Rize’de becerikli öğreticiler atıkları ekonomiye kazandırıyor

Rize’dahi aynı grup eş usta öğretici, güpür parçaları, sahte torba, çay çöpü ve darı yaprağı üzere atıkları önce ip haline getiriyor arkası sıra dahi anadan görme yöntemle dokuyarak giysi, çanta ve kilime dönüştürüyor.

Çayeli Umum Eğitim Merkezi Müdürlüğünde tahminî iki yıl önceki Milli Terbiye Bakanlığı öncülüğünde hayat boyu öğrenme kurumlarında “ansız tahavvül” ve “sıfır atılan” temalı yetişek ve farkındalık çalışmaları başlatıldı.

Bu kapsamda yırtıkça öğreticiler atıkları değerlendirerek, satışa sunulacak mahsulat hazırlıyor.

Çayeli El Terbiye Merkezi Müdürü Neşeli Yelkenci, AA muhabirine, “Rate Atılan Projesi”ni ilçenin arz eski dokumacılık kültürü olan kasnakla tekstil işine infaz etmek için düzentileme yürüttüklerini söyledi.

“Değme şeyi dönüştürebiliriz”

Gâh atılmış malzemelerden hazırladıkları ipi, kasnakla dokuyarak kilim haline getirdiklerini anlatan Yelkenci, projeyi Çayeli Belediyesinin katkılarıyla, “Annesinin Sandığı Kızına Alet Olsun” ünlü mesai ile üstelik büyüttüklerini ifade etti.

Yelkenci, böylecene hiçbir şeyi atmadan istimara imkanı bulduklarını ifade ederek, “Torba, öz atığı ve darı yaprağını değerlendirmeye başladık. Gelişigüzel evde, her husus değerlendirilmeli. Poşetler çokça mehabetli, doğada kaybolmuyor ve bu şekilde değerlendirmeliyiz. Rastgele şeyi dönüştürebiliriz, yoksa doğayı kaybedebiliriz.” dedi.

Projeye iki sene önceki başladıklarında bu aşamaya geleceklerini hayal bile etmediklerini dile getiren Yelkenci, mebzul tıpkısı yere geldiklerini belirtti.

Yelkenci, “Şu anda üretime, satışa döndük. Liyakatsiz atık düşüncesiyle elde ettiğimiz ürünleri satışa üstelik çevirdik. Karı hanımları ve uz öğreticilerimiz yaptıkları ürünlerle iktisadi kazanç sağlıyor. Atmıyorlar, kazanca çeviriyorlar.” diye konuştu.

“Yıpranmamış şeyler üretmeye çalışacağız”

Projeye ulama sunan çevrimli öğreticilerden Beyhan Şuşoğlu Büyük, mısır yaprağını kumaşa dönüştürdüklerini belirtti.

Bu kumaşı iskemle, tabela yapımında değerlendirdiklerini anlatan Iri, “Rate Atılmış Projesi”hangi en son düzeyde ulama arz etmek istediklerini söyledi.

Şişman, fuarlarda ürünlerinin zevk gördüğünü dile getirerek, “Akdarı yaprağından çanta, şezlong yaptık. Çok beğenildi ve sattık. Havale alıyoruz. Böylelikle elan önceki çöpe attığımız ürünlerden ailemize katkıda bulunuyoruz. Maddesel vergi sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz. Yıpranmamış şeyler üretmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Atık poşetlerden 10 günde çanta yapıyorlar

Bilge Güngör, doğanın atıklarla kirletildiğini gördüğünde üzüldüğünü belirtti.

“Doğanın bize ihtiyacı yok, bizim doğaya ihtiyacımız var.” diyen Güngör, yıllardır doğadaki atıkları lacerem değerlendirebileceğini düşündüğünü tabir etti.

Güngör, poşetle paspas, çanta, kilim, elbise dokuduğunu anlatarak, sakat güpür parçalarından dahi bakir elbiseler hazırladığını aktardı.

Ürettikleri ürünlerin çok değerli olduğuna işaret eden Güngör, şöyle konuştu:

“Bizim ürettiğimiz ürünler hiçbir yerde bulunmayan, hiçbir yerden satın alamazsınız. Bilcümle ayrımlı, kişiye özel oluyor. Herkes kendisini henüz hususi hissediyor bu giysilerle. Örneğin tıpkısı çanta için 2-3 devir torba topluyoruz. Bunları yıkama, özleştirme, akçakesme aşaması tıpkısı haftayı buluyor. Poşet çantayı rafa gidermek, dokumasıyla 10 günü buluyor.”Share: