Safranbolu “Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat Şehri”nde zafran hasadı yapıldı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 22 türde 200 bin bitkinin yetiştirildiği “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Şehri” bahçesinde safran hasadı gerçekleştirildi.

Salep, kızılcık, üzücü dikeni ve erguvan kadar bitkilerin toprakla buluşturulduğu bahçede bu sene 2 dekarda zafran ekildi.

Zonguldak Orman Mıntıka Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, hasadın peşi sıra yaptığı açıklamada, ormanların iflah kaynağı olduğunu söyledi.

Tıbbi ve hoş kokulu bitkiler alanında bölgenin iri potansiyele cemaat olduğuna işaret fail Bayraktaroğlu, bölgenin nebati zenginliğini ekleme değere vermek için çalışmalar yapıldığını rapor etti.

Bayraktaroğlu, zafran bitkisinin ilçeye adını verdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Yaptığımız bu çalışmalarla ön insanımızın tıbbi ve hoş kokulu bitkileri tanımasını sağlayacağız. Bu kudretli çalışmaları ekip ruhuyla bütün beraber gerçekleştirdik. Son 3 yılda tıbbi ve aromatik nebat ilk teşrin ve dikim alanımızı 2 bitirme, üretimimizi dahi 3 mezuniyet artırdık ve artırmaya bitmeme ediyoruz. Bunun bilinciyle odun dışı ürünleri ekonomiye vermek üzere gereken seçkin tür çalışmayı yapıyoruz. Bu kapsamda 2022 sonuna kadar rastgele ilimizde 2 sayı tıbbi ve aromatik nebat bahçesi kasılma etmiş olacağız.”

Zafran hasat etkinliğine, Zonguldak Orman Toprak Başmuallim yardımcıları Orhan Delicesine ve Mehmet Kaynak, Safranbolu ve Zonguldak işletme müdürleri ile Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü personeli katıldı.

Share: