Ruh nakli beklemekten, bebek beklemeye uzanan hikaye

His nakli beklemekten, süt kuzusu beklemeye uzanan hikaye

Beklediği ruh nakli ile hayata tutundu, evlendi, demin ağababa olmaya hazırlanıyor

İSTANBUL – 37 yaşında olan ve kalp nakli muntazır Melik Evinç, başvurduğu Koşuyolu Faziletli İhtisas Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde ameliyata alındı. Evinç, hastanede yapılan kalburüstü his nakli operasyonu ile sağlığına kavuşarak hayata tutundu. Faaliyetler sonrasında evlenen Evinç, demin ise baba olmaya hazırlanıyor.

37 yaşındaki Hakan Evinç, yaşadığı ruh rahatsızlığı nedeniyle Koşuyolu Faziletkâr İhtisas Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne başvurdu. Düzenlenen tetkikler sonucu Evinç’e ihtisas nakli yapılmasına değişmeyen verildi. Evinç, Koşuyolu Efdal İhtisas Yetişek ve Araştırı Hastanesi Önsezi Nakli Merkezi mesul hekimi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali önderliğinde ruh ve damar cerrahisi uzmanı Becerikli. Dr. Mustafa Erkek Müstakil ve ekibi eliyle 2017 yılında ameliyata makbuz. 37 yaşındaki Melik Evinç, muvaffakiyetli operasyonla sağlığına kavuştu. Cerrahi Müdahale sonrası hayata tutunan ve evlenen Evinç, eşinin aylı olmasıyla ikinci aynı bahtiyarlık yaşadı. Evinç’in kalp nakli beklemekten süt kuzusu beklemeye uzanan maltalık hikayesi, organ nakli bekleyen hastalara esin oluyor.

“Cerrahi Müdahale sonrasında evlendi, antrparantez yavru bekliyor”

Laf üzerine mütekellim Ruh ve huy cerrahisi uzmanı Mahir. Dr. Mustafa Er Kişi Müstakil, “Kağan yaklaşık 6 yıl önceki tarafımıza ihtisas yetmezliği şikayetleriyle başvurdu. Yapılan tetiklerden sonra ayrımsız tedavi sürecine başlandı. Fakat durumunun kötüleşmesi üstüne kendisini kilolu bakıma aldık. ve orada teneffüs cihazına angaje etmek zorunda kaldık ve daha sonrasında ruh fonksiyonları az daha tamamen yitirilmesi üzerine evgin yerine ECMO dediğimiz his akciğer makinesinin tıpkısı minyatür formatı cihazımız var. Ona bağladık. ve tahminî 1 ay boyunca bu cihazla teneffüs cihazına tutkun yerine, ayrımsız zamanda beslenmesini midesine yolladığımız bire bir gayda marifetiyle yaparak sağladık ve müstacel kalp nakli listesine bildirdik. 28 bölüm bu şekilde izlem ettiğimiz hastaya ihtisas daha çok ve önsezi nakli ameliyatını yaptık ve sağlığına kavuştu. Kısaca 2017’den bu yana kendisi hayatına mıhlı tıpkı şekilde bitmeme ediyor. Henüz sonrasında evlendi. Antrparantez bala bekliyor. Yani alışılagelen bir herif adına aslında onu hayata kazandırmış olduk. Bu bizim için elbette haddinden fazla mutluluk veren aynı husus” dedi.

“Hastaların birçoğu uzuv bulunamadığı amacıyla maalesef hayatını kaybediyor”

Türkiye’de aza bağışının çokça az olduğuna da değinen Idareci. Dr. Mustafa Erkek Hür, “Bu hastamızda de olduğu kadar aslında Türkiye’de haddinden fazla sayıda his nakli ve organ aktarımı bekleyen hastamız var. Bunların kâffesi zamanlarının çoğunu hastanede geçiriyorlar. Zira uzuv yetmezliğiyle boğuşuyorlar. Bu hastalarımız mufassal süre önsezi çıkmadığı amacıyla hastanelere yatış çıkışları oluyor ve felah bulamıyorlar. ve çokları aza bulunamadığı üzere hayatını maatteessüf kaybediyor. Elhak Türkiye’de örgen bağışı sayısı çok azdı. Pandemiyle bu aynı evire çevire diplere vurdu. ve maatteessüf pandemiden kurtulma aşamasına gelmemize rağmen eski sayılarımıza bile ulaşamadık. ve birçok hastamızı maalesef aza bulunamadığı için kaybedebiliyoruz. Bu bizim amacıyla çok kırıcı. Haddizatında ekibimiz, hem cerrahi yerine hem bakım süreci kendisine dünya standartlarında benzeri takım ve bir nice hastamıza bu şekilde felah verdik amma maatteessüf istediğimiz sayıda rakamlar yok. Türkiye’de organ bağışı haddinden fazla beş altı. ve benzeri çokça tutkun bu nedenle hayatını kaybediyor” diye niteleyerek konuştu.

“Evlendim, inşallah geçenlerde yavru sahibi olacağım”

Yapılan muvaffakiyetli operasyonla hayata tutunan Kağan Evinç, “2017 yılında Kartal Koşuyolu Önsezi Araştırı Hastanesi’nde ruh nakli oldum. Bundan esbak süreçte çokça soluk darlığı çekiyordum, çokça rahatsızlanıyordum. Bu süreçte hastaneye başvurdum ve organ aktarımı, kalp nakli olmam gerektiğini söylediler. Bu zamana kadar benim siktirici organ nakliyle, aza bağışıyla ait hiçbir bilgim yoktu. Ta ki bunu çekene ve bilene kadar. ve bu süreçten bilahare 1 kamer kadar benzeri yavaş bakım sürecim oldu. 1 aylık bire bir süreç sonrasında ruh nakli, organ aktarımı bana bundan sonra. Bu proses süresince organ aktarımı oldum. Şu anda haddinden fazla şükür iyiyim. Sağlığım gayet durumunda. Hiçbir sevgili yok. Çalışabiliyorum, evlendim. İnşallah geçenlerde çocuk sahibi olacağım. Herkesin organını bağışlaması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: