Geçek darlığı ameliyatı sonrası yürüyemeyen mütekait leşker azmiyle ayağa kalktı

Kanal darlığı ameliyatı sonrası yürüyemeyen zor leşker azmiyle ayağa kalktı

Hikmet otama ve rehabilitasyon üzere Eskişehir’e gelen Arı Adlı:

“Onlar tek ant bana ‘sen olimpiyatlara katılıp 100 metre koşacaksın’ demediler amma ‘belki olimpiyatlara katılabilirsin’ dediler”

Uzm. Dr. Türkan Tünerir: “Fizik tedavi gani uygulandığında umutsuz kabil görünen hastaların birlikte ayağa kalkıp yürüyebileceğini tığ Salt komutan ile gene görmüş olduk”

ESKİŞEHİR – İzmir’de 2 sene önceki spinal stenoz (geçek darlığı) dolayısıyla üzeri ameliyatı geçirdikten bilahare uzuvlarında uyuşmalar başlayan ve yürüyemeyen 76 yaşındaki emekli subay Münezzeh Ünlü, hikmet otama ve rehabilitasyon amacıyla geldiği Eskişehir’bile, azim ve isteği sayesinde 90 seanslık rehabilitasyonun ardından bastonla yürümeye başladı.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde aktif 76 yaşındaki zahmetli subay Öz Ünlü,2 sene önce omurgadaki asap kanallarının daralması olarak bildik spinal stenoz (hat darlığı) hastalığı zımnında dal bölgesinden cerrahi müdahale geçirdi. Ameliyatın ardından dal ve bacaklarda ittifak ile yürüyememe şikayetleri bulunan Ünlü, hikmet otama ve rehabilitasyon koymak amacıyla yaşadığı yerde değişik merkezlere başvurdu. Buradaki tedavisinden huysuz sonuç düz Ünlü, Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi’ne başvurdu. Merkeze geldiğinde düşük akıntı kabiliyetine sahip olan ve yürüyemeyen Ünlü, tedavisinin önceki aşamalarında ayağa kalktı ve örümcek yardımıyla dolaşma kapasitesine ulaştı. Adlı, 90 seanslık rehabilitasyonun peşi sıra bastonla yürüyebilmeye başladı. Rehabilitasyona başladığında gösterdiği azim ve terapistinin iri desteğiyle tekrar yürüyebilmeye başladığını kaydeden Ünlü, tedavisine ‘çift koşa’ gittiğini söyledi.

“Burada şefkat, sevgi ve bilgelik gördüm”

Ayağa kalkmasında ve yürüyebilmesinde fizik tedavi uzmanları ve terapistinin büyük emeği olduğunu tamlayan Katışıksız Adlı, “Çizgi daralması adlı hastalığım varmış. Tıpkısı cerrahi müdahale geçirdim, fakat sonrasında fizik otama görmem gerektiği söylendi. İzmir’in Ödemiş, Tire ilçelerinde hikmet otama almaya çalıştım, fakat ensiz kaldı. Fizyomer’e yüzdelik 5 debi kapasitesiyle geldim. Şu anda bana yüzdelik 80’e çıkmışım kabilinden geliyor. Burada şefkat, bağlılık ve vukuf gördüm. Yarını gören çalışanları gördüm. Onlar tek antlaşma bana ‘sen olimpiyatlara katılıp 100 metre koşacaksın’ demediler ama ‘belki olimpiyatlara katılabilirsin’ dediler. Zaman çift koşa buraya geliyorum. Terapistimi gıyaben duramam. 76 yaşındayım, dünyada yapmış olduğum yer makul hareket Eskişehir’e Fizyomer’e karışmak oldu. Hikmet tedavi ihtiyacı olanlar zinhar ola boşlama etmesinler” diyerek konuştu.

“Amacımız hastamızı hür bastonsuz yürüyebilecek kuzuluk değirmek”

Katışıksız Ünlü’nün durumu ve tedavisi karşı bilgelik veren Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Otama ve Rehabilitasyon Tababet Merkezi Kurucusu ve Tıbbi Direktörü Uzm. Dr. Türkan Tünerir, “Hastamız mayıs ayında bize başvurma etti. Kollarında ve bacaklarında müfrit uyuşmalar ve yürüyememe şikayetiyle geldi. İki yıl ilk boyun bölgesinden spinal az hat kendisine aşina yazı darlığı ameliyatı olmuş. Yaşadığı yerdeki fizik tedavi ve rehabilitasyon imkanlarının ehliyetli olmaması cihetiyle akla yatkın ayrımsız rehabilitasyon görememiş. Bize geldiğinde kendisinin bile bahsettiği kabilinden, 4 can tekerli sandalyeye bindirerek kendisini tetebbu odasına getirmişlerdi. Hem ıstırabı çok fazlaydı, hem üstelik yürüyemez durumdaydı. Bize inandı, güvendi. Biricik başına örümcek ile yürümeye başladı. Demincek birlikte bastonla yürüme aşamasına geçtik. Tabi balkı ve uyuşmaları de kalmadı beraber. Sonraki aşamada üstelik amacımız hastamızı mutlak bastonsuz yürüyebilecek ağıl vermek. Bilcümle ekibimiz var gücümüzle onun amacıyla uğraşıyoruz. Bu süreçte evini üstelik Eskişehir’e taşıdı, şimdi burada yaşıyor. Hikmet otama gür uygulandığında nevmit kabilinden hasıl hastaların de ayağa kalkıp yürüyebileceğini tığ Halis koca ile gene görmüş olduk” dedi.

Share: