Tortu sarrafiye cinayetinde mahkemeden sezinleme kararı

Kesik kelle cinayetinde mahkemeden irfan kararı

Parçalara ayrılan cesetleri poşetlere koyan sanık ikinci kat hakim karşısına çıktı

SAKARYA – Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yırtık cesetleri gübür poşetine konularak toprağa gömülen İranlı eş âdem cinayetinde tutuklanan İran tabiiyetli sanık ikinci posta bilge karşısına artık. Maznun iddiaları kabul etmezken, mahkeme heyeti 30 Aile tarihinde irfan yapılaması kararını verdi.

Sakarya 6. Yavaş Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık A.M. ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada, maznun için hazırlanan iddianame, tercüman eşliğinde okundu. İddianameye ilişik hezel hakkı sunulan sanık, iddiaları akseptans etmediğini söyledi.

“Karı kocadan tek haberim yoktur”

Savunmasında, namına bühtan atıldığını söyleyen A.M., olaydan tahminî 6 kamer önce maktullerin bile aralarında bulunduğu 6 şahsiyet grupla Türkiye’ye geldiklerini anlatım etti. Türkiye’ye antre yaptıklarında önce olarak İstanbul’a, arkası sıra de Sapanca’ya geçtiklerini söyleyen A.M., “İstanbul’birlikte tıpkısı otelde yaşamak istemediğim amacıyla otelin resepsiyonunda bulunan şahsa bir villa ayarlamasını söyledim, o dahi Sapanca’da aynı villa ayarladı. 10 dönem kadar kaldık, sonrasında villayı sahibine teslim ettik. Villadan ayrıldıktan bire bir hafta bilahare ego bu gruptan ayrıldım. Ev kocadan hiçbir haberim yoktur. Derinti ve diğerleriyle tıpkı araya gelmek üzere villayı kiraladım” dedi.

“Fikir ve tecrübelerinden yararlandım”

Sanık A.M., Türkiye’ye vürut maksadının tarımsal alanda yapacakları yatırım olduğunu, bunun üzere yanında para getirdiğini ve parayı de İranlı aynı tefeciden aldığını kaydetti. A.M., Türkiye’ye gelişigüzel geldiği 6 kişinin ise düşün ve tecrübelerinden yararlandığını söyledi.

Çelişkili defans yaptı

Duruşma başkanı, sanığın çelişkili savunmasına ait çeşitli sorular yöneltti. Sanığa, İstanbul’dan normalin üzerinde aynı ağırlıkta bavulları getirdiği ve boş olarak düşüncesiz götürdüğü, civardaki marketlerden çok sayıda saflık malzemesi ve çöp poşeti aldığına dair tanıkların ifadesi ve villa işletmecisinin, eşini, öldürülen A.S.’nin ismini kullanarak tanıttığı yönünde sorular soruldu.

Maznun ise ciddi benzeri bavul taşıma gerçekleştirmediğini, taşısa de cesetleri İstanbul’birlikte kaldığı otelde sahabet edemeyeceğini ve işletmeciyle on paralık görüşmediğini ifade etti.

Ekşimik saksı cinayetinde sezme kararı

Konuya ilişik görüşü sorulan cumhuriyet savcısı kalık hususların giderilmesini istedi. Müşteki avukatı ise sanığın suçtan kaçma yönünde rapor verdiğini savunarak, mevkufiyet halinin devamını ve konusunda atılı suçtan cezalandırılmasını kâm etti. Maznun avukatı üstelik müvekkilinin beyanlarına katıldığını, konuşma korkusu halinin kaldırılmasını ve kusurlu hususların giderilmesi yönünde beyanını sundu. Murafaa heyeti ise 30 Familya tarihinde cesetlerin bulunduğu arazide sezme yapılmasına, sanığın tutukluluk halinin devamına ve dosyadaki eksikliklerinin giderilmesine karar vererek, duruşmayı 2 Mart 2023 tarihine erteledi.

Ne olmuştu

Olay, 1 Temmuz 2021 tarihinde Sapanca ilçesi Kırkpınar Mahallesi Bağdat Caddesi’nde meydana geldi. Arazide gezen köpeğinin ekşimik bir fut bulduğunu ayırt fail vatandaş, durumu polis güçleri ekiplerine bildirmişti. İhbar konusunda fenomen yerine mevrut ekiplerce toprağa batak şekilde çöp poşeti içerisinde yırtık halde 1’i eş, 1’i koca iki kişinin cesedi bulunmuştu. Olayın ardından açık çaplı araştırma başlatan Sakarya Emniyet Müdürlüğü Düzenlilik Şube Müdürlüğüne sadık Kıya Bürosu dedektifleri, yaptıkları araştırmalar sonrasında kadında göğüs silikonu, erkeğin kolunda ise dragon dövmesi bulunduğunu tayin etmişti. Bu ipuçlarından yola sâdır ve huysuz ayrımsız mesai örümcek ekipler, öldürülenlerin kimliklerini gelişmemiş sürede belirleme etmeyi başardı. Cesetlerin İran tabiiyetli 40 yaşındaki A.S. isimli kadın ile 39 yaşındaki M.Z.’ye ilgili olduğunu ve gayrimenkul işiyle uğraştıklarını belirleyen ekipler, konuyla ilgili geniş çaplı inceleme başlatmıştı. Cinayete ilişkin gözaltına alınan İran tabiiyetli A.M., çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Share: