Sivas’ta ortalık ayçiçeğinde hasat mesaisi başladı

Sivas’ta 134 bin 500 dekarda ekimi yapılan dünya ayçiçeğinin hasadına başlandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce Ulaş ilçesi Akkaya köyünde hasat programı gerçekleştirildi.

Ilbay Yılmayan Parıltı, burada yaptığı açıklamada, ayçiçeğinin mühim öneme topluluk olduğunu belirtti.

Kentte yapılan baraj, gölet ve sulama kanalları ile sulanabilir arazi miktarının seçkin geçen dolaşma arttığını vurgulayan Balkır, “Işaret çeşitlerimiz de seçme güzeşte bölüm artıyor. Bu yayın çeşitliliğinden birisi da bugün hasadını gerçekleştireceğimiz günebakan. Ayçiçeği pandemi döneminde gördük kim oldukça haddinden fazla ciddi tıpkı nişane.” ifadelerini kullandı.

Valilik himayelerinde gerçekleştirilen projelerle Sivas’ta gündöndü üretiminin gelişigüzel sabık sene arttığına değinen Şimşek, şunları kaydetti:

“4 sene önce 6 bin dekarken zaman 134 bin 500 dekara isabet durumda. Ekimi ve hasadı bayağı, verimi da çok faziletkâr. Baktığımızda tohumunda yüzdelik 40-55 civarında yağ bulunuyor. Bu birlikte bunun verimini gösteriyor. İlimizdeki günebakan üretimini tezyit etmek istiyoruz. Bu kasıt doğrultunda valiliğimiz himayesinde, İl Hususi İdaremiz, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğümüz işbirliğinde bir projeyi hayata geçirdik ve bu proje doğrultusunda üstelik 114 çiftçimize 5 bin 500 kilo zürriyet dağıttık. Bunun birlikte meyvesini alıyoruz. Bugüne büyüklüğünde bu dağıttığımız tohumlardan kısaca 15 bin ton yayın beklemekteyiz. Amacımız çiftçilerimizi üretime isteklendirmek, daha çok alanda istihsal akdetmek ve çiftçilerimizin kazancını, iktisadi düzeyini daha üstelik tasarruf etmek.”

Programda mütekellim Belediye Başkanı Hilmi Bilimci, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Değer Algın ve İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, hasadın aynalı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Vali Parıltı ve Komutan Bilim Adamı, biçerdövere binerek gündöndü hasadı yaptı.

Share: