Sokaktaki günlerinde dostu olan kedileri Darülaceze’de resmediyor

” Darülaceze’nin Ebu Hüreyresi” kedilerin babası namına maruf Ömer Özyurt’un, resim tutkusu sokakta kaldığı dönemde ona dostluk özne kedi sevgisiyle birleştirince ortaya birbirinden sunturlu tablolar daha çok.

Sivas’ta 1956’bile doğan Özyurt, İstanbul Teknik Üniversitesi Eroin Mühendisliğinde kavzamak için 1975’te İstanbul’a geldi. Dört almanak yetişek hayatının ardından tekmil diplomasını alacakken sonuç sınıfta bir hocası ile yaşadığı ağız dalaşı sonucu okulu bıraktı.

Mühendis olma hayalleri yarıda küsurat Özyurt, kendisini çabucak safiha yapım ustası namına buldu. Çocukluğunda mahallelerindeki tıpkı ressam sebebiyle boya ve fırça ile tanışan Özyurt, ekmeğini safiha ve reklam panoları yaparak kazandı.

Tabelacılık yaptığı bu dönemde foto yeteneğini keşfeden Özyurt, taslak çizmeye başladı. Dönemin önde mevrut dergilerinde 300’e mail çizgisi yayınlandı.

Özyurt, okulda olduğu kadar özel hayatında da bahtsızlık yaşadı. Üniversite yıllarında tanıştığı kişi deyimiyle karaca sevdaya tutulduğu önce aşkı ile evlenemeyince kalbini benzeri elan kimseye açmadı. Aşk acısıyla alkole başlayan Özyurt, böylelikle sokaklara düştü. Yaşadığı ağırlık günlerinde ona dostluk edenler ise sokak kedileri oldu.

Kartondan yaptığı barınakta kedileriyle sokakta yaşarken aynı hayırseverin elinden tuttuğu Özyurt, Darülaceze’ye yerleşti. Özyurt’un Darülaceze’deki günlerinde içindeki suret tutkusu, kedi sevgisiyle birleşti ve tuvalleri birbirinden güzel kediler süslemeye başladı.

“İnsanlarda bulamadığım sevgiyi kedilerde buldum”

Ressam Özyurt, Darülaceze’birlikte pisik resimleri yaparak geçen 9 yılını ve takatli hanay hikayesini AA’ya anlattı.

Darülaceze’birlikte dinç sakinler içre arz mutlusunun kendisi olduğunu tamlayan Özyurt, 100’den fazla kedisinin aralıksız peşinde koştuğunu söyledi.

Özyurt, bunun kendisine sahn enerjisi ve mutluluk verdiğini dile getirerek, “Onların ilaçları, mamaları ve bakımlarıyla ilgileniyorum. Burada beni ‘kedilerin babası’ olduğum için ‘Ebu Hüreyre’ diye niteleyerek çağırırlar. Kedi sevgisi kul çocukluktan bu yana vardı, gözyaşı ilerledikçe bu sadakat arttı. İnsanlardan kaçıp hayvanlara sığındım, insanlarda bulamadığım sevgiyi kedilerde buldum.” dedi.

Kedi ve foto sevgisini tuvallerinde birleştiren Özyurt, “Tahminî 100 kedim arasında tek ayrım yapmıyorum ama ayrımsız tanesi elan özel. Adı ‘Kontes’, çok hanımefendi tıpkı kedidir. Darülaceze’ye ilk geldiğimde 3-4 sene fut ucumda yattı, bana yarenlik yaptı.” diye niteleyerek konuştu.

“Benim yaşadığım esmer sevdaydı”

Ömer Özyurt, amor acısına düşmeden Leyla ile Aşırı, Ferhat ile Tatlıca ve Kerem ile Aslı arasındaki aşka inanmadığını anlatarak, “Ayrıca gülerdim, ‘Bir amor amacıyla keskin delinir mi?’ derdim. Ihtimal demincek benim bu anlattıklarıma de çoluk çocuk güler. Meğer benim yaşadığım melankoli, 40-45 sene önceydi imdi günümüzde hakeza sevdalar kalmadı. Daha Çok aşklar bütün yalan dolan ve maddiyata dair.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sunu balaban pişmanlığım kişmiri sevdaya evcilleşmek “

Darülaceze’nin pisik ressamı Özyurt, geçmişteki yer büyük pişmanlığını da şu sözlerle aktardı:

“Güncel aklım olsa kendimi o kadar yağız sevdaya kaptırmazdım zira hayatıma birçok olumsuz yansıması oldu. Demek ki benim üstelik avlu senaryom böyle yazılmış, yapacak bire bir şey bulunmayan. Gene birlikte doya doya yaşadım hayatı, yeniden da mutluyum. Gençken mantık aynı us bulunmayan, ihtiyarlayınca birlikte eseme var amma çare namevcut. O yüzden bu ikisini dolgunca harmanlasınlar.”

Share: