Orhan Sümer: “Şehirlerin Teksas’a Dönmesi Dakika Melesi”

CHP Adana Saylav Orhan Sümer, “Türkiye öyle tıpkı duruma getirildi kim kimesne kendini güvende hisetmiyor. Tümce, ‘kişi güvenliğimi elbet sağlarım’ korkusu içinde yaşıyor. Gücü olan kanuni yollara başvurarak 25 bin 30 bin bağış parası ödeyip, icabında vergi verip cebe almanın için giderken, gücü sıfır ise ruhsatsız bile olsa silahım olsun yolunu tercih ediyor. Şehirlerin Teksas’a dönmesi dakika meselesi” açıklamasını yaptı.

CHP Adana Saylav Orhan Sümer; ara sıra kentlerde zırh ruhsatı satışlarında “armağan” adı altında dünyalık istendiği yönündeki iddiaları, TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle istifham önergesi veren Sümer, önergesi ile ilişik açıklamasında şu değerlendirmeleri yaptı:

“Vatandaşlarımız hangi yazık ki sınırların güvenliğinden paslı durumdalar. Rastgele güzeşte devir pikap kasasında nereden geldiği galiba sıfır kişilerin kent merkezlerine bırakıldığı videolar ile karşılaşıyoruz. Sınırlarımızdan elini kolunu sallaya sallaya gelen ne milletin vatandaşı olmayan kişileri görüyoruz. Gene şehirlerimizde gerçekleşen adli olaylarda mülteci ve mültecilerin hareketli olmaya başladığını üzülerek izleme ediyoruz. Bu buut vatandaşları ferdî adına silahlanmaya itiyor. Yapılan araştırmalarda vatandaşlar ülkede çizik güvenliğinin olmadığını, kendilerini güvende hissetmedikleri için silahlanmaya gittiklerini belirtiyorlar. Kazançlı krizin etkisiyle hangi efsus ki tahammül sınırı mütenakıs vatandaşların zırh yararlanma oranı artıyor. Cebe ruhsatı ahzetmek isteyenlerden ise armağan adı değerli mergup paralar ise tekmil bire bir rezalet.

Türkiye anca bir duruma getirildi ki kimse kendini güvende hisetmiyor. 20 yıllık AKP iktidarının memleketi getirdiği durumda bütün özlük güvenliğimi elbet sağlarım korkusu içinde yaşıyor. Gücü olan kanuni yollara başvurarak 25 bin 30 bin bağış parası ödeyip, gerekirse rüşvet verip cebe almanın yoluna giderken, gücü olmayan ise ruhsatsız de olsa silahım olsun yolunu yeğleme ediyor.

Bazı illerimizde silah ruhsatı talepleri patlama yapmış durumda. Bir haddinden fazla ilimizde dolaşma geçmeden kıya haberleri ile karşılaşıyoruz. Çıkışlı makamların hem bu iddilara cevap vermesi hem bile bireysel silahlanmanın önüne geçmesi gerekiyor

Soylu Erki nedenlerde dolayı yaşanan kavgalar, yaralamalar, cinayetler seçkin çevrim veri bültenlerinde yerini alıyor. Millet bu büyüklüğünde nazik tıpkı buhranın içerisindeyken cebe müsaade taleplerinde patlama yaşanması ne eyvah kim hayra belgi değildir. Şehirlerin Teksas’a dönmesi an meselesidir. İlgili Bakanlığın tekmil çevresel nedenleri göz önüne alarak silahlanmanın önüne geçmesi gerekmektedir.”

Sümer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“Türkiye genelinde sonuç iki yıl içerisinde birçok ferdî taşıma ve bulundurma zırh ruhsatı başvurusu olmuştur? Şanlıurfa ilimizde yirmi ilkokul bin kişinin cebe ruhsatı almak için başvurduğu, bu başvuruların on binin imzada, on beş binin ise incelemede olduğu doğru mudur?

Şanlıurfa’da silah ruhsatı alabilmek için bergüzar yapılması istendiği bu rakamın ise on bin liradan yirmi ilkokul bin liraya yükseltildiği iddiaları akla yatkın mudur? Adana’bile son iki sene içerisinde birçok adet nakil ve bulundurma silah ruhsatı başvurusu yapılmış, kaç tanesi onaylanmıştır?

Ferdî silahlanmanın önüne terhis etmek üzere Bakanlığınızın uyguladığı programlar nelerdir? Türkiye’üstelik birçok skor ruhsatsız silah bulunduğu ile ilgili Bakanlığınızın yaptığı bire bir düzentileme var mıdır? Serencam üç sene içerisinde ruhsatsız zırh satışından hükümranlık giymiş birçok güç vardır? Şehirlerin nüfus bilimsel yapısı, anane ve görenekleri, silaha olan tutkuları ve adetleri ayn önüne alınarak silahsızlandırma için projeler düşünülmekte midir?

Ferdî silahlanma sayısının erdemli olduğu illerde adli olayların engel olmak üzere Bakanlığınızın gerçekleştirdiği benzeri izlence var mıdır? Cebe Ruhsatı alabilmek için yapılması gereken ihsan miktarını lacerem belirlenmektedir? Kanuncu yollar ile cebe ruhsatı kabul etmek talip vatandaşların hediye yapmaya zorlanması kanuni mıdır? Akıbet üç yıl içerisinde yıl sene belirtilmek amacıyla gerçekleşen adli olaylarda mergup silahların kaç tanesi transfer veya bulundurma ruhsatlı, birçok tanesi ruhsatsızdır?”

Share: