Osmanlı’nın savaşlara hazırlandığı Kocayayla’da korida festivali düzenlendi

Bursa’nın zehir ilçelerinden Keles’teki, Osmanlı döneminde savaşa hazırlanılan Kocayayla’da boğa güreşi festivali düzenlendi.

Bursa site merkezine 50 kilometre uzaklıkta ve Uludağ’ın güney eteklerinde mevcut kestirmece 500 dönümlük çayırlık alana eş 1200 metre rakımlı Kocayayla, dördüncüsü düzenlenen Bursa Keles Kocayayla Kele Güreşleri Türkiye Hukuk Şampiyonası’na familya sahipliği yaptı.

Şampiyonada, Artvin, Erzurum, Rize, İzmir, Denizli ve Muğla ile Aydın’dan gelenler boğalarını güreştirdi. Bu sene festivale ilk defa Keles’ten de tıpkı boğa katıldı.

Festival kapsamında düzenlenen müsabakalarda 650 kilogramdan 1 tona kadar mütebeddil boğalar boynuz boynuza geldi.

Osmanlı döneminde savaşlara hazırlanılan yaylada gerçekleştirilen yarışmaların peşi sıra kazanan boğaların sahiplerine 12 bin ila 22 bin lira ortada mütebeddil para ödülleri verildi.

Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ve alanda piknik yapıp fasıla geçirdiği curcuna, boğa güreşini sevenlerden bunaltıcı bandaj gördü.

Festivalin organizatörü Uz Gülseçkin, AA muhabirine, güreşlerin yayladaki arenada yapıldığını ve seçme tür düzenlilik önleminin alındığını söyledi.

Gülseçkin, şöyle konuştu:

“Festivalimize destek veren Bursa Büyükşehir, Keles, Gürsu ve Artvin belediyelerine, antrparantez müzahir olan iş insanı İsmet Acara, Iyi Kankızıl ve Tasavvur Yıldız ilkin kalkışmak üzere sponsorlarımıza teşekkürname ediyoruz. Halkımızın vahim ilgisi bizi mutlu etti. Bu yıl çokça çekişmeli geçen müsabakalar oldu. Efsanevi sahiplerimiz birlikte o büyüklüğünde misil geldiler güreşler üzere. Sistem üzere ahenkli ve bereketli fırtınalı tıpkı festival oldu.”Share: