Yaşı 90, kurusu ise 450 TL

– Yaşı 90, kurusu ise 450 TL

Bilecik’te toprakla mülaki aronya bitkisinin önceki hasadı yapıldı

Bilecik İl Ekincilik ve Orman Müdürü Necmettin Arkadaş;

“Şu anki durumda 135 dekara ulaştık, bu dahi bizim için çokça memnuniyet donör akıbet”

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal;

Bu nebat çiftçilerimize berenarı adamakıllı algı sağlamaktadır”

BİLECİK – Keyif açısından hayır olduğu tayin edilen Aronya’nın üreticilerle tanıştırılması ve üretiminin yaygınlaştırılması üzere Bilecik’te geçen yıl toprakla buluşan bitkinin önce hasadı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan “Antioksidan kaynağı Aronya Yayım” projesi ile 3 dekar alana 6 bin 666 aronya bitkisi geçtiğimiz sene mayıs ayında Bilecik’in Osmaneli ilçesinde toprakla buluştu. 16 ayın peşi sıra geçmiş hasadı yapılan aronya bitkisinin Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal’ın ve İl Ekincilik Müdürü Necmettin Refik’ın katılımı ile yapıldı Bilecik’in Osmaneli ilçesinde aynı maraba tarafından yetiştirilmeye başlanılan tıbbi ve hoş kokulu nebat Aronya’nın hasadı de Yüksel Ünal’ın ve İl Tarım Müdürü Necmettin Refik’ın katılımı ile yapıldı.

“Aronya geniş abuhava kuşağına ve yerey şartlarına görgüsüz uyarlanmış olabilmektedir”

Kaymakam Yüksel Ünal, aronya bitkisinin hasadı başlamadan evvel Tarım Mühendisi Yoğunluk Helvacı Ağır Sıklet’den hikmet aldı. Kilolu, “Aronya yayım projesi 2021 yılı istatistiklerine bakarak 3 dönüm kendisine başlayan aronya ekimi 2022 bu sene 135 dönüme kadar çıkmıştır. Bu artma aronyanın istek edilen tıpkısı ürü olduğunun göstergesidir. Besin ve eczacılık alanında kullanılması antioksidan değerinin efdal bu ürünü altın olduğunu göstermektedir. Aronya geniş abuhava kuşağına ve arazi şartlarına yalınç adapte olabilmektedir. Ilkokul yaşından sonraları bereketli bakıldığında sayı farkı ayrımsız aronya fidesi tahminî olarak 10-15 klio ürün alınabilmektedir. Seçilen düzlük kendisine Adliye köyü toprak yapısı iy ve ergonomik olduğu için ikinci yılında mahsul vermiştir. Ürünün edimsel fiyatlarına bakıldığında tazesinin kilosu 90 TL ila 150 TL arası satılmaktadır. Kuru aronyanın kilosu ise 400 TL ila 450 TL arası satılmaktadır. Bu da çiftçilerimize oldukça güzel vergi sağlamaktadır” dedi.

“Şuan kim durumda 135 dekara ulaştık, bu birlikte bizim üzere haddinden fazla memnuniyet donör serencam”

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Hempa ise, “Elimizde güzeşte sene evvel başlatmış olduğumuz aronya bitkisinin dikimi ile ilgilendiren 6 bin 660 nüsha fidenin dikimini gerçekleştirmiştik. Zaman ise diktiğimiz aronya bitkisinin haşatını fora etmek üzere hep bulunmaktayız. Şuan ki durumda 135 dekara kazanmış oluyor. Bu de bizim üzere çok memnuniyet donör akıbet, ilimizde üretmiş olduğumuz bu aronya bitkisi hele piyasada haddinden fazla akseptans gören 90 TL ile 130 TL arası fiyatla satışı yapılan bire bir ürün çiftçilerimize alelhusus alımlı çalımlı olmasını diliyorum. Bu konuda desteklerini esirgemeyen başta esbak dönüş valimiz Bilal Şentürk ve kâin valimiz Dr. Eksiksizlik Kızılkaya’ya ve Kaymakamımız Yüksel Ünal’a çok teşekkürname ediyorum. Çiftçilerimize güzel olmasını diliyorum” dedi.

Ilçebay Yüksel Ünal, bugün ilk defa tropikal abuhava meyvesinin Adliye Köyü kadar erdemli tıpkı köyde yetiştiğini gördüklerini belirtti. Ünal, “Üreticiden önce biz tüketiciyiz, tadına baktığımız ahit alıça benziyor ama alış değil, tadı kiviye benziyor ama kivi değil, yaban mersinine benziyor ama keçi yemişi değil, tadım yapığımız devir hani uzaktan bire bir adamı tanırsın bile adını çıkartamasın aronyada işte anca bire bir bitki. Temas birimiz bu ürünü aynı meyve suyunda evet bile tıpkısı şekerlemede muhakkak yemişizdir. Bağımlı bu 3 dönüme ekilmiş tıpkı aronya bitkisi belki Adliye, ihtimal Bilecik, ihtimal Osmaneli üzere bayağı ayrımsız girişim amma ferda gittikçe nazik tıpkı girişim olacağına inanıyorum. Adamakıllı güzel olsun ilçemize, emeği sabık herkese başta işletme sahibi bu ürünü yetiştiren çiftçimiz Osman Nuri Kutluya kırnak ve hayırlı olsun” dedi.

Tarla sahibi çiftçi Osman Nuri Mutlu, 3 buçuk dönüm toprak konusunda geçen sene fidelerini diktikleri meydanlık aronya bitkisinin evvel ürünlerini topladıklarını belirterek, “Bu projede bizlere desteklerini esirgemeyen Bilecik valimize, Osmaneli Kaymakamımıza, el ve kaymakamlık tarım müdürlerimize ve personeline verdikleri desteklerinden dünya çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın arkası sıra Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal ve İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Bacanak, aronya bitkisinin önce hasadını yaptılar.Share: