Karabük’teki antika site “Karaelmas Ekspresi” ile henüz çok gezgin çekecek

Geç Kalkolitik, Roma ve Er Bizans dönemlerinde iskân yeri namına kullanılan, ortaya çıkarılan mozaikler nedeniyle ” Karadeniz’in Zeugması” adına mezkûr Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti, Ankara- Zonguldak hattında yeniden başlatılacak şimendifer seferiyle elan çok turisti ağırlayacak.

İlçenin 3 kilometre batısında milattan geçmiş 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan bilahare 8’inci yüzyıla büyüklüğünde yerleşim yeri adına kullanılan antik site, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti Azamet Demiryolları (TCDD) tarafından başlatılacak Karaelmas Ekspresi seferiyle hava merkezi haline getirilecek.

Ankara Garı’ndan hareket edecek ve Çankırı üzerinden Eskipazar ilçesine haftada iki dönüş gelecek Karaelmas Ekspresi, 2003’te başlatılan ve yılın 12 ayı süren kazılarda ortaya çıkarılan Geon, Phison, Tigris ve Euphrates nehirlerinin kayran aldığı, beygir, fil, panter, geyik ve grifon (konferans tarihinde görülen tuhaf tıpkı hayvana verilen sima) kabilinden birçok hayvanın tasvir edildiği mozaiklerin sergilendiği antik kente gezgin taşıyacak.

Karaelmas Ekspresi ile antika kente gelecek ve 2 saat gezi fırsatı bulacak ziyaretçiler, mozaiklerin beraberinde, şimdiye büyüklüğünde iki sıcak, iki kilise, tıpkı savunma yapısı, kayaç mezarları, seyir, ayrımsız kemerli ve kubbeli çatı, anıtsal kültik niş, sur, villa, farklı abidevi binalar ile gâh din alanlarından çıkarılan satır ve ok ucu, 1600 yıllık kantar ağırlığı, antik döneme ilgili nukut, ölülere ilgili şahsi eşyalar ve 1800 yıllık adak levhası ile Roma askerine ilgili tekrar 1800 almanak demir maskeyi dahi yakından görebilecek.

Karabük Valiliğince harabelik adına dönüştürülmesi için çalışmaların başlatıldığı antik kentte, gelecek turistler için istikbal alanı ve Geç Roma Konutu ile Kuzeybatı Nekropol Kilisesi’nde gezi alanı oluşturuluyor.

“Misafirlerimizi ağırlayarak tanıtım yapacağız”

Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez, AA muhabirine, Karaelmas Ekspresi’nin Eskipazar ilçesine seyyah taşıması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ankara’dan koruyucu trenin Karabük’e geleceğini, dönüşte Eskipazar ilçesine gelerek 2 saat ıtlak vereceğini, bu tam turistlerin antik kenti gezebileceklerini anlatan Dönmez, “Trenin rotasına ilçemizi birlikte eklemiş olduk. Antik kentimizde turizm açısından tıpkı adım henüz atmış olduk. İlçemizi sunturlu günler bekliyor.” dedi.

Katar seferinin beraberinde harabelik yeri çalışmalarının bile sonlanmasıyla turizm hareketinin daha çok artacağına bel eden Dönmez, şöyle devam etti:

“Karaelmas treni seferleri için iki kat derinti yaptık. Birisi Kalecik’te, gayr Firez ve Turizm Bakanlığında. Toplantıyı trenin duraklarının düz aldığı yer ve ilçe uray başkanları ile havza milletvekilleri namına yaptık. Tren, daha saatleri belirlenmedi amma Ankara’dan kalkacak, Kalecik, Çankırı, Kurşunlu, Atkaracalar, Çerkeş ve Karabük’e gelecek. Turistler Safranbolu’dahi konaklayacak ve ertesi dönem dönüşte Eskipazar’a gelerek antika kenti gezecek. Burada misafirlerimizi ağırlayarak lansman yapacağız. İkramlarımız olacak.”

Dönmez, Ankara, Çankırı ve Karabük milletvekillerinin konuyu yakından izleme ettiklerini, sunma gücük sürede seferlerin başlayacağını sözlerine ekledi.

“Eskipazar’ın kalkınmasında makro etkiye erbap olacaktır”

Hadrianaupolis Kazı Başkan Yardımcısı Kazı Bilimci Sinan Maraba bile katar seferlerinin antika site için haddinden fazla cesim olduğunu ifade etti.

Zaten var olan turist ilgisinin daha çok artacağını aktaran Ekinci, “Karaelmas treni seferleri haddinden fazla şanlı çünkü buraya zaten abes el altında ziyaretçi gelmekte. Alelhusus evcil ve ecnebi turistlerin uğrak noktası. Harabelik yeri olmasıyla üstelik bu sayının artacağından şüphemiz bulunmayan. Karaelmas treninin gelmesi, buranın turizm potansiyelini artıracaktır kesinlikle. Bu bölgenin, Hadrianaupolis’in, Eskipazar’ın kalkınmasında koskocaman etkiye erbap olacaktır.” diyerek konuştu.Share: