Üreticilere soy sop ve fide desteği

Şırnak’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen ekincilik şenliğinde üreticilere kışlık göveri fidesi ve sertifikalı nesil desteği sunuldu

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde planlı etkinlikte, Tarım ve Orman Bakanlığının Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında üreticilere yüzde 75 atıfet desteğiyle 500 bin göveri fidesi, 160 ton birlikte sertifikalı soy sop dağıtımı yapıldı.

Vali Osman Bilimci, etkinlikte yaptığı konuşmada, dünyada etkisini gösteren salgın ile tarımın öneminin daha birlikte anlaşıldığını belirterek, tarımın serencam yıllarda yer şanlı sektörlerden biri haline geldiğini söyledi.

Tarımda teknolojiyi kullanıp, vatandaşları destekleyerek üretimi artırmayı hedeflediklerini dile getiren Bilim Adamı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cizre Barajımıza bildirme kısa sürede başlanıyor. Ovalarımız daha çok sulanacak. Şırnak’ın yüzdelik 40’ı orman görünüyor ama orman namevcut. Bu dağları gerçeklik anlamda ormanlaştırmalıyız ama vatandaşların yararlandığı ormanlar olmalı. Fıstık, koz, badem ve bölgesine bakarak zeytin. Emsal çiftçilerimizle bu projeyi uygulamaya geçiriyoruz. Eş değme yeri ormanlaştıralım amma terör örgütünün yararlandığı ormanlar değil, vatandaşların yararlandığı, vatandaşa kazançlı dirimsel getiren ormanlar beğenmek istiyoruz.”

Fide desteğine bile değinen Bilgin, bu desteğin üreticilere körpe olmasını diledi.

Bilimci, “Burada meram fayrap etmek. Vatandaş yeter ki gelsin, gelişigüzel projeye cevap ayıracağız. Vatandaşların ayakta durabileceği bire bir herkes oluşturmak üzere onları ekincilik, hayvancılık ve üretime yönlendireceğiz.” dedi.

“Hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma vermek”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selman Demirel birlikte proje kapsamında çiftçilere yüzdelik 75 bağış ile 160 titrem sertifikalı yavru verdiklerini, amaçlarının işsiz durumdaki arazileri tarıma vermek olduğunu tabir etti.

Geçen sene 1200 dekar araziyi tarıma kazandırdıklarını anlatan Demirel, “Bu yıl hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma kazandırmak olacak. Bu seçme sene artarak devam edecek. Bölgemizde işsiz yerey bırakmayıncaya kadar çalışmalarımız devam edecek.” diyerek konuştu.

Tohum desteği alan çiftçilerden Ahmet Özbey ise sunulan bindi amacıyla teşekkürname ederek, bu sayede atıl arazilerde teşrinievvel yapabileceklerini belirtti.

Share: