Sakırga popülasyonundaki artım “KKKA vakaları”nı de artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Esas Marifet Dalı Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında sonuç yıllarda baştan artış yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, herhangi bir yıl KKKA hastalığı sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda son yıllarda çoğalma yaşandığına, bunun da KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Eski yıllarda vakalarla genişlik kalın karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine düzlük Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Hikâye sayılarında biraz daha güneye akıllıca çoğalma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten bilahare baş aşağı çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı yeryüzü çokça 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda benzer 1300’lere yakındı, sonradan giderek azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Sonuç 2-3 yıldır gene sayıda artma görüyoruz. 1300-1400’lere andıran bir rakam görüyoruz. Bu birçok sebeple açıklama edilebilir, pandemi süreci zımnında insanların iri kentlerden bu alanlara göç etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu taşıyan sakırga sayısının da artması… Virüs taşıyan kene sayısı arttığı ant tabii kim hastalık riski üstelik artıyor.”

Sivas’ta elan evvel Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze sadık köylerde henüz birkaç fenomen görüldüğünü hatırlatan Bakır, serencam yıllarda ise vakalarda artma olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte kene popülasyonunda de çoğalma yaşandığını anlatan Bakır, vahşi ve yerli hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına alelumum bahar ve yaz aylarında rastlanıldığını, eylül ve ekimden sonra vakalarda düşüş yaşandığını rapor etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ölüm oranının henüz bir iki olduğuna dikkati çekici Bakır, alelumum erişkin ve müstakbel gözyaşı ile ek hastalığı olanlarda hastalığın gösterişli seyrettiğini vurguladı.

“Telkih çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının devam ettiğini üstelik aktararak, şöyle devam etti:

“Safha 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşılama deneyiminin KKKA aşısına üstelik kaydırılarak bu aşının biran geçmiş safha çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lazım ülkemizde gerekse yurt dışı bazlı safha düzeyinde olan çalışmalar var.”

Seçme kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına da işaret fail Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne uygun şekilde biran geçmiş çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: