcular. İki şerha kutup var. Muhalifsen masa başındakilere gideceksin, Topluluk İttifakı isen kasa başındakilere gideceksin. Onun dışında hiçbir almaşık bulunmayan. Şimdi dahi Erbakan hocamızın senelerce gulu gulu dansı dediği kabilinden masa başındakiler, kasa başındakiler oyunu oynuyor. Hacivat’la Karagöz Oyunu kabilinden. Eksantrik tek öz namevcut. Burada gümbür gümbür mevrut kuvvet adayı Baştan Zenginlik Partisi var. Anadolu’yu gezdiğimiz zaman Baştan Zenginlik’ın basamak sesleri duyuluyor” diyerek konuştu.

İktidarın geçtiğimiz günlerde açıkladığı 3 almanak Ilımlı Vadeli Programı eleştiren Erbakan, bu programın artık repo ödemesi, çıktı vergi, daha nazik bütçe açığı, henüz faziletkâr dolar zayıf ve dolar kuruna üstelik merbut kendisine da henüz faziletli şişkinlik anlamına geldiğini söyledi. Erbakan, şöyle konuştu:

“HEM VERGİLERİ ARTTIRIYORSUN HEM BÜTÇE AÇIĞIN ARTIYOR. NEREYE GİDİYOR BU NUKUT?”

“Sayın Cumhurbaşkanı açıklamalarında sabır istiyor ancak öz açıkladıkları OVP’ye göre tek şeyin düzelmeyeceğini ortaya koyuyor. Bakınız 2021’dahi 201,5 bilyon TL olan merkezi hile bütçe açığının 2022’da 461,2 bilyon TL’ye yükselmiş yani 1 senede 2,5 misli kalık, 2023’te üstelik 659,4 bilyon liraya çıkma. Bütçe açığı geçmek daha fazla takanak, elan çok repo ödemesi ve bu borcu elan çok kazanç ile zamla milletin sırtına yöneltmek emreylemek. Programa göre rüsum üstelik artıyor. 2022’dahi kuvvet, ‘alacak geliri kendisine 2,3 trilyon liralık kazanç toplayacağım’ diyor, 2023’te 3,2 trilyon liralık algı toplayacağım diyor yani ati yıl toplayacağı rüsum 1 trilyon teklik artıyor. Hem vergileri arttırıyorsun hem bütçe açığın artıyor. Nereye gidiyor bu nukut? Başka taraftan hani dolar düşecekti? Kişi açıkladıkları programa bakarak dolar tahmini 2023 yılı amacıyla 21,52, 2024 yılı üzere 24,62, 2025 yılı üzere 25,76 teklik olması öngörülüyor. Yani hükümetin kendisi doların 26 liraya çıkacağını söylüyor. Pekâlâ çıkmasın imtiyazlılara, nema lobilerine ve kamudaki israfa mal yetiştirmeye çalışırsan bütçe açığı bile 2,5 misline yarar, dolar de bu kadar artar. Bunların parolası işçiye, emekliye, memura vatandaşa gelince yok yok namevcut… Faiz lobisine, imtiyazlılara gelince çok çok çokça…”

“FAİZ LOBİLERİ SİZE NİYE AMELIYAT ÇEKSİN?”

İktidarın açıkladığı OVP’ye bakarak, 3 yılda 2 trilyon henüz borç faiz ödemesi yapacağını hatırlatan Erbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ürem ödemeleri artıyor. 2022’bile 329,8 bilyon TL’ye, 2023’te 565,6 bilyon TL’ye, 2024’te 697,8 milyar TL’ye, 2025’te 774,5 bilyon TL’ye yükseleceği öngörülüyor. Hangi almak bu; DOĞRU Fırka 3 yıl elan iktidarda kalırsa 2 trilyon TL daha ürem ödeyecek. Bugüne büyüklüğünde 20 senede 520 bilyon dolar nema ödediler. Hani bunlar faize karşıydı? Hani ürem üzerine ‘nas’ vardı? Cenabıhak’a şükürler olsun kim ‘ürem sevmeyen’ tıpkı hükümetimiz var, tıpkı üstelik sevselerdi kim agâh ne büyüklüğünde repo ödeyeceklerdi. Repo lobileri size ne faaliyetler çeksin? Çekse çekse sizin iktidarda kalmanız için faaliyetler çeker! Ben repo lobisi olsam bildirme sevdiğim hükümet SELIM Tümen Hükümeti tamam. Bu takanak-repo ekonomisi yüzünden bankaların 2022 geçmiş 7 ayında kemiksiz ev yüzde 417 artışla 208 milyara ulaştı. Tıpkı dönemde vatandaşın durumu ne? DOĞRU Tümen iktidara geldiğinde vatandaşın bankalara borcu 6,6 bilyon lira idi 2022 yılında vatandaşın borcu 1.3 trilyon teklik olmuş”

“OKULLAR AÇILIYOR VELİLER YAĞIZ KARA DÜŞÜNÜYOR”

Pazartesi (yarın) okulların açılıyor olması sebebiyle milyonlarca ensiz gelirli vatandaşın karaca kişmiri düşündüğünü belirten Erbakan, “Nasıl düşünmesin geçen yıla bakarak kırtasiye ürünleri yüzdelik 400, okul kıyafetleri yüzdelik 300 kalık… Açlık sınırının altında hayat dolu milyonlarca veli kiraya mı, faturalara mı, okul masraflarına mı yetişsin? İşte 20 almanak SELIM Parti iktidarının milleti getirdiği genişlik bu” dedi.

“ERDOĞAN’IN İCRA MÜJDESİ BİR İTİRAF”

Erbakan Reisicumhur vasıtasıyla beşaret diye niteleyerek verilen 2 bin teklik ve altındaki namus borcu dolayısıyla icralık olan 5,5 milyon vatandaşın borçlarının silinmesi açıklamasının ise kilitsiz küreksiz çöküşün itirafı olduğunu kaydederek, şöyle bitmeme etti:

“İşte size SELIM Tümen iktidarının vatandaşı getirdiği duruma bir örnek elan: Geçtiğimiz günlerde Sayın Erdoğan şişman tıpkısı ‘muştu’ daha açıkladı: ‘2 bin lira ve daha altındaki borcundan çevre icraya yakalanmış olan kişilerin borçlarını sileceğiz bu borçlarından kurtaracağız.’ Bu benzeri itiraf. Türkiye’da 2000 liralık ve henüz altındaki aynı borcu dahi ödemekten idaresizlik olan kısaca 5,5 milyon yurttaş var. 5,5 milyon yurttaş aileleriyle birlikte kestirmece 25 milyon yaşama yapar. Bu elbette müjde Allah aşkına? Bu bizzat Sayın Reisicumhur’nın ağzından 25 milyon insanın 2 bin liranın altındaki ayrımsız borcu de ödeyemediğinin zar edilmesidir. Siktirici Sayın Erdoğan’ın dediği üzere değme alanda zaman yazıyoruz. İnternette özlük gözlerimle gördüm mutfakta atılmış yağlardan lacerem biyodizel üretebilirsiniz videoları dolaşıyor. Hastalık mazot 25 lira olmuş birlikte onun amacıyla. Bu tarihte benzeri evvel!”

Share: