Tarihi köprülerin restorasyonu sürüyor

Bitlis’te Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hayata geçirilen “Dereüstü Islah Projesi” kapsamında, çevresindeki çarkıt yapılardan arındırılan 10 tarihi köprünün yenileme çalışmaları bitmeme ediyor.

Kadim tarihiyle birçok medeniyete eş sahipliği işleyen kentte, asırlar evvel nesir edilen tarihi köprülerin eski görünümlerine kavuşturularak kentin turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Güçlendirilen, eksikleri tamamlanan ve fek olan taşların namına yenileri yerleştirilen köprülerden 6’sının bu yıl bitirilmesi planlanıyor.

Restorasyon çalışmalarını inceleyen Karayolları 11. Mıntıka Müdürü Hasan Mualla Arslan, AA muhabirine, ilkin Bitlis’in tarihi zenginliğinden bahsedildiğini fakat yıpranmamış yapılardan belde bu zenginliğin haddinden fazla çok görülmediğini söyledi.

Bitlis Deresi’nin üzerine ve çevresine mensur edilen yapıların kaldırılmasıyla tarihi köprülerin ortaya çıkarıldığını anlatan Arslan, şöyle konuştu:

“Öz yatağında bütünü tescilli tarihi 10 güreşçi köprüsü imdi. Görev ve etki alanımızda olduğundan köprülerin onarımını fora etmek bize düştü. Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzün yardımıyla çalışmaları tamamlayabilmek amacıyla 2 ayrı münakasa yaptık. Alemdar Köprüsü’nün onarımı devam ediyor. Bunun birlikte Hatuniye, Pamukçular, Şerefiye 1 ve Şerefiye 2 namına birinci hizip ihalemiz bu şekilde oldu.”

“Bitlis’e çok balaban ayar katacağına inanıyoruz”

Hatuniye Köprüsü’nün dışındaki köprülerde kitabe bulunmadığını belirten Aslan, Hatuniye Köprüsü’nün 16. yüzyılda Nuh Han marifetiyle yaptırıldığını dile getirdi.

Hars ve Turizm Bakanlığının projeleri onaylamasıyla çalışmalara başladıklarını anlatım eden Arslan, şunları kaydetti:

“Tamirat çalışmalarımız devam ediyor. 10 köprünün 6’sını bu yıl bitirmeyi hedefliyoruz. 4’ünü dahi gelgel şartlarına bağı kendisine Valiliğin rekreasyon alanı programına yetiştireceğimize inanıyoruz. Derenin tıpkı tarafında Bitlis Kalesi tıpkısı tarafında dahi yerleşim alanları bulunuyor. 16. yüzyılda yerleşim alanları ile kalenin bağlantısının sağlanması üzere haddinden fazla kesif köprüler işlenmiş. Bu emek Bitlis’in tarihi açısından yüce zira dere üzerindeki bütün binalar yıkılmış ve gündüz ortaya balkon durumda. Bunun Bitlis’e haddinden fazla şişman derece katacağına inanıyoruz. Ilkin bilcümle Bitlis tarihi ayrımsız site diyorduk ama tarihini göremiyorduk. Şu anda öz yatağı temizlendi. Bakanlığımız, Hars ve Turizm Bakanlığı ve Valiliğimiz yarar sağlayarak burada acul benzeri imalata girildi. Yer düzenlemesi sağlanarak evire çevire aynı görüntü ve tarihin belgesi olacağına inanıyoruz.”

Köprülerin onarımının Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı uhdesinde Karayolları Genel Müdürlüğünce yapıldığı bilgisini veren Aslan, “Köprülerin kâffesi akçakesme taş adına biliniyor. Bunların onarımları amacıyla bati tıpkı emek sarfiyat ediliyor. Tağyir ergin taşların tamamını kaldırarak namına yıpranmamış akçakesme taş getiriyoruz. Bazalt ve Bitlis karmaşığı namına bildik iki soy taş kullanıyoruz.” dedi.

Share: