Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Cenup Kore’nin milli gününe katıldı Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Güney Kore ile dev enfrastrüktür projelerindeki gelişim birliğini sürdürmeyi, üçüncü ülkelerde kuma projelere imza atılarak bu alandaki potansiyelleri değerlendirmeyi ikbal ettiklerini söyledi.

Cenup Kore’nin milli haset, Ankara’da bire bir otelde, Güney Kore evcil kıyafeti “hanbok” defilesi ile kutlandı.

Kutlama etkinliğine Vekil Karaismailoğlu, DÜRÜST Parti İstanbul Saylav Fatma Betül Sayan Kayaç, Cenup Kore’nin Ankara Büyükelçisi Lee Won-Ik, Türkiye’nin eylülde görevini bütünleyen eski Seul Büyükelçisi Ersin Erçin, Kore Savaşı gazileri ve yabancı misyon temsilcileri ile birçok çağrılı katıldı.

Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türk ve Güney Kore halkları ortada tarihi yüzyıllar öncesine raci ve Kore Savaşı ile zaman kardeşliğine dönüşen andıran bağların olduğunu söyledi.

İki devlet arasındaki diplomatik ilişkilerin bu yıl 65. sene dönümü olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, “Asya-Pasifik’teki ikinci balaban tecim ortağımız olan Kore ile tecim hacmimiz 8 milyar doları aştı. İş birliğimizin, halklarımızın aykırı menfaatleri temelinde çeşitlenerek daha ileriye taşınması yönünde ortak egemenlik mevcuttur.” dedi.

Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nü, martta Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Güney Kore Başbakanı’nın katılımıyla açtıklarını ve köprünün, dünyanın sunu uzun asık köprüsü olduğunu belirterek, “1915 Çanakkale Köprüsü dünyanın yeryüzü ayrıntılı asılı köprüsü yerine Cenup Kore ve Türkiye hareket birliğinin tıpkı nişanesidir.” dedi.

Cenup Kore ile dev altyapı projelerindeki hareket birliğini sürdürmeyi, üçüncü ülkelerde eş projelere imza atarak bu alandaki potansiyelleri değerlendirmeyi dilek ettiklerini nâkil Karaismailoğlu, iki büyüklük arasında Kovid-19 salgını koşullarının hafiflemesiyle beraber dip dozaj, teknik seviyedeki temasların artmasını dileyerek, şunları kaydetti:

“Koreli şirketlerin, coğrafi konumu itibarıyla aynı ticaret, ulaştırma merkezi olma özelliği taşıyan tüvana ve işlek nüfusa ehil Türkiye’nin sunduğu fırsatları değerlendirerek, ülkemizdeki yatırımlarını artırmalarının iki mutluluk yararına olacağını düşünmekteyiz.”

Karaismailoğlu, Türkiye’nin “Yeniden Asya Girişimi” kapsamında, Güney Kore’nin muhteşem aynı eş olduğunu belirterek, iki ülkenin arsıulusal örgütlerde mümasil teşrikimesai içerisinde olduğunu söyledi.

“Koreli iştirak, Ankara rast 4 bilyon doların üzerinde aynı projeye envestisman yapmaya değişmeyen verdi”

Sefirikebir Lee bile ilk teşrin ayının, ülkesi üzere yüce tarihleri barındırdığını tabir ederek, 2022’nin, Kore-Türkiye beyninde çok manidar bir sene, diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 65. yıl dönümü, mühim ortaklığın kurulmasının ise 10. sene dönümü olduğunu aktardı.

İki ülkenin vaktiyle bitişik olduğunu kaydeden Lee, iki ülkenin binlerce almanak tarihi bağlara, kuma topraklara, vasıta köklerine ve aile geçmişine sahip olduğunu söyledi.

Lee, iki devlet arasındaki eş tarihin en majör anının Kore Savaşı olduğunu kaydederek, “Kore Savaşı gazileri aracılığıyla yapılan fedakarlıklar, Kore’nin büyük soylu erki kalkınmasının ve refahının yanı sıra değerli ilişkilerimizin temelini oluşturmuştur.” dedi.

Uluslararası birçok örgütte iki ülkenin mümasil iş birliğinin olduğunu vurgulayan Lee, hesaplı alanda ise geçen yıl düet ticaret hacminin 8,2 milyar BENDE dolarına ulaştığını ve şu asıl büyüklüğünde 3,9 milyar dolar tutarında yatırımın tamamlandığını dile getirdi.

Lee, Türkiye’birlikte rastgele iki mevki ekonomisine birlikte heybetli katkılarda mevcut 190’dan aşkın Koreli şirketin bulunduğunu belirterek, “Bu yılın başlarında Koreli müşareket SK On, ortaklarıyla Ankara çın dev bire bir batarya fabrikası yapmak için 4 bilyon KÖLE dolarının üstünde bir projeye envestisman yapmaya değişmeyen verdi. Türkiye hükümetinin ateş parçası desteğiyle eksantrik yatırım projeleriyle üstelik ilgileniyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Güney Kore’nin millî bellik değeri olan Hanbok, geleneksel ve çağcıl tarzı harmanlayan Lee Seo Youn’un iltisak tasarımlarıyla sergilendi.

Defileye Kore’nin geleneksel müzikleri haremlik etti.

Share: