Valilikten, tarihi Gümrük Hanı’ndaki kanala kalıntı suyu dökülmesiyle ilişkin izah

ŞANLIURFA Valiliği, tarihi Gümrük Hanı içindeki akarsu kanalına, ciğercilik yapılan aşevi çalışanının düzensiz suyu döktüğü ve bidonu kanalda yıkadığı görüntülerle ilişkin, işletmeye kanuni müeyyide uygulanacağını bildirildi.

Tarihi ve kültürel yapısıyla bağ çeken kentlerden Şanlıurfa’üstelik, Osmanlı padişahlarından Kanuncu Melik Süleyman döneminde yaptırılan ve asırlardır canlılığını koruyucu tarihi Gümrük Hanı’nı, seçkin dolaşma yerli ve ecnebi turistler musahabe ediyor. sıkça balık ölümlerinin yaşandığı Balıklıgöl ile angajmanlı olan tarihi Gümrük Hanı’ndaki kanala, bölgedeki benzeri lokantanın çalışanı, iş durumunda biriken yapışkan suyunu döktü. İçinde kemirmek artıklarının dahi olduğu suyu döken sevimli, henüz sonra da bidonunu yazı suyunda yıkadı. Görüntülerin içtimai medyada yayımlanmasıyla mıntıka halkı tepki gösterdi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTIKonuyla ilişkin bağlanmış izah fail Şanlıurfa Valiliği, ilgilendiren işletmeye yaptırım uygulanacağını bildirerek, şu ifadeleri kullandı: “Balıklıgöl bölgesinde kâin Gümrük Hanı’nda ciğercilik faaliyeti gösteren pres yoluyla iz atık suyunun, Balıklıgöl havzasının olduğu dereye döküldüğü haberi üstüne, Şanlıurfa Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü denetim ekiplerimiz ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce şikayete laf bölgede vacip incelemeler yapılmıştır. Yapılan inceleme neticesinde ilişkin pres için mazbata tutularak yönetsel yaptırım uygulanmıştır. Antrparantez bölgedeki sair işletmeler birlikte uyarılmıştır. Çevreye alın bu zümre zıt çizi gösteren emanet ve işletmelere katiyen hoşgörü gösterilmeyecektir. Lazım tüm yasal yaptırımlar uygulanacaktır” denildi.Öte yandan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi marifetiyle belirlenecek benzeri encümenin tayin edeceği ukubet miktarının 2 bin 977 TL ile 30 bin 72 TL arasında olması bekleniyor.

Share: