Kapadokya’da müteharrik rehberler Soğanlı Vadisi’ni gezdi

Kayseri Valiliği ile Nevşehir Seyyar Rehberleri Odası vasıtasıyla Kapadokya bölgesinde müteharrik rehberlere yönelik Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı Vadisi’ne yolculuk düzenlendi.

Grupta yer alan 150 kanıt ve 47 turizmci, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile Avla Kanyonu’nda tahminî 4 kilometrelik parkurda 2,5 saatlik üslup gerçekleştirdi.

Çiçek, yürüyüşün arkası sıra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soğanlı Vadisi’nde akıbet zamanlarda turizm atağı başlatıldığını söyledi.

Soğanlı Vadisi’ni Kapadokya’nın girişi namına nitelendirdiklerini vurgulayan Çiçek, şunları kaydetti:

“Soğanlı Vadisi Kapadokya’daki eke 3 bölgeden birisi. Balon uçuşlarının başlamasıyla ve Kapadokya’daki devir firmalarının burayı de sarmak istemeleriyle korkulu hareket başladı. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ile buraya ağırbaşlı envestisman yapıyoruz. Kapadokya’nın bu ağıl gelmesinde yeryüzü büyük etkenlerden birisi olan rehberlere burayı tanıtmak ve destinasyonları içerisine almaları üzere bölgeyi gezdirdik. Tığ Ürgüp’ün bir anda birlikte, Kayseri’nin ayn bebeği Kapadokya’nın methal kapısı olan Soğanlı Vadisi’ni önümüzdeki baharda bambaşka kaldırmak istiyoruz. Bunun amacıyla layenkati çalışıyoruz.”

Nevşehir Gezmen Rehberleri Odası Başkanı Özay Onur ise Kapadokya bölgesinde keşfedilmeyi bekleyen birçok meydan bulunduğunu belirtti.

Bunlardan birinin dahi Soğanlı Vadisi olduğunun altını çizen Saygınlık, “Elimizdeki destinasyon sayılarını bırakmak ve konaklama yerlerini çeşitlendirmek istiyoruz. Bunun üzere dahi farklı arayışlar içine girdik. Soğanlı Vadisi de beklenti veren tıpkısı bölge. Burada butik otelcilikle ait icraat bile sürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Doğruluk ettiği eski değerine kavuşacak”

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Teyfik Layemut bile palavra uçuşlarının bölgenin hareketlenmesine çokça büyük yardım sağladığını dile getirdi.

Yürüyüş turizminin Türkiye’birlikte ivme kazandığını anlatan Layemut, “Soğanlı Vadisi, doğruluk ettiği sakat değerine kavuşacak. Bu kanyon bence Türkiye’da yürüyüş yapılması müstelzim yerlerden ayrımsız tanesi. Soğanlı, Kapadokya ve Erciyes’i birleştirerek balaban bir destinasyon ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Bölgede 45 yıldır kılavuzluk işleyen Aslan Özcan bile “Buraya mevrut turistler kayaç kiliseler ve natürel oluşumları çokça abat görebilir. Turizmde almaşık alanlara doğrulum gerekiyor. Son dönemlerde günü temas turizm yükselişte. Bu yüzden bölgede çokluk oluşuyor. Bu merkez yerleri keşfedip insanlara tanıtabilirsek alanlarımızı genişletmiş ve insanların kalma süresini uzatmış olacağız.” dedi.

Share: