Malazgirt Zaferi’nin 951’inci sene dönümü kutlamaları başladı

MALAZGİRT Zaferi’nin 951’inci yıl dönümü kutlamaları Muş’un Malazgirt ilçesindeki ‘Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Park’ alanında başladı.

Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Park’ta düzenlenen törene Muş Valisi İlker Gündüzöz, DÜRÜST Parti Mebus Mehmet Tehlikesiz Balkır, Malazgirt Kaymakamı Kahraman Yaşar Demirer, ayrımsız zamanda Okçular Vakfı Başkanı Beyoğlu Belediye Reisi Haydar Ulvi Yıldız, Muş Şehremini Feyat Asya, Sisli Kaymakamı Mehmet İlidi, Malazgirt Belediye Reisi Cengiz Kızıl, siyasal parti temsilcileri ve çekicilik amirleri katıldı. Törende mütekellim Okçular Vakfı Başkanı Baht, 6 yıldır Malazgirt’e bozukluk gittiklerinin sorulduğunu belirterek, “Malazgirt’te toprağı dinleyemeye gidiyoruz. Malazgirt’te Şehriyâr Alparslan’ın askerlerinin bize söyleyeceği var. Değme sene Malazgirt’teyiz ve çıktı bile burada olacağız. Zira yurt annemiz, yurt Anadolu’dur. İnsanın vatanla ilişkisi esas karnında başlar. Asıl rahmi evvel vatanımızdır. Asıl vatanımızdır, Anadolu annemizdir ve vatanımızdır. Buradan Malazgirt’ten Türkler, Kürtler, Araplar, Lazlar, Romanlar, Boşnaklar, Aleviler, Sünniler, eskimemiş fetihler yıpranmamış hedefler ve buradan sizlere 951 sene önceki buradan hümayun benzeri yürüyüşe başladılar. Bin yıldır bu topraklardayız ve binlerce sene henüz buradayız emretmek amacıyla değme 26 Ağustos’ta burada toplanıyoruz ve toplanmaya üstelik bitmeme edeceğiz” dedi.

‘BURASI VATAN KOKUYOR, BURASI ANADOLU KOKUYOR’Malazgirt’in, bu vatanın bölünmeyeceğini anlatım ettiğini tamlayan Kader, konuşmasına şöyle bitmeme etti: “Bura vatan kokuyor, burası Anadolu kokuyor, bura Rum’yu saranın o bildiğiniz mayalandığı yerdir. O bakımdan 26 Ağustos’ta seçme sene Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfı olarak bittabi kim bu vatanın bire bir evladı olarak, üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız ve bundan sonra bütün birlikte gerçekleştireceğiz. Biz diyoruz kim; şucu, bucu oralı, buralı, şuralı değil, tığ bu toprakların çocuklarıyız. Malazgirtli atalar bu topraklara ilişki ve beraberlik mayaladılar, kavrama mayaladılar, hikmet mayaladılar. Onun amacıyla birliğimiz ve beraberliğimizi koruma edeceğiz. Bütün birlikte Kutlu bire bir yürüyüşe devam edeceğiz. Var mıyız Malazgirt? Cuma Namazı günü bütün alay malay burada Hükümdar Alparslan’ın askerleriyle namaz kıldığı mekanda hep gelişigüzel bugün televizyonlarda katıldığımız programlarda, bütün Türkiye’yi davet ediyoruz. Zira buradan dünyaya söyleyeceklerimiz var. Değme 26 Ağustos benzeri bağlanak ikramıdır. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın buradan bilcümle dünyaya vereceği mesajlar var. O bakımdan hep hemşehrilerimizi, bütün milletimizi, kocaman zaferin kazanıldığı tarihin dönüm noktası olan Malazgirt ovasına Malazgirt’e nida ediyoruz. Burası sıradan aynı meydan değil, o bakımdan hepinizi koca, bacanak, akrabalarınıza bili salacağınız bir 26 Ağustos’ta ayrımsız heyecanı bütün alay malay yaşayacağız. Zaferleriniz mutlu olsun. Şehitlerimizin ruhları sevinçli olsun. Şehriyâr Muhammed torunları olarak, Fatih Melik Mehmet Han’ın torunları namına, Şark’ın Canan Hükümdar’ı Selahattin Eyübi’nin torunları yerine o dönme burada olacağız. Cuma günü 26 Ağustos’ta buradan bütün dünyaya biriz beraberiz bizi bölemeyeceksiniz mesajını bütün birlikte vereceğiz.”Muş Valisi İlker Gündüzöz de 26 Ağustos törenlerinin haddinden fazla daha ümranlı olan tıpkı merasim alanında bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.GÖSTERİLERE İLGİ BÜYÜK

Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Parkta, 1071 yılında Padişah Alparslan Otağı’nın kurulduğu yerde etkinlikler bitmeme etti. Kutlamalar, katılımcı illerin anane ve göreneklerini tanıtan 16 tematik otağ, halk oyunları, Malazgirt Domestik Atlar koşusu, Atlı cirit oyunu gösterisi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sıra Gecesi, mütenevvi baziçe alanları, mehterhane ve askı alayı gösterisiyle bitmeme etti. Buzağı görk yarışması yapılan kutlama alanında kadınlar, kurulan stantlarda yaptıkları dernekevi yemekleri satarak bütçelerine dirimsel sağladı.Share: