Göz temsilcileri Samsun’un turizm potansiyelini masaya yatırdı

Samsun’birlikte, Mutedil Karadeniz Turizm Paneli’nde kentin turizm potansiyeli ele alındı.

Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Atakum Belediyesinin katkılarıyla kentteki tıpkısı otelde planlı panelde, yolculuk acenteleri ve sektör temsilcileri tıpkısı araya geldi.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, kentte turizmin geliştirilmesi üzere aç ayrımsız sağ açıklık gerektiğini, bu kapsamda Mutedil Karadeniz Turizm Paneli’ni önemsediklerini söyledi.

Samsun ilkin koyulmak amacıyla Sinop, Amasya, Tokat ve Ordu’ya gezmen kaplamak üzere hangi yapılması gerektiğinin planlanmasının önemine değinen Dağlı, “Sebep Antalya’ya değil da buraya gelsin? Bozukluk Bodrum’a değil birlikte buraya gelsin. Ihtimal bunların üzerinde durmamız geçişsiz.” dedi.

Görgüsüz, kentin birçok alanda turizm potansiyeline ehil olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Tığ haddinden fazla şişman bir maksat kitleye seslenme edebiliriz. Başka sağlık turizmi. Spor altyapımızın çok ongun olduğunu biliyoruz. Konaklama tesislerinde ilkokul yalınlık, dört ve üç yıldızlı otellerimiz çok fazla. Nasıl bire bir turiste seslenme etmeliyizi düşünürken konaklama tesislerini üstelik buna makul dizayn etmemiz gerekir.”

Samsun’un, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti özellikle gelmek üzere Bafra, Vezirköprü, Ayvacık ve Çarşamba ilçelerinde mütehammil haddinden fazla natürel güzelliği cemaat tamlık tıpkısı turizm destinasyonu olduğunu ifade fail Görgüsüz, “Amacımız kütle turizmi olmamalı. Ihtimal bundan birlikte kaçmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Atakum Şehremini Cemil Savran bile Samsun’un domuzuna tıpkısı coğrafyada ve sunturlu bir destinasyon üzerinde olduğunu vurguladı.

Kentin yeteri büyüklüğünde tanıtılamadığını dile getiren Savran, bu yönde çalışmalar yapılması gerektiğini anlattı.

YANLIŞSIZ Öğür Samsun Mebus Yusuf Ziya Yılmayan, CHP Samsun Saylav Neslihan Hancıoğlu birlikte Samsun’un cemaat olduğu turizm potansiyeline belen etti.

Panele konferansçı yerine ANEX Devir Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, ALTİD Umumi Heyet Başkanı Burhanettin Öz, ETS Volta Umumi Heyet Başbuğ Yardımcısı Suat Özbek ile Mercan Balığı Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mengü katıldı.

Panelistler, kentin turizm potansiyelinin canlandırılması, kente daha çok turist kısaltmak için neler yapılması gerektiği üstüne fikirlerini paylaştı.Share: