Oğlundan yapılan uykuluk nakli yardımıyla yaşamını sağlıklı sürdürüyor

Kırıkkale’üstelik 10 yıl önce uykuluk kanseri nedeniyle 6 maaş ömrü kaldığı tamlanan 72 yaşındaki Azmi Canyurt, keyif çalışanı oğlundan nakledilen karaciğer dokusuyla hayat tutundu.

Canyurt’a 2012 yılında uykuluk kanseri teşhisi konuldu. Nakil olmaması durumunda 6 aylık ömrünün kaldığı söylenen Canyurt’a, oğlu Selami Canyurt’un karaciğerinin yüzde 70’i nakledildi.

O döneme büyüklüğünde keyif sorunları zımnında kapalı bire bir süreç geçiren Canyurt, oğlu sayesinde sağlığına kavuştu.

Azmi Canyurt, AA muhabirine, 30 yıl ilk bağırsaklarından rahatsızlandığı tam karaciğerinde da kist belirleme edildiğini söyledi.

Bağırsak ameliyatı geçirirken karaciğerindeki kistin da alındığını anlatan Canyurt, “Bundan 10 sene öncede karaciğerimin ağız ağıza hüsran ettiğini öğrendik. Babam sirozdan hayatını kaybetmişti. Bize Sarılık B esbak, bilahare o bile Sarılık C’ye çevirmiş. 2012 yılında Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde ameliyat edildim ve karaciğerimi ağız ağıza aldılar. Oğlumun karaciğerinden bana nakil yaptılar. Şimdi 10’uncu yıla girdim ve haddinden fazla iyiyim.” diyerek konuştu.

“Ameliyattan sonraları ‘Allah hem bu dünyada hem bile ahirette oğlumdan razı olsun’ dedim. Bana genişlik bahtiyar günümü yaşattı.” diyen Canyurt, şunları söyledi:

“Hekim oğluma, ‘Babanın 6 ay ömrü var’ demişti, haddinden fazla şükür 10 yıldır hayattayım. Şükür sağlığım, sıhhatim durumunda. Tezyifkâr bu his anlatılmaz. Haddinden Fazla pir ayrımsız duyguydu. Aktarım olmadan geçmiş merdivenleri çıkamazdım, yorulurdum. Demincek çift koşa çıkıyorum. Aza bağışıyla ilişik birlikte çokça sunturlu tıpkı madde, fert kurtarıyor. Dinimiz dahi âdemiyet dahi buna cevaz ediyor.”

“Hangi bahtiyar bize babamız başımızda”

Selami Canyurt birlikte 10 yıl ilk babasının rahatsızlığını öğrendiklerini, nazik üzüntü yaşadıklarını dile getirdi.

Babaları üzere aynı şey yapmak istediklerini belirten Canyurt, şöyle konuştu:

“Eğer böyle bire bir madde yapmasaydık babamızı kaybedecektik. Genç Erkek yerine elimizi taşın altına koyduk. Çok boğuk aynı proses geçirdik ama haddinden fazla şükür babam şu anda metin. Ne bahtiyar bize babamız başımızda. Çok güzel bire bir his. Benim da seçme sağlık problemim bulunmayan, babam birlikte mıhlı. Böyle tıpkı husus yapmasak babam 10 yıl geçmiş ölüm etmiş olacaktı. Tığ 5 kardeşiz, o tam birisi uzakta askerdi, benim karaciğerim bile uydu ve aktarım yapıldı. Böylecene adamakıllı tıpkı süreç geçirdik.”

Share: