Genç kız, “kazayla” karnındaki dev kitleden kurtuldu

Aksaray’de gaileli kurtulduğu trafik kazası sonrasındaki muayenede tayin edilen karnındaki kestirmece 8 kilogramlık kitle başarıyla alınan pestil, sağlığına kavuştu.

Lise öğrencisi B.G’ye (17), 25 Ağustos’ta Ankara Caddesi’nde umum otobüsü çarptı. Ilçe dolayısıyla vücudunun değişik yerlerinde kırıkları olan B.G, Aksaray Yetişek ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Burada yapılan tetkiklerde tüvana kızın beyin bölgesinde düzgüsüz biçimde büyümüş tıpkı kitle olduğu tayin edildi.

Hastanenin Yavru Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Betül Öztürk tarafından müstacel şekilde faaliyetler edilen B.G’nin karnından 60 santimetre çapına ulaşan tahminî 8 kilogramlık yığın başarıyla çıkarıldı.

“Az Daha bu yığın tamam karnını kaplıyordu”

Operasyona ait bilgi veren Öztürk, AA muhabirine, 17 yaşındaki kız çocuğunun yaralanıp müstacel servise getirilmesiyle sürecin haddinden fazla acul ilerlediğini söyledi.

Serviste hastanın tedavisine başladıklarını, tomografisinde karnında berenarı şişman bir kitle olduğunu gördüklerini anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Neredeyse bu yığın bütün karnını kaplıyordu. Aileyle görüşerek acul şekilde ameliyat kararı aldık. Ameliyat çokça başarılı geçti. Iyi yumurtalık kaynaklı kitle kalburüstü şekilde alındı. Kitlenin organları sağa ve sola akıllıcasına sıkıştırdığını gördük. Yığın akciğer zarıyla kontak halindeydi. Alt taraftan idrar torbasından akciğer zarına kadar uzanan berenarı şişman ayrımsız kitleydi. Bu kütle çok büyümüştü, şayet öğrenilmeseydi patlayabilirdi. Bu durumda bile dirimsel öfke ortaya çıkabilirdi. Daha birlikte büyüyebilir ve faaliyetler edilemez tıpkı duruma gelebilirdi.”

Ailelere çocuklarının nasıl duruluk aleniyet kanı muayenelerini yapmalarını önerdiklerini vurgulayan Öztürk, “Şayet deli ayrımsız tahaccüm görüyorsak, katiyen doktora danışmalıyız. Aileler için cılız aynı çocukta batın varsa, katiyetle bu ilgi çalımlı olmalı”

Familya dahi kitleyi öğrenince haddinden fazla şaşırdı

Anne Reyhan G. ise kızında tek ilinek olmadığını, kitleyi fotoğrafta görünce çok şaşırdığını anlatım etti.

Kızının kitleyi hangi zamandır taşıdığını bilmediklerini belirten Reyhan G, şunları kaydetti:

“Hep organlarına gravite yapmış. Çokça şükür patlamadan kurtulduk. Kızım teferruatlı zamandır kefaret yapıyordu fakat benzeri tür karın bölgesinden kilogram veremiyordu. Bütün zül ediyordu bozukluk kilogram veremediğini. Bu kitle yüzünden girmek ki kilogram veremiyormuş. Alelhusus karnında şişik olan aileler çocuklarının us muayenelerini banko ertelemesin. İlk işim değişik çocuklarımı da sondaj yol açmak olacak.”Share: