Hakkari’de 4 sene evvel maktul şahsın kemikleri ailesine doğrulama edildi

Hakkari merkeze sınırlanmış Kaval köyünde 2018’bile kaybolan ve 4 sene sonraları öldürüldüğü belirleme edilen 76 yaşındaki Halil Yaman’ın cesedinden geriye artan mızrap parçaları, ölü açımı işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi.

9 bala babası Halil Duman (76), 10 Haziran 2018’de tarlaya gitmek amacıyla evden ayrıldı. Duman akşam ezanı eve dönmeyince meraklanan yakınları aramaya daha çok. Yapılan aramalarda Yaman’a ilgilendiren değme ize rastlanılmadı. Bunun üstüne çocukları durumu jandarmaya bildirdi. İhbar konusunda bölgeye gelen cingöz ile İl Kıyamet ve Ivedili Buut Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, Halil Yaman’ı bulmak üzere çalışma başlattı. Yapılan tüm aramalara rağmen bulunamayan Yaman’ın kızı Siti Tütün ile kardeşi Yad El Esrar üstelik yaşlı adamı bulmak için çalışmalarını sürdürürken, yapılan tam aramalara karşın gelişigüzel ize rastlanmadı.

Vicdan azabı çeken katiller kendilerini ele verdi

2022 yılında vicdan azabı çeken katillerin birbirini ihbar etmesi üzerine zanlılar Van’üstelik yakalandı. Zanlıların itirafı üstüne Halil Duman’ın kemikleri, aynı mağarada bulunarak 27 Nisan’da otopsi üzere İstanbul Adli Tababet Kurumuna gönderildi. Yapılan incelemede kemiklerin 4 yıl önce tarlaya müracaat etmek üzere evinden çıkan ve aynı daha olgun alınamayan Halil Tütün’a ilgilendiren olduğu tayin edildi. Hakkari’ye gönderilen Yaman’ın cesedinden geriye küsurat mızrap parçaları, toprağa artmak amacıyla ailesine tasdik edildi. Yaman ailesi şifahane morgu uğrunda gözyaşlarına bilge olamazken, Halil Kötü’ın kemikleri tabuta konularak toprağa istihsal etmek amacıyla Van’a gönderildi.

Babasının şüphesiz öldürüldüğü hakkında gazetecilere açıklamada kâin Hamit Kötü, “Kaval köyünde 6 Ilk Teşrin 2018 tarihinde sıra saat 12.00’birlikte babam tarlaya gidiyor. Bir henüz de oradan izansız gelmedi. Hangi büyüklüğünde arasak üstelik benzeri daha dahi bulamadık. 4 sene aradık, sunma sonunda katillerden biri itiraf etti, ‘H. Halil Tütün’ı almışız, Kaval köyü arkasında öldürüp tıpkısı mağaranın içine saklamışız’ dediler. Biz kolluk kuvvetlerine haber verdik. Van İl Güvenlik Müdürlüğü ekibi, Hakkari Emniyet Müdürlüğü ve Uyanık Komutanlığı ile bu arada iki katili Van’de gözaltına aldılar. Katiller vadi gösterdiler ve kemikler alınıp İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 6 ay sonradan kemikler geldi, kemikler babama ilişik ve zaman taziyemiz var. İnşallah türe yerini bulacak. Acımız nazik, Van ilinde toprağa vereceğiz ve taziyemiz bile orada olacak. 76 yaşındaki babamın hiçbir suçu yoktu. Ağzı Kilitli olan babamı götürüp öldürdüler. Babamın hiçbir suçu yok, bu katilerin gözü kararmış. Bizim Kaval köyünde hep gençler merhum babama ‘Adalet Emin’ derlerdi. Bu kadar merhametli biriydi. Hoppadak babama işkence ve bize eziyet olsun diye niteleyerek öldürmüşler. Bizim adamlarla hiçbir husumetimiz bulunmamaktadır” dedi. – HAKKARİ

Share: