MHP’nin Sivas mitingi

MHP Umumi Başkanı Büyüklük Bahçeli, “Gizleyecek hiçbir şeyimiz bulunmayan. Utanacağımız sıkılacağımız hiçbir ahzüita ağımız de bulunmayan. Çünkü tığ haktan yanayız, halktan yanayız, hakikatten tarafız. Sivas’ın Amasya’nın, Çorum’un, Tokat’ın, Yozgat’ın yanındayız. Çiğ benzin içmedik ki karnımız ağrısın.” dedi.

Bahçeli, partisince Sivas Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde, halk ozanı rahmetlik Araklama Veysel’in “Anlatamam derdimi tasasız insana, ağrı çekmeyen dert kıymetin bilemez.” sözlerini hatırlatarak, dertlerinin hâlsiz olmadığını söyledi.

Derdi veren Allah’ın şifasını de vereceğini vurgulayan Bahçeli, “Fakat bizim derdimiz, veca ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve irade haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin istiklal haysiyetinin müdafaasıdır. Ilgi ediniz, 103 yıl önceki Türk milletine kefen biçenlerin kalıntıları farklı suret ve maskelerle gine karşımızdadır. Mandacılar benzeri kez elan harekete geçmişlerdir. Yabancıların esaretine ve emir erliğine rağbet fail devşirmeler baştan seferber olmuşlardır. Ahit değişse birlikte oyun aynıdır, senaryo aynıdır, alçaklığın şeklinde ve şemasında mübayenet görülmemiştir.” diye konuştu.

Bahçeli, zalimler ve işbirlikçilerinin 29 Ilk Teşrin 1923’te Cumhuriyet Altını’in ilanına engel olamadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bağımsızlık ve özgürlük davamıza dem doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e kadar binbir felaketi göğüsleyen, çilelerin gövdesinden vazıh hacısı hocası kabil doğan yurt ve kavim sevgisine engel veremediler. Hangi yapsalar boştu, zira istiklal Türk milletinin kaderiydi, kavliydi. Geçmişten öğüt almamış olacaklar ki baştan şanslarını deniyorlar. Da taşeron olarak tanıdık isimleri kullanıyorlar. Esas manasından koparılmış el erki, hususiyet ve özgürlük kavramlarıyla toplumsal huzur ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor, milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te almak üzere tuzak kuruyorlar. 103 sene ilk Sivas Kongresi’ni mat etmek için al kuranların mirasçıları kargaşa çıksın diyerek çırpınıyor. Ne var ki Hafik’in pehlivanlığını unutuyorlar. Gemerek’in ve Koyulhisar’ın dolgunca sesini hafife alıyorlar. Divriği’nin demir nefesini göremiyorlar. Zara’nın ülfet çemberini, Kangal’ın cesaretini anlamıyorlar. Bahçesi bağıyla Suşehri’ni, ihtilas yatağı Şarkışla’yı, ünüyle ün salmış Gürün’ü, Kelkit Vadisi’yle kenetlenmiş Akıncılar’ı, tarihi derinliğiyle Altınyayla’yı tanımıyorlar. Doğanşar’ın sevdasını, Gölova’nın seslenişini, İmranlı’nın yalman duruşunu, Ulaş’ın kartal bakışını, Yıldızeli’nin kaynaşan sularını namevcut sayıyorlar.”

Sivas’ın, “nankörlerle sayışmak amacıyla dönüş saydığını” rapor fail Bahçeli, “hile ve iftirayı iz edinmiş siyasi çürümüşlere haddini yansıtmak amacıyla sabrettiğini” belirterek, “Şimdi sizlere soruyorum, cevabınızı haddinden fazla yüksek sesle fark etmek istiyorum, 2023 yılına hazır mısınız? Zilleti bu eren millete uygun görenlerle mücadeleye var mısınız? Türkiye’nin önünü uzaklaştırmak amacıyla geçim ortamında olan 6’lı masaya hesap soracak mısınız? Söz veriyor musunuz?” dedi.

Bahçeli, alandakilerin tamam demesi üzerine, şöyle bitmeme etti:

“Size yakışan budur. Bu evetler zalimlere, zillete düşenlere koygun ayrımsız tokattır. Fazla söze lüzum yok, Sivas’ın haykırışı rastgele şeye bedeldir. İradeniz haddinden fazla şükür önümüzü aydınlatıyor, şevkimizi aydınlatıyor. 2023 yılında adayımız muhtemelen, kararımız nettir. 1,5 yıldır kararsızlık zarfında kıvrananlar varsın masalara beniz sürsünler. Varsın birbirlerine kazık atıp dursunlar. Kimin namzet olacağını sınırlamak üzere düşmanlarından diploma arayışına koyulsunlar.”

“Tığ hangi yapacağımızı biliyoruz, ne söyleyeceğimizin bilincindeyiz.” diyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Milletimize elbet tıpkı ati vadettiğimiz bedihi ortadadır. Gizleyecek tek şeyimiz bulunmayan. Utanacağımız sıkılacağımız tek alışveriş ağımız bile yok. Zira biz haktan yanayız, halktan yanayız, hakikatten tarafız. Sivas’ın Amasya’nın, Çorum’un, Tokat’ın, Yozgat’ın yanındayız. Jale benzen içmedik ki karnımız ağrısın. Zillete start etmedik ki istikametimiz sapsın. Namerde halk açmadık kim yüzümüz kızarsın. İhanete bitmiş demedik kim yükümüz ağırlaşsın. Kuşkusuz görünüyorsak oyuz. Ne demişsek onun ardındayız.”

(Sürecek)

Share: