TEL ABYAD – Mehmetçik eli tetikte Sulh Pınarı bölgesinde güvenliği üretim ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Sulh Pınarı Harekatı’yla yıldırı örgütlerinden temizlediği Tel Abyad ilçesinde vahim önlemler alarak güveliği ve huzuru sağlıyor.

Mehmetçik, Fırat Nehri’nin doğusunda, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında düzlük düzlük ve 13 Ilk Teşrin 2019’bile yıldırı örgütü YPG/ PKK’dan kurtardığı Lif Abyad ilçesinde görevini sürdürüyor.

Terör saldırılarına karşı ilçedeki sivillerin fert güvenliğine öncelik veren TSK unsurları, ilçede kritik bölgelere kurduğu posta kontrol noktalarında eli alesta kere bekliyor.

AA muhabirleri, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde büzük ve sağlık ortamını sağlayan Mehmetçiğin Tel Abyad ilçe merkezinin methal noktalarında uyguladığı pahal önlemler ve denetimler ile komandoların mukavim eğitimlerini görüntüledi.

Lif Abyad’ın antre ve çıkışlarında durdurulan dil ve siviller ilk adına cevaz ve kimlik taramasına bağımlı tutuluyor. Vesait elan bilahare TSK’nın bomba taharri köpeği vasıtasıyla birlikte didik didik aranıyor.

Şüpheli kişiler yahut araçta patlayıcı belirleme edilmesi durumda ilişik manşet kuvvetleri ve bomba imha ekipleri devreye giriyor.

Komandolar eğitimlerle göreve hazırlanıyor

Türkiye’nin Suriye’birlikte terörle mücadelede sağladığı başarının yetişkin mimarlarından olan komandolar, dünya standartlarının üstünde eğitim bilimi görüyor.

Tel Abyad ilçesinde komando terbiye yerleşkelerinden biri olan 11. Komando Tugayı’nın Özel Eğitim Bilimi Merkezi’nde dağcılık, hususi engel parkuru, acı pakt atış eğitimi ve tank avcılığı eğitimi veriliyor.

Suriye sahasında yıldırı örgütlerine müteveccih operasyonlarda şişman başarılan kazanan komandoların dayanıklılığını artırmaya yönelik eğitimlerde tahta perde baş aşağı, koşu parkurları, uzay gemisi ve şınav alanları, engelli atlama yerleri, tırmanma ve sürünme faaliyetleri yürütme ediliyor.

Komando Er Alpinizm ve Hususi Engel Parkuru, komando kolunun arazide karşılaşabileceği temas soy engele karşın dağcılık teknikleriyle ilerleyebilmesini sağlıyor.

Sızma parkurunda hamur mühimmatla eğitim bilimi

Spor alanındaki fiziksel eğitimden bilahare cenk sahasının hamur koşullarını yakın sızdırılmış parkuru eğitimi başlıyor.

Burada muharebe sahasının kaynak şartlarını ihya etmek için komandolar, köken mühimmat, tehlikeli sisli sis bombası ile halk yapımı patlayıcı kullanıyor.

Keskin nişancı eğitimi

Yerli ve milli acı nişancı silah ve mühimmatlarının kullanıldığı eğitimlerde ızdırap ahit timleri, 600, 800, 1000 ve 1200 metre mesafede mevcut hedefleri imha ediyor.

Tank avcılık eğitimi

Türk komandolar için vadi koşullarından hava yeryüzü dokuz canlı alanlardan biri olan tank avcılığı eğitimi da veriliyor.

Yüksek pozisyon ve dayanaklığa cemaat olan komandolara, savaşma sahasında belirleme edilen “düşman tankın” imhası üzere sahada mevzilenme ile tank mürettebatının hava alınması ve savaş esirlerine karşı yapılacak işler öğretiliyor.

Eğitimlerini bitiren komando kolu, komuta tugayı cins bölgesinde komando andı içiyor.

Share: