Sağlık sorunları yaşadığı kilolarından kurtulup bayındır hamle atacağı günleri bekliyor

Zonguldak’ta ötede kiloları dolayısıyla yürüyemeyecek ağıl mevrut hasta, muteber perhiz programının ardından olduğu tuluk mide ameliyatıyla abat kadem atacağı günleri iple çekiyor.

Alaplı ilçesinde eğleşme eden 43 yaşındaki Hiçlik Semih, çılgın kiloları dolayısıyla soluk darlığı çekmesinin birlikte yürüyemeyecek hale geldi.

Işler olmaya karar veren Koçak, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Keyif Uygulama ve Araştırma Merkezine başvurdu.

Hazırlanan rejim programı sonrasında 217 kilodan 209 kiloya sakıt Koçak’a daha sonradan Umumi Cerrahi Temel Haber Dalı Dr. Öğretim Üyesi İlhan Taşdöven ve ekibince tombul işkembe ameliyatı yapıldı.

Ameliyatın peşi sıra daha bayındır yürümeye başlayan Kerim, uygulayacağı sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite programının yanında dirim tarzını da değiştirerek sağlığına kavuşmayı imge ediyor.

“Obezite bir nice hastalığın etkeni”

Taşdöven, gazetecilere, hastanın kendilerine başvurduğunde vücut kütle endeksinin 82 ve ‘süper obez’ olduğunu aktararak, “Faaliyetler sonrasında devrisi günde hastamız akarsu içmeye başladı. 2-3 çağ sonraları dahi dolaşma ve alıştırma hareketlerine başladı.” dedi.

Taşdöven, obezitenin birçok hastalığın etkeni olduğuna bel ederek, “Obezite benzeri çor ve otama edilebilir tıpkı hastalık. O yüzden er müdahale edilirse hastanın vücudunda oluşturduğu dokuncalı etkilerden er müdahaleyle ferasetsiz dönülebilir.” diye konuştu.

Hastanın hem kefaret hem üstelik egzersizle çabucacık kilo vereceğini belirten Taşdöven, “Hastaya zinde beslenmeyi öğreteceğiz. Midesi küçüldüğü için çok aşkın besin alamayacak. Alamadığı üzere kilo vermesine koruyucu olacak. Hangi ameliyatı olursanız olun perhiz yapmazsanız, fiziksel aktiviteyi artırmazsanız, hayat tarzınızı değiştirmezseniz kilo alırsınız, veremezsiniz.” ifadelerini kullandı.

Fıkdan Ahi üstelik çocukluğundan bu yana kilo aldığını aktararak, “Ameliyat için araştırma yaparken İlhan hocaya rastladım. Burada olduğunu gördüm. Gelmeye değişmeyen verdim. Yürürken sırtım ve ayaklarım ağrıyordu. Engel çekiyordum. Soluk sıkıntısı oluyordu. Merdiven çıkarken zorlanıyordum. Demincek kendimi elan bol hissediyorum. Moralim de düzeldi. Işler olduğum için da henüz mutluyum. Doktorun önerilerine uyacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: