Isparta veri | Isparta elmasının ihracat pazarı artırılacak

Isparta Ticaret ve Endüstri Odası (ITSO) ile Isparta Ticaret Borsasının (ITB) yönetimleri, Senirce kasabasındaki hasat çalışmaları bitmeme eden elma bahçelerini mülakat etti.

Bu sene elma hasadından ümitli olduklarını tamlayan ITB Başkanı Hüdai Şahin, “Isparta’de elma sezonu bitmeme ediyor. Bu yıl elmalarımız daha kaliteli yetişti. İhracatımız şu an 150 bin titrem civarında. Tecim ve Endüstri Odamız ile el ele vererek ihracatımızı elan birlikte arttıracağız. Böylelikle hem üreticimiz hem de Isparta’mız kazanacaktır.” dedi.

Isparta elmasının pazarlanması noktasında koskocaman çalışmalar yapacaklarını belirten ITSO Başkanı Güçlü Çelik birlikte elmanın Isparta ekonomisine iri katkı sunduğunu tabir etti.

Çelik, şunları kaydetti:

“Elma, Isparta ekonomisi amacıyla çokça şanlı Isparta ekonomisinde dış satım sıralamamız üstelik bizim dördüncü kalemizde düz alıyor. Kâr sektörü olaraktan haddinden fazla iyicene tıpkısı yerdeyiz. Yaklaşık Türkiye’dahi üretilen 3 elmanın 1 tanesi Isparta’dan gidiyor. Üreticimiz iyi olsun iri çabalarla elmasını üretiyor amma burada pazarlama üstüne eksiklerimiz var. İhracat üzerine inşallah borsamızda alay malay iyicene çalışmalar yapacağız. Elmamızın munzam değerini artırarak Isparta’mıza sunturlu şeyler hizmetler yapacağımız.”

Share: