Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta yaz tatilinin sona ermesiyle 2022-2023 yetişek tedris yılı başladı.

Van’dahi Yüzün Yıl Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki Çocuk Van Anaokulu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenle 1517 okulda 307 bin 90 mektepli ve 17 bin 896 hoca dersbaşı yaptı.

Halk oyunları gösterisinin ardından mütekellim Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Âşık Balcı, kullanılmamış eğitim bilimi-tedrisat yılının dobra olmasını diledi.

Eğitime, bilgiye, bilime, kültüre ve sanata dost tıpkısı çevrimli olduğunu belirten Balcı,”Asli görevimiz, terbiye camiasının, öğretmenlerin ve öğrencilerin önündeki engelleri fayrap etmek, yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlara apotr olmaktır. Bunları yaptığımız antlaşma memleketin ve milletin ilerlemesine, yükselmesine yardım sağlamış oluyoruz. Eğitim-talim ayrımsız numaralı meselemizdir. Bilcümle gücümüzü, devletimizin ve milletimizin tüm imkanı, kabiliyet ve potansiyelini terbiye camiasının emrine vermiş bulunmaktayız.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Asıl Eğitim Bilimi Umumi Müdürü Tuncay Morkoç ise vekillik olarak bu sene okul öncesi eğitimde seferberlik başlattıklarını belirtti.

Hiçbir çocuğun eğitimden yoksun kalmaması hedefi doğrultusunda mücahede yürüttüklerini anlatan Morkoç, şunları kaydetti:

“Anaokulu hedefimizden zaman itibarıyla 1407 anaokulunu açmış bulunuyoruz. Türkiye çapında 10 bin 200 anne sınıfını açarak çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk. Bu sene ekol öncesi eğitiminden faydalanan yavru sayısı tıpkısı geçmiş yıla göre 659 bin artmıştır. Bu çocukları ayrımsız yıl içre sınıflara konumlamak, öğretmen, materyal atfetmek. Bunların bütünü büyük işlerdi. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum. Balaban iller arasında vadi düzlük Van’daki okullaşma oranını yüzdelik 98’lere kadar çıkaran Sayın Valimiz ve ekibine teşekkürname ediyorum. Bizler amacıyla kurum verici aynı tabela. Bundan ahir hedefimiz takkadak 5 yaşındaki kollar değil, 3-4 yaşındaki evlatlarımızı birlikte sunu er yaşlarda öğretmenlerimizle buluşturmak olacaktır.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli bile üniversitelerin topluma liderlik etme, öğün gösterme, tetikleme görevlerinin olduğunu ifade etti.

Üniversite kendisine toplumla etkileşime girmesine katkıda bulunmayı hedefleyen ayrımlı nitelikte etkinlikler düzenlediklerini aktaran Şevli, “Elan emniyetli aynı geleceğin inşasında üzerimize düşeni yapma kararlılığındayız. Hepimiz çocuklarımızın geleceğe kuvvetli adımlar atmalarını istiyoruz. Biliyoruz ki onların siktirici yaşlarda attıkları temas akilane aşama, geleceklerini, nedeniyle geleceğimizi etkiliyor, şekillendiriyor. ve biliyoruz kim er yaşlarında onlara vereceğimiz seçme eğitim çocuklarımızın potansiyellerini daha kayırıcı seviyelere çıkarıyor.” ifadesini kullandı.

Balcı ve beraberindekiler törenin ardından sınıfları ziyaret ederek, öğrencilerle kardeş kardeş etti.

Programa, DOĞRU Öğür Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İl Kurnaz Komutanı Liva Hüseyin Bekmez, İl Güven Müdürü Atanur Aydınlık, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Tevke, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, öğretmenler, öğrenciler ve çokça sayıda veli katıldı.

Hakkari

Kent genelinde 82 bin mektepli, bakir yetişek tedris yılının başlamasıyla dersbaşı yapmanın heyecanını yaşadı.

Cumhuriyet Altını İlk ve Ortaokulu’na mevrut öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuduktan sonradan sınıflara alınarak ilk derslerine başladı.

Okulu ziyaret ederek öğrencilerin heyecanına kuma olan İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Bilal Gani, 357 okulda 82 bin öğrenci ve 4 bin 749 öğretmenle eskimemiş terbiye sezonuna başladıklarını vurguladı.

Okulların tadilat ve onarımının yapıldığını nâkil Gür, şunları kaydetti:

“İl merkezi ve dört ilçemizde, hep 1 milyon 130 bin gerçeklik kitap ve öğüt kitapları devletimizin imkanları yardımıyla, kamu bir şekilde öğrencilerimizin masalarının konusunda konulmuştur. Bakanlığımızca okullarımızın bütün ihtiyaçları karşılandı. Çocuklarımızın alelhusus okul öncesi eğitime erişimlerini tasarruf etmek için katlanılamaz tıpkısı envestisman yapıldı. 2022-2023 terbiye tedris yılı öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, eğitim camiamıza, Hakkari’mize ve ülkemize hayırlar getirsin.”

Bitlis

Bitlis’te 2022-2023 terbiye talim yılının başlamasıyla mülk genelinde 87 bin 820 öğrenci dersbaşı yaptı.

Bitlis Milli Terbiye Müdürü Mehmet Tehlikesiz Korkmaz, devlet genelindeki 743 okulda tedrisat yılının başladığını söyledi.

Korkmaz, “Okullarımız ve dersliklerimiz amade. Öğretmelerimiz görevlerinin başında. Çocuklarımızın kitapları masalarının üzerinde.” dedi.

Muş

Kentteki 692 okulda 114 bin 209 öğrenci ve 6 bin 400 sarıklı yaz tatilinin arkası sıra okula başlamanın heyecanını yaşadı.

2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu’nda planlı törende mütekellim Vali İlker Gündüzöz, eğitimin önemine vurgu yaptı.

Kentte yüce yatırımların yapıldığını belirten Gündüzöz, “Hepsi bizim gençlerimiz, çocuklarımız amacıyla. Muş, Türkiye’bile yeryüzü tendürüst nüfusa topluluk 5 ilden biri. Bugün dershane başına öğrenci mevcudumuz farklı derecelerdeki okullarda çokça âdeta sapmalar gösterse dahi bayağı fevk 16 civarında.” dedi.

İl Milli Terbiye Müdürü Enver Iftihar dahi günün meal ve önemine ait yaptığı konuşmada el genelinde 692 okulda 6 bin 400 öğretmenin nezaretinde 114 bin 209 öğrencinin dersbaşı yaptığını tabir etti.

Okula kullanılmamış başlayan öğrencilere çiçek verilmesiyle son bulan törene Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Güllabi Komutanı Albay Mehmet Teşrinisani Aksakal, Ilbay Yardımcısı Hasan Taş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Inanma Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, çekicilik amirleri ve veliler katıldı.Share: