Garp Karadeniz Bölgesine 69 yeğin ve ötede ikaz sistemi kuruluyor

Batı Karadeniz Bölgesine 69 yeğin ve aşırı ikaz sistemi kuruluyor

BARTIN – Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerini havi Mağrip Karadeniz bölgesine DSİ vasıtasıyla 69 Ekstrem Erken Uyarı Sistemi kuruldu.

Sonuç 2 yıldır Mağrip Karadeniz Bölgesinde yaşanan hâkim ve taşkınlar sonucu DSİ marifetiyle Bartın’ın ırmak ve akarsuların yükseltici ve akıntı değerlerini merkezden takip amaçlı er uyarma sistemleri kuruldu.

DSİ 23.Kesim Müdürlüğü yetkileri, zat takı sınırları içerisinde düzlük düz havzalarda yerleşim yerleri içerisinden geçen ve katmerli riski sunu fail akarsuların tetkik edilerek, ekstrem erken uyarısına müteveccih düzem rasat istasyonlarının kurulmasına akıllıca olan 69 skor dideban belirlendiğini açıkladı.

Günindi Karadeniz Bölgesinde düz alan Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerinde belirlenen 69 noktaya tamam erken uyarma sistemlerin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildiği açıklamada; ” Sonuç yıllarda global abuhava değişkenliğinin etkileri ülkemizde üstelik hissedilmeye başladı. Bu abuhava değişkenliği sonucunda noktasal yağış miktarları az çok artmakta ve taşkınlara amil olmaktadır. Nahiye Müdürlüğümüz sınırları içerisinde serencam iki yılda yaşanan yeğin felaketleri bu durumu ispatlar niteliktedir. Yaşanan doğal afetler sonucunda çok sayıda fert ve servet kaybı meydana gelmiştir. Bu nedenle Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde kâin Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerinde taşın erken uyartı sistemi kurulması üzere 69 adet yasakçı yapılan taharri ver değerlendirmeler sonucunda belirleme edilmiştir. 69 sayı istasyondan 15’i Zonguldak’a 13’ü Bartın’a, 12’si Karabük ve 29’u birlikte Kastamonu’ya kurulması planlanmaktadır. Bugün fiktif ile 42 istasyonun kurulumu tüm olup çalışmalar devam etmektedir. Çılgın Er Uyarma Sistemi, belirleme edilen dere veya çayda su seviyesinin enstantane namına izlenmesi ve ciddi seviyelerde operatörlerimize uyartı vererek yerleşim yerlerindeki vatandaşların öz yataklarında uzaklaşmasını sağlayarak duygusal ve mal kaybının önlenmesidir” ifadelerine meydan verildi.

Köylü sakinlerinden Niyazi Dik, “Burası Bartın Millet İlçesi Ağaköyü inciler mahallesinde köprünün üzerinde bulunmaktayız. Geçen 15 Eylül bile başat afeti oldu ve dun fevk 40 evin, araziler akarsu altında forma saf afet yaşandı. 2021 yılı 14 Ağustos’ta bile saf kıran yaşandı. Bu afette Bartın’de bire bir teyzemiz son etmiştir. Batı Karadeniz bölgesinde pasaj emrihak oldu. Şu gördüğünüz cihazı yapmışlar. Yani halkımızı korumak amacıyla natürel afetlerden yüklenmek amacıyla yapmışlar. Onlardan Cenabıhak razı olsun diyoruz” dedi.

Share: