Mersinli Mobilyacı: Geçen Sene 16 Bin Liralık Olan Dayanak Takımı Bu Yıl 37 Bine Satılıyor

CHP Mersin Ağacı Mebus Mehabetli Çevrimli Başarır, Mersin Ağacı’in Tarsus ilçesinde esnafın sorunlarını dinledi. Başarır’ın görüşme ettiği ayrımsız mobilyacı, geçen yıl fiyatı 16 bin lira olan hamil takımının bu sene 37 bin liraya satıldığını söyledi. Bire Bir tüpçü ise sabık sene 170-180 TL’ye sattığı balaban tüpü bu sene 325 TL’ye sattığını dile getirerek, “Tekrar zam bekleniyor” dedi. Bire Bir yurttaş üstelik “3 senedir dizlik alamıyorum, 3 yıllık dizlik giyiyorum” diye niteleyerek konuştu. Başarır üstelik “İğneden ipliğe rastgele şeye yüzdelik 200 ila 400 arasında zam mevrut ama TÜİK’e sorsanız almanak şişkinlik değişimi yüzde 84, aylık para şişkinliği değişimi yüzde 2,88. İnsanların, esnafın, memurun, çiftçinin aklıyla hezel ediyorlar” dedi.

Mürtefi Yordamlı Başarır, Sazak’in Tarsus ilçesinde esnafı ülfet etti. Başarır’ın fiyatların artıp artmadığını sorduğu aynı mobilyacı, “Fiyatlar daima artıyor. Enflasyona yıprak düşüyoruz bütün birlikte. (Yatak fiyatlarında) Tıpkı yıl önceye bakarak yüzdelik 150 artma var” karşılığını verdi.

Bir parafin pırtı mağazasına revan Başarır, sunma tezyifkâr televizyonun fiyatının 5 bin TL olduğunu öğrenince şaşkınlıkla “Ama bu iki karış” dedi. Buzdolabının 40 bin lira olduğunu öğrenen Başarır, “Buna tığ Delimsirek alıyorduk” diye niteleyerek reaksiyon verdi. Parafin yük satıcısı, sabık sene 3 bin teklik olan bir karışık makinesinin fiyatının bu yıl 8 bin 600 TL’ye yükseldiğini söyledi. Başarır üstelik “Yüzde 300 arttı bunun fiyatı” dedi.

“SABIK YIL 16 BİN LİRA OLAN BINDI TAKIMI BU YIL 37 BİNE SATILIYOR”

Başka tıpkısı möble mağazasına revan Başarır, bindi takımının fiyatını sorduğunda ise geçen sene 16 bin TL’den sattıkları destek takımını bu sene 37 bin TL’den sattıkları yanıtını aldı. Aynı resimci esnafı ise sabık sene 6 adet vesikalık fotoğraf fotoğrafı 15 TL’ye çekerken bu sene 4 modül vesikalık fotoğraf fotoğrafı 50 TL’ye çektiğini söyledi.

Tıpkısı tüpçü da güzeşte sene 170-180 TL’ye sattığı büyük tüpü bu yıl 325 TL’ye sattığını dile getirerek, “Yeniden remiks bekleniyor” diyerek konuştu.  fazla tamircisi, geçen yıl 100 TL olan egzozun bu sene 470 TL olduğuna dikkat çekti.

“BİR DEFTERİN FİYATI 8 LİRADAN 30 LİRAYA ÇIKTI”

Tıpkısı bürokrat bile ayrımsız defter fiyatının aynı yılda 8 liradan 30 liraya, tıpkısı silginin 3 liradan 13 liraya, bir kalemin da 1,5 liradan 5 liraya çıktığını anlattı. Boya satan bire bir esnaf ise güzeşte yıl 500 TL’ye sattığı boyayı bu sene bin 500 TL ye sattığını söyledi. Bir pazarcı birlikte “Geçen sene 150 liraya Silifke’ye giden makine, 700 liraya geliyor bu yıl. Yakıta çalışıyoruz” diyerek konuştu.

Bire Bir başka esnaf ise geçen sene tıpkısı husye gübreyi 120 TL’ye satarken bu sene 650 TL’den sattığını dile getirerek, “Sakıt gayrimeskûn, yukarıdan dümbelek geldi” dedi. Benzeri yurttaş üstelik “3 senedir dizlik alamıyorum, 3 senelik iç donu giyiyorum” diyerek başkaldırma etti.

“İNSANLARIN AKLIYLA SARAKA EDİYORLAR”

Başarır, esnaf ziyaretlerinin peşi sıra, “İğneden ipliğe herhangi bir şeye yüzde 200 ila 400 ortada remiks gelmiş amma TÜİK’e sorsanız yıllık enflasyon değişimi yüzde 84, mahiye enflasyon değişimi yüzdelik 2,88. İnsanların, esnafın, memurun, çiftçinin aklıyla hezel ediyorlar. O ant soruşturmak geçişsiz; esnaf mı, ENAG mı, yoksa TÜİK mi dolma söylüyor” açıklamasını yaptı.

Share: