Otobüsün çarptı, kaldırıldığı hastanede karından 7 kilogram 800 gram kütle çıkartıldı

AKSARAY’üstelik umum otobüsünün çarpması sonucu belli belirsiz yaralanıp, hastaneye kaldırılan B.G.’nin (17) karnından, ameliyatla 60 santimetre büyüklüğünde, 7 kilo 800 gram ağırlığında kütle çıkartıldı. Ameliyatı yapan Bala Cerrahı Dr. Ayşe Betül Öztürk, “Henüz önce 26 santimlik aynı yığın görmüştüm. Bu ise ondan henüz büyük ve bütün karnını kaplamış şekilde, hep organları itilmiş ve saha değiştirip küçülmüş ve yetirince gelişmemiş. Şu an dahi bellek içinde ciddi aynı ara oluştu. Kızımız üstelik 7 kilogram vermiş oldu. Durumu üstelik gayet ongun” dedi.

Ilçe, 25 Ağustos günü saat 18.30 sıralarında Taşpazar Mahallesi Atatürk Bulvarı’nda meydana geldi. Üniversiteye tedarik kursundan sâdır B.G., yolun karşısına geçmek isterken umum otobüsü çarptı. Kazada yaralanan B.G., çağrılan ambulansla Aksaray Eğitim ve Araştırı Hastanesi’hangi kaldırıldı. Tetkikler sırasında B.G.’nin karnında kütle tayin edildi. Ameliyata alınan B.G.’nin karnından 60 santim büyüklüğünde, 7 kilo 800 gram ağırlığında yığın çıkarıldı.

‘KIZIMA ÇARPAN OTOBÜS ŞÖFÖRÜNÜ DUA EDİYORUM’B.G.’nin annesi Reyhan G. (52), kızının karnındaki kitleyi kazanın arkası sıra öğrendiklerini belirtti. Kızının kazada belli belirsiz şekilde yaralandığını tamlayan Reyhan G., şöyle konuştu: “Kaza sonrası kızımın hastanede çekilen tomografi sonucunda karnındaki kist görülüyor. Doktoru aracılığıyla müstacel ameliyata alınıyor ve muvaffakiyetli tıpkısı faaliyetler geçiriyor. Tek belirtisi ve ağrısı yoktu. Tığ da bu olaya yarık şaşırdık. 7 kilonun üzerinde karnından benzeri kist bundan sonra. Tığ da hangi büyüklüğünde süredir var bilmiyoruz. En ufak aynı belirtisi olsa hızla doktora getirirdim. Hiçbir ağrısı ve sızısı yoktu kızımın. El otobüsü şoförü mebzul kim kızıma çarpmış diyorum. Cemaziyelevvel geceden bu yana otobüs şoförüne, kızıma ongun kim çarpmış diye yakariş ediyorum. Kaza sonrası da şoförden savlayıcı olmadık. Kazayla ilişik kızımda şükür aynı yaralanma yok. Doktoru Ayşe Betül ile konuşunca haddinden fazla şaşırdım. Neden bu kadar müstacel tıpkısı faaliyetler olması gerektiğini sordum. O de ‘Karnındaki kist patlarsa kurtaramayabiliriz ve haddinden fazla riskli, karnını ağız ağıza kist sarmış’ dedi. Liyakatli benzeri ameliyatla kızım kurtuldu.”‘HASTAMIZ BİR ANDA 7 KİLO ZAYIFLADI’

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Ayşe Betül Öztürk ise B.G.’nin karnındaki kitlenin anadan doğma olduğunu ve giderek büyümesine rağmen sökel ve yakınları tarafından ayırt edilmediğini belirtti. Ilçe vakası sonrası böyle tıpkı olayı ilk kez yaşadıklarını belirten Öztürk, “Kızımız, aynı gidiş geliş kazısı geçiriyor ve namına otobüs çarpması sonrası acil servise getiriyor. Rutin kontrolleri yapılırken çekilen tomografisinde kanı içerisinde iri aynı kitle olduğunu belirleme edildi. Neredeyse bilcümle karnını kaplayan tıpkısı kütle zımnında hastayı hemencecik ameliyat aldık. Sükse tıpkı ameliyatla kestirmece 60 santimetre büyüklüğünde ve 7 kilo 800 gram ağırlığındaki kitleyi hiçbir dava yaşamadan çıkardık. Hastamızın şu an üstelik durumu gani ve besleniyor. Henüz geçmiş 26 santimetrelik tıpkısı kitle görmüştüm. Bu ise ondan daha balaban ve bilcümle karnını kaplamış şekilde, bütün organları itilmiş ve düz değiştirip küçülmüş ve yetirince gelişmemişti. Şu anda hatır ortamında korkulu tıpkı fasıla oluştu. Kızımız bile 7 kilogram vermiş oldu. Bu kitle aslında çırılçıplak varmış ve her an yavaş yavaş büyümüş. Ayırt edilmemesinin nedeni ise hiç dert yapmamış olması. Gerçekte kızımız algın. Kendisi karnının sınık ve göbekli olduğunu zayıflamaya çalıştığını belirtti. Bu kilodan değil kitleden kaynaklanıyormuş. Kaymakamlık olmasaydı ve kitle az buçuk daha büyüyüp patlasaydı, kanama nedeniyle hayatını kaybedelerdi. Tutkun benzeri kızın bu şekilde karnının göbekli olmasını beklemiyoruz. İnsanlar çocuklarında ayrımsız simetrisiz manzara olduğunda muhakkak doktora başvurmalılar” diye konuştu.Share: