Çankırı ve Atmaca kaya tuzlarındaki vahim metaller araştırıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı ve Kırıkkale Akkuş kaya tuzlarının kimyasal muhteva itibarıyla dünyadaki genişlik temiz tuzlarından olduğunu söyledi.

Ercoşkun, gazetecilere, tuzun Çankırı üzere muhteşem sağlık kaynaklarından biri olmasının yanı sıra yörenin kültürüne, sanatına ve ekonomisine cephe verdiğini söyledi.

Bu coğrafyanın değerlerini araştırıp kaynak değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istediklerini dile getiren Ercoşkun, “Yaptığımız çalışmalarda ilmî atıf indeksinde meydan düzlük ve azık bulaşanları hususunda dünyanın sunma ferah dergisi olan Food Addities and Contaminants’te makalemiz yayımlandı. Bu kapsamda kestirmece dünyanın değişik coğrafyalarından 100 ayrımlı yerden sodyum klorür toplamıştık, içine Çankırı ve Akkuş tuzlarını ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük ki Çankırı ve Atmaca tuzu, dünya çapındaki genişlik saf tuzlardan biri. Bu gerçeği makaleyle kanıtlama etmiş olduk.” dedi.

Kaya, su, göl ve bahir tuzları bulunduğuna işaret fail Ercoşkun, “Dünyada sudan bilahare en çok kâin molekül, sodyum klorür, yani tuzdur ancak bu tuzların değişik safsızlıkları vardır. Bu safsızlığı ortaya nüfuz etmek istedik. Hele son yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, ciddi eroin içeriği sebebiyle deniz tuzlarına müteveccih kâm çevrim geçtikçe azalmaktadır.” diye konuştu.

Ercoşkun, akarsu ve göl tuzlarında da bu cins safsızlıklarla karşılaşılabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Acun bir lahzada kirleniyor, bu kirlenmeden hep sular nasibini alıyor. Nedeniyle 35 milyon yıl evvel oluşuk Çankırı kaya tuzunda mikroplastik bulunması durumu söz konusu değil. Ancak bizim şüphelendiğimiz, tehlikeli metaller var mı bulunmayan mu? Dünyadaki sunu adlı tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük ki Çankırı tuzunda mermi, civa, sıçanotu kabilinden hiçbir sakil eroin bulunmamaktadır. Çankırı ve Sapan kaya tuzunu kimyevi mazruf itibarıyla özge tuzlarla karşılaştırma ettiğimizde şunu heves rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çankırı ve Sapan tuzları dünyanın genişlik bozulmamış tuzlarındandır. Yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, kavuşum 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple dahi çevresel kirlilikten üstelik etkilenmiyor. Saf adına da ortamında korkulu mızrap bulunmayan.”Share: