Kılıçdaroğlu: “Yasaklar Makul Değil. Yasaklıyorsunuz. Korkudan. 7 Milyon 700 Bin Canlı İlk Nöbet Oy Kullanacak, Bu Beyleri Gönderecek”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yasaklar makul değil. Devletin görevi güvenliği sağlamaktır. Siz yasaklıyorsunuz. Korkudan. 7 milyon 700 bin canlı ilk kez oy kullanacak, bu beyleri gönderecek. Helalleşme konusunda beklediğimden çok daha aşkın müspet reaksiyon aldım. Herkesle gittim oturdum konuştum. Bu ülkenin kamplaşmaya değil helalleşmeye ihtiyacı var” dedi. Devlette devamlılığa özen çeken Kılıçdaroğlu, “Devlette süreklilik vardır. Amma ahlak, fazilet, bilgi üstüne vardır. Yöntemsizlik üstüne devamlılık olur mu? O ant tek yolsuzlukları soruşturmayalım” diye konuştu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV’bile “Olaylar ve Görüşler” programında; Ilgım Belet ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, pusula üzerine; “Ego erk mensuplarına söylüyorum, ‘Ben zat ülkemde yabancı er istemiyorum’ yâren. Bugüne kadar terörle mücadeleyi kim yaptı? Bu ülkenin polisi yaptı, bu ülkenin askeri yaptı. Bu ülkenin askeri ve polisi şehit olurken ağyar mı vardı birlikte? ecnebi askerler mi vardı beraberinde?” dedi.

Yap-İşlet-Devret modeli ve hazine garantisi sunulan projeleri Kılıçdaroğlu, “Yapmışsın Kütahya Havalimanı’nı. 2 bilyon dolar. Vermişsin güvence 50 milyar dolar. Kimin parasını güvence veriyorsun. Aradaki farka bakın. Hastane, güreşçi köprüsü yapıyorsun. Eyvallah yap. Kaça yapıyorsun? Ticari peçe. Sebep ticari peçe. Parasını ben ödüyorsam kuşkusuz ticari sır oluyor bu” sözleriyle eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BELEDİYELERİ NASIL YÖNETİYORSAK TÜRKİYE’Yİ BIRLIKTE AYNI ANLAYIŞLA YÖNETECEĞİZ: (İmamoğlu’nun gezileri ve belediyelerin icraat) Bilcümle gezilerinden haberim var. Şöyle tıpkısı özdek bulunmayan, uray başkanları hangi yapıyor hangi ediyor onları daima gözlüyoruz kabilinden, yok anca benzeri madde. Haddinden Fazla sayıda belediyemiz. Çalışıyorlar. Onlardan aylık bilgileri alıyoruz. O bilgiler geliyor. O bilgileri MYK’mızda değerlendiriyoruz. Melfuf bilgiler istediğimiz antlaşma gine uray başkanlarına soruyoruz, geliyor. Uray başkanlarının elhak dünya kadar işi var. Belediye başkanları, ‘acep genel merkezden gelen talimatları mı hemen yapıyorlar.’ Yarayışlı. Genel merkezden gelen talimatlar var amma onun dışında gelişigüzel beldenin, belediyenin kendine özgü sorunları var. O belediye başkanları o sorunları çözmek üzere kişi kadrosu, ekibi var. Onlarla çalışırlar. Tığ hiçbir zaman belediye başkanlarımıza müdahale etmeyiz. Şu kişiyi şike şu kişiyi beygir diyerek. İstediğimiz şu, tığ sizin başarılarınızı istiyoruz, apayrı benzeri şey değil. Başarılarınız benzeri zamanda CHP’nin başarıları demektir. Zira belediyeleri bittabi yönetiyorsak Türkiye’yi dahi ayrımsız anlayışla yöneteceğiz. Bütün uray başkanlarımızdan memnunuz.

İLK KEZ CUMHURİYET TARİHİNDE KENDİ TOPRAĞIMIZI AYRILMA ETTİK: (İktidara geldiğiniz takdirde ilk şeş ayda ne yapacaksınız, çalışmalarınız ne yönde olacak) Fırka olarak bizim görüşlerimiz var filhakika. İlk bir hafta ortamında çiftçilerin Ekincilik Itimat ve bankalara olan borçlarının faizlerini sileceğiz. Esnafın de Esnaf Kefalet ve bankalara olan borçlarının faizlerini sileceğiz. Süleyman Şah Türbesi’ni tekrar öz topraklarımıza götüreceğiz. İlk misil Cumhuriyet Altını tarihinde öz toprağımızı tecezzi ettik. Aynı de buna alplık diyorlar. Öz toprağını nasıl bırakırsın, kişi bayrağını nasıl indirirsin evet. Süleyman Şah Türbesi’ni pekâlâ kaçırırsın ya. İnsan orada hayatını, canını verir. Bir dahi bizi suçluyorlar. Bire Bir de kalkıp kahramanlık taslıyorlar. Allah hatır düşünüm versin. Elbet bu kadar yalanı yoğun getiriyorlar, kahramanlık edebiyatı yapıyorlar. Eşkal Bankası’nın başkanlığına pespaye çekinmezlik veren birisini getireceğiz. Devlette liyakati sağlayacağız. İlk tıpkı hafta içerisinde Soylu Erki ve Içtimai Konseyi toplayacağız. Sorunları alacağız, bakanlar, sorunları yaşayanlar aynı tarafta. Anlatacaklar. Buna analog düşüncelerimiz var. Bunları paylaştık.

DEVLET KENDISINE EGO TEMİNAT VERİYORSAM BEN YAPARIM: (Devlette süreklilik var eleştirileri) Devlette devamlılık vardır. Ama ahlak, fazilet, bilgi üzerine vardır. Yolsuzluk üstüne süreklilik evet mu? O ahit on paralık yolsuzlukları soruşturmayalım. Kul hakkı yiyenlere hıyanet kardeşim… Yap-İşlet-Devret’te celal münasebet garanti verir? Değil mi? İhale yapıyorsun, insan diyor ki ben burayı yapacağım, işleteceğim, sonradan size devredeceğim. Bir krediyi alırken diyorsunuz ki devletin hazinesini güvence gösteriyorsun. Servet bul diyorsun, hazineyi konfirmasyon ettim diyorsun. Neden? Ne gerekçeyle? Gitsin benzeri vezneci teminat oluyorsa olsun. Yabancı bankaları garanti kendisine alıyorsa alsın. Çap olarak ego sebep teminat vereyim? Celal kendisine ego güvence veriyorsam ego yaparım evet. Münasebet başkasına yaptırayım. İki, güvence veriyorsun. Yapmışsın Kütahya Havalimanı’nı. 2 bilyon dolar. Vermişsin güvence 50 milyar dolar. Kimin parasını garanti veriyorsun. Aradaki farka bakın. Şifahane, köprü yapıyorsun. Eyvallah yap. Kaça yapıyorsun? Ticari peçe. Münasebet ticari peçe. Parasını ben ödüyorsam zahir ticari sır oluyor bu.

KİŞİNİN ONURUNU KORUYACAĞIZ: Tığ Karı Destekleri Sigortası getireceğiz. Kişinin onurunu koruyacağız. Bu sigorta rastgele prim toplamıyor, muhtemelen bölgelerde nasıl eş hekimleri varsa, sosyal hizmet uzmanları varsa, bilgileri topluyor. Ailenin elde ettiği dirimsel nedir? Bu dirimlik onun geçinmesine yeterli mi değil mi? Tam değilse raporunu düzenliyor, toplumsal fehamet kadının banka hesabına yatırıyor parayı. Karı gidecek aylığını takanak. Kullanılmamış çocuk olursa, sosyal bakım uzmanı eskimemiş bire bir rapor yazacak. 100 TL veriyorsak 150 TL vereceğiz, 1000 TL veriyorsak 1100 TL vereceğiz. Çocuğu üniversiteye gidiyorsa ev ücretsiz olacak. Burs verilecek. Evde engelli varsa ailede kadının içtimai güvenlik primini fehamet yatıracak. O bile emekli olacak. Buna eş bir pozisyonu yaratacağız. Hep yardımları ululuk biricik benzeri kanaldan yapacak. Şayet belediyeler, yani kamu; iştirakçi alırsa, personel alırsa önceki bu ailelerin çocukları alınacak. Artı ayrımcılık yapılacak. Bu evlere düzenli ayrımsız dirimsel akışı olacak. Bundan Sonra ailenin tınlamalı tıpkısı geliri olacak.

ALLAH’IN GÜNEŞİ CABA: Şanlıurfa’ya gittim. Şanlıurfalılara söyledim. Bize büyükşehir belediye başkanlığını verin, bilcümle çiftçilere elektriği ücretsiz vereceğiz dedim. Vereceğiz birlikte. Haricen doğalgaz, akaryakıt alıyorsun dolarla. Cenabıhak’ın güneşi bedava. Panelleri kooperatif halinde yapacağız. Biz ruz santrallerini kuracağız. Kooperatif işletecek. Çiftçiye müft verecek, mütezayit elektriği enterkonnekte satacak.

ERDOĞAN İSTEMİYOR SÖZ GELIMI: (Sığınmacıların gönderilmesi zahir olacak? Değişik görüşler bu işi zorlaştırmayacak mı?) 6 fırka bile sığınmacıların insancasına koşullarda Suriye’ye dönmelerini istiyorlar. Erdoğan istemiyor temsil. Burada kalacaklar dedi. Sonradan ısrar olunca kamuoyu yoklaması sonucunda Suriyelilerin gitmesi gerektiği yönünde tıpkısı meyil olunca biz da gönderelim dediler. Bunlar gönderemezler, alışmak istemezler. Suriyelileri köle kabilinden işletmek istiyorlar. İnsani çokça koşullarda, ırkçılık yapmadan bu insanları öz ülkelerine göndermeliyiz. İnsani koşullarda öz ülkelerine yöneltme konusunda tek rey farkı bulunmayan.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN SINIRLARI KEZ GÜZEŞTE HANI: (Türkiye’birlikte birçok milyon mülteci, muhacir olduğunu düşünüyorsunuz?) 10 milyonun altında değil. Genişlik bir iki 10 milyondur. Afgan, Suriyeli, Afrikalılar var. Bunların süresince arz canlı olan Suriyeliler. İkinci tam Afganistan’dan gelenler. Afganistan’dan elbet geliyorlar? 1000 kesir kilometrelik İran toprağını aşarak geliyorlar. Kuşkusuz geçiyorlar? Gittim sınıra, Van’da. Bu Afgan kaçaklar kuşkusuz geliyor bizim ülkemize? Sordum. Oradaki görevliler buradan geçmeleri tür değil, çünkü pasaport kontrolleri yapıyoruz dediler. Nasıl geçiyorlar? Sınırdan. Peki sınırda devriye yok mu? Var dediler. Tıpkı devriye ayrıksı karakolu görüyor. Ayrıca müşteri var. Olur elbette oluyor dahi insanlar atak akış geliyorlar? Şurası yaptık, ‘sınır namustur’ diye niteleyerek. Bütün sınırlarda bu vardır. Şüphesiz oluyor yolgeçen hanına dönüyor. Van Gölü’nde insanlar öldü. Lacerem oluyor birlikte geçiyorlar? Zira âdem kaçakçılığı var. Zaman parayı verip istediğiniz yerde kaçakçılar sizi istediğiniz yere getirir, götürür. Devletine ehil çıkmıyor bu dalavere. Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları posta güzeşte hanı. Zindaşti böyle çıkmadı mı? Bastırdı parayı girdi milletvekili araya. Hakim ben çıkartmak zorunda kaldım dedi. Sezgin Yağmur Korkmaz pekâlâ gitti? Hangi söyledi İçişleri Bakanı, ‘en tepeden sunma aşağıya kadar oturduk karar verdik, sonunda çıkardık’ diyor ancak dışına. Demincek yurtdışına artık diye niteleyerek nadim oldular.

BENİM MİLLİYETÇİLİĞİM VATAN VE BAYRAKTIR: (BUNDAN SONRA bilcümle tezkerelere müfit mı diyeceksiniz) Elbette ben öz ülkemde yabancı asker istemem. Kimse kusura bakmasın. Ego onlar gibi milliyetçi değilim. Benim milliyetçiliğim yurt ve bayraktır.

BEN KENDİ ÜLKEMDE YABANCI ER İSTEMİYORUM: (İYİ Partinin ‘evet’ demesi sizin ‘yararlı’ demeniz üzerinden bir düşün ayrılığı olduğu düşünülüyor) O ayrı ayrımsız öz. Amma ben iktidar mensuplarına söylüyorum, ‘Ego zat ülkemde yabancı çeri istemiyorum refik.’ Bugüne büyüklüğünde terörle mücadeleyi kim yaptı? Bu ülkenin polisi yaptı, bu ülkenin askeri yaptı. Bu ülkenin askeri ve polisi martir olurken yabancılar mı vardı birlikte? Ecnebi askerler mi vardı yanı sıra? Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin polisi ve askeri terörle uğraş edemiyor mu yani yabancıyı isteyeceğiz buraya? Yabancıyı hangi gerekçe ile istiyorsun sen? Efendim 50 pasaj esbabımucibe yazabilirler. Ama ego tezkerede yazıyorsa icabında yabancı askerler diye niteleyerek kimesne kusura bakmasın.

SİZ TEZKEREYİ BAŞKALARINI NIDA ETMENİN YOLU İÇİN ÇIKARIYORSUNUZ: (Sizin itirazınız bunaydı. Çünkü seçme sonrasında devam edecek olmasına müteveccih aynı itiraz olması zımnında yararlı denildi diye niteleyerek hatırlıyorum) Bu ülkenin insanları terörle savaşım değer. Antrparantez oradan yıldırı geliyorsa yabancı bire bir ülkeden sizin tezkere çıkarmanıza bile ister namevcut zira siz istediğiniz antlaşma Birleşmiş Milletlerin üstelik kararı var, yıldırı nereden geliyorsa gider uyarırsınız; ‘kardeşim terörü kes’ kesmezsen ego masraf keserim. Biz Irak’ta öyle yapmadık mı, anca yaptık. Şimdi siz tezkereyi başkalarını çağirma etmenin yolu amacıyla çıkarıyorsunuz. Terörle mücadele değil esasta. İşin özünde yatan bu.

HANGİ YABANCI ASKERİ TERÖRLE UĞRAŞ KONUSUNDA TÜRKİYE’YE DAVET EDECEKSİN: (Bazı nereye seslemek amacıyla) Ben bilmiyorum tezkerede kişi vermiyor kim şu ülkeyle diye, ‘yabancı leşker’. Hangi ecnebi er onu birlikte sordum. Hangi yabancı askeri terörle uğraş üzerine Türkiye’ye nida edeceksin. Et tıpkısı görelim bakalım. Etmiyorsanız bunu ne tezkereye yazıyorsunuz?

TÜRKİYE TERÖRDEN HADDINDEN FAZLA IRI ACILAR ÇEKMİŞTİR VE BILCÜMLE DÜNYANIN DA BUNU BİLMESİ LAZIM; TÜRKİYE’NİN TERÖRLE MÜCADELESİ BILE MEŞRUDUR: O antlaşma neden yazıyorlar tezkereye? Sorun gazetecisiniz, ‘Ya bunu niçin yazdınız buraya.’ Televizyoncusunuz, bunu açın ayrımsız tartışmaya. Deyin ki, ‘Bu ecnebi askerler konusu var bu tezkerede’… DÜRÜST Partililer geliyor. SELIM Partili kabil duran gazeteciler da geliyor, esasta onlar gazeteci değil. Onlar birlikte YANLIŞSIZ Partinin silahşoru. Onlarda geliyor, onlara sevgili, ‘Bu tezkeredeki bu yabancı askerler kim acaba? Siz bunu elan ferah bilirsiniz, Kılıçdaroğlu bu betik faydalı dedi gerekçesi üstelik bu. Siz buna tıpkısı üstelik diyorsunuz kim terörle mücadeleyi istemiyor evet bu ne yabancı çeri geldi terörle uğraş etti.’ Bakın bu soru sorulmuyor ve bu tartışılmıyor filhakika. Bizim medyanın kimse kusura bakmasın en balaban eksiği bu. Tezkereye CHP ‘faydalı’ dedi buyurmak ki CHP teröre ‘evet’ diyor. Bu tezkereye CHP sebep ‘yarayışlı’ dedi, bari hiç değilse ‘hayır’ gerekçesini Meclis tutanaklarından tıpkı bakayım denmiyor; YANLIŞSIZ Öğür öyle dedi o antlaşma banko bu böyledir CHP teröre ‘evet’ diyor. Müfit efendim terörün kimsen gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin yıldırı tıpkısı âdemiyet suçudur. Teröre cebin durmakta hepimizin ortak görevidir. Türkiye terörden çokça balaban acılar çekmiştir ve hep dünyanın bile bunu bilmesi lazım; Türkiye’nin terörle mücadelesi birlikte meşrudur.

BU ÜLKENİN KAMPLAŞMAYA DEĞİL HELALLEŞMEYE İHTİYACI VAR: (Helalleşmenin kapsamı, inandırma oldu mu sizce seslendiğiniz taraf, benzeri birlikte hususi yaşama müdahale olduğunu düşünüyor musunuz) Bu yasaklar, akilane değil. Çoluk Çocuk eğlenecekler. Bir sanatçı çıkacak sahneye şarkıyı, türküyü söyleyecek. Bu insanların biraz enerjilerini boşaltma hakları var. Biraz eğlenme hakkı var. Yararlı eğlenemez, yasak diyorlar. Bu korkunun eseridir esasta. Hastalık korkuyorsunuz? Sanatkâr ne mahkeme koridorlarında. Sanatçı dünyanın temas tarafında marjinal insandır filhakika. Nazımın heykelinde yapılan figürü görseler, rüzgara alın revan herif. Sanatçı öz dünyasındadır. Bu yasaklar akıllıcasına değil. Devletin görevi güvenliği sağlamaktır. Siz yasaklıyorsunuz. Korkudan. Bu ülkenin gençleri gönderecek. 7 milyon 700 bin tendürüst ilk kez rey kullanacak, bu beyleri gönderecek. Helalleşme üstüne beklediğimden haddinden fazla henüz fazla müspet aksülamel aldım onu söyleyeyim. Herkesle gittim oturdum konuştum. Bu ülkenin kamplaşmaya değil helalleşmeye ihtiyacı var.

EKMELEDDİN BEYİ ANLATAMADIK: ( Ekmeleddin İhsanoğlu’nun namzet gösterilmesi konusu) Faydalı. Ekmeleddin bey Türkiye’nin sunma saygın insanlarından ayrımsız tanesi. Yerine arsıulusal yarış yapılan birlikte İtalya’bile yapılan, Ekmeleddin İhsanoğlu yarışması… Öz alanında dünyada maruf, müstehap aynı yaşama. İslam İşbirliğinde görev alırken kadın hakları ile ilişik ofis kuran dirilik. Ekmeleddin beyi anlatamadık. Orada bizim eksiğimiz benzer. Bizim kusurumuz kabil. Ego bibi kendisini kimi vakit telefonla ararım.

SEÇECEĞİMİZ CUMHURBAŞKANI ADAYI TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN 13. SAYGIN CUMHURBAŞKANI OLACAKTIR: (Cumhur Reisi adayınızı ne antlaşma açıklayacaksınız) 6 reis özlük aralarında oturup konuşacağız filhakika. Yeri, zamanı gelince; oturulur, konuşulur. Ama şundan sakıncasız olmanızı isterim, seçeceğimiz reisicumhur adayı Türkiye Cumhuriyeti devletinin 13. etkili reisicumhur olacaktır. Devleti alim, devleti tanıyan, bilcümle vatandaşlarına eşit davranan, kimseyi ötekileştirmeyen, hükümran güçlere teyit olmayan özellikle mal varlığı nedeniyle tasdik sıfır benzeri sevimli olacaktır.”Share: