İstanbul karışma 17 ilde sağlam yağış bekleniyor! Meteoroloji uyardı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü yoluyla yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, bağırsak ve günindi kesimleri parçalı düzlük vadi haddinden fazla bulutlanmış, Marmara, Iye, Batı Akdeniz, İç Küçük Asya’nun kuzeybatısı, Günindi Karadeniz’in çöz kesimleri, Orta ve Gün Doğusu Karadeniz ağız illerinin iç kesimleri evcil bora ve asuman ses sağanak yağışlı, değişik yerlerin birkaç bulutlanmış ve açıkça geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Veli, Günindi Akdeniz’in bağırsak kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde domestik akva olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Rum, Ölçülü ve Şarki Karadeniz, Şark Anadolu Bölgelerinde sezon normallerinin 3-5 aşama üstünde, özge yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Yaka Ege’de kuzeyli, gayrı yerlerde cenuplu yönlerden belli belirsiz, arada bir mutedil kuvvette; Şark Rum’nun kuzeyinde ve yağmur düzlük yerlerde meydan saha akva adına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın cenup ve maşrık su ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde akva olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek şırakkadak hâkim, seylap, saika, yerel meşgul yağışı, hortum oluşma riski ve yağmur çabucak sağlam rüzgar üzere olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bora ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; sabahleyin şimal ilçelerinde, öğleden sonra yer genelinde yerel akva olması bekleniyor.

ANKARA: Az bulutlu ve ayan, gittikçe modüler bulutlu, öğleden sonraları kuzeybatı ilçeleri evcil sağanak ve asuman ses boğanak yağışlı

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlanmış, öğleden sonra yerli boğanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı

ANTALYA: Parçalı gitgide düz düz haddinden fazla bulutlu, öğleden sonraları yerel bora ve gök ses sağanak yağışlı

KASTAMONU: Modüler kayran vadi çok bulutlu, öğleden sonradan domestik bora ve gök gürültülü boğanak yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlanmış, öğleden sonradan iç kesimleri yerel bora ve asuman patırtılı boğanak yağışlı

ERZURUM: Birkaç bulutlanmış ve ayan, öğleden sonraları modüler bulutlu

DİYARBAKIR: Bir Iki bulutlanmış ve engelsizShare: