Sazak haberi | Icra Vekili Yanık, Sazak Nehari Hizmet ve Aktif Hayat Merkezinin açılışına katıldı

Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Kederli, Türkiye’nin, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yan vermeye, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğini belirtti.

Vekil Izdıraplı, Mersin Ağacı Otizm Yatısız Bakım Iyileştirme ve Aile Müşavere Merkezini görüşme etti.

Eğitim gören çocuklar ve aileleriyle dostane eden Acılı, gösterilerini izlediği çocuklara ödül dağıttı.

Izdıraplı, sonrasında Mezitli ilçesinde yapımı tamamlanan Nehari Hizmet ve Deli Dolu Hayat Merkezinin küşat törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında dünyada doğurganlık hızının düştüğünü ve yaşam süresinin uzadığını dile getiren Kederli, isim yaşlanmasının kocaman benzeri gündem olduğunu söyledi.

Üzüntülü, Türkiye’bile 2021 sonu bakımından 65 gözyaşı ve beden nüfusun oranının yüzde 9,7’e ulaştığına vurgu yaparak, “Insan projeksiyonuna baktığımızda 2050’e geldiğimizde toplumumuzda rastgele 5 kişiden biri 65 gözyaşı ve konusunda ulaşacağı dolay görülüyor. Yaşanan değişim ve dönüşümler bizleri yıpranmamış politikalar üretmeye, hizmet politikaları geliştirmeye sınırlanmış kılıyor. Nemli nüfusun artması, bakım hizmetlerinde yetenek ve bereket artışını gerektiriyor. Toplumsal hizmet ağlarımızı etkin ve fonksiyonel benzeri şekilde tahvil zorunluluğumuzsa mübrem ayrımsız nakız almış durumda.” diye niteleyerek konuştu.

Toplumsal hizmetler alanında sükse oranı efdal tıpkısı proses yürüttüklerini tabir fail Üzüntülü, kuruluşlarda bakıma ihtiyacı olan yaşlılara detaylı süreli bakım hizmeti, kişi evinde yaşamını yaşamak isteyenler için birlikte evde hizmet, yatısız bakım hizmeti ve keyif hizmeti desteği kadar farklı seçenekler sunduklarını belirtti.

Huzurevleri ve hizmet merkezlerinde 27 binden çok vatandaşa hizmet veriliyor

Icra Vekili Izdıraplı, cemi içtimai politikaların odağında ailenin vadi aldığına dikkati çekerek, ” Bala, avrat, sakat, nemli yahut içtimai yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları eğer ailelerinin yanında kalmaya müsaitse, hizmetimizi aileyi desteklemeye çevrilmiş olarak üretiyoruz. 500 bini aşkın engelli ve buğulanmış vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz.” dedi.

Ailesinin beraberinde hizmet vermenin olabilir olmadığı yaşlıların yapılış bakımına alındığını yineleyen Üzüntülü, “Türkiye’nin ciharıyek yanına yaygın huzurevlerimiz, yaşlı hizmet ve iyileştirme merkezlerimiz ve buğulu dirim evlerimizle büyüklerimize bakım veriyoruz. Bugün itibarıyla yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile buğulanmış bakım ve rehabilitasyon merkezimizde yaklaşık 27 bini çok büyüğümüze hizmet veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“6 uçucu Nehari Hizmet ve Etken Hayat Merkezi kuracağız”

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Üzüntülü, yaşlıların sosyal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini yükseltmek üzere “Nehari Hizmet ve Etken Hayat Merkezleri Modeli”ni yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, modelin anadan görme aile yapısının korunmasını dahi destekleyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği gelişim birliğiyle “Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Arkalama Programı” kapsamında “Sunma Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Dulda ve Uluslararası Himaye Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi”ni (SOHEP) başlattıklarını tamlayan Üzüntülü, şöyle devam etti:

“Bu projeyle bala, avrat, sakat ve buğulanmış fertler başta gelmek amacıyla hem Türk vatandaşlarına hem da geçici ve uluslararası koruma altındaki bireylere müteveccih koruyucu ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Bu proje kapsamında, Adana, Mersin Ağacı, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye illerimizde vatandaşlarımıza ve eğreti esirgeme altındaki bireylere hizmet veren 6 pilot Nehari Hizmet ve Faal Hayat Merkezi kuracağız. Bu merkezler tarafından yaşlılarımıza günce hizmet, istişare, tesanüt, iyileştirme hizmetleri ile evde bakım desteğini birlikte ayrıca sunmuş olacağız. Mersin’bile özellikle sığınmacı misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin da inşallah burada çok güzel hizmetlere anahtar olacağını beklenti ediyoruz. Nehari Hizmet ve Aktif Dirim Merkezi ile hedefimiz, yaşlılarımızın ve ailelerinin gerekseme ve taleplerine akıllıca, nitelikli ve ücretsiz hizmet sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Yatısız Bakım ve Enerjik Yaşam Merkezleri’nin, bakanlığımızın sürdürülebilir ana hizmet birimlerinden birisi olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Yanık, Gündüzlü Hizmet ve Etkili Hayat Merkezi’nin önceki örneğini Sazak’bile açıyor olmaktan mutluluk duyduklarını tabir ederek, “Bizler tecrübeli yaşlılarımızın duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine taraf veren, çalışan, üreten tıpkısı Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Mersin Ağacı Valisi Yüksek Hamza Güreşçi üstelik yatırımların, vatandaşların dirim standartlarını yükseltmek için yapıldığını vurgulayarak, “Şu an itibariyle ilimiz genelinde 650 proje bitmeme etmekte. Bunların üstelik finansal değeri 63 milyar teklik civarında. Bunlar içerisinde olan ve bugün açılışı yapılan böyle manidar hizmetlere, vatandaşlarımız aracılığıyla ayrı ayrımsız derece atfediliyor.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra Nazır Acılı, Ilbay Güreşçi ve farklı ilgililer açılışını yaptıkları merkezde incelemelerde bulundu.

Share: