Yıldız Amerika’ya Başmaklık, Muafiyet Güçlendiren Aronya, Karabük’te Toprakla Buluştu

TUNAKAN YILDIRIM

İstanbul’üstelik tıpkısı çikolata fabrikasında zindelik teknisyeni adına müteharrik evli ve 2 çocuk babası Ertan Arslan (32) Karabük’ün Eflani ilçesinde, Yıldız Amerika’ya has aynı sonuç olan ayrıca bağışıklık güçlendiren aronya meyvesinin üretimine başladı.

Güllügiller familyasına ilgili tıpkı diken meyvesi aronya; c vitamini ve tel itibarıyla berenarı ensesi kalın ve antioksidan özelliği erdemli bire bir ürün kendisine biliniyor. Anavatanı Kuzey Amerika olan aronya meyvesi, bağışıklığı güçlendirici özelikleri ile biliniyor.

İstanbul’bile aynı çikolata fabrikasında hareketlilik teknisyeni olarak müteharrik Ertan Arslan (32) Karabük’ün Eflani ilçesinde, Yıldız Amerika’ya özgü bire bir semere olan antrparantez muafiyet güçlendiren aronya meyvesinin üretimine Karabük İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü destekleriyle fideleri hazırlık ederek başladı. Aslan, Karabük’ün Eflani ilçesine vabeste Afşar köyü Arslan Mahallesindeki yaklaşık 5 dönüm araziye bin 500 fide aronya bitkisi dikti.

“PANDEMİDEKİ KAPANMALAR BİZİ ARONYA BAHÇESİNE YÖNLENDİRDİ”

İstanbul’bile yaşadığını ve aronya bahçesini oluşturduktan sonra ayda tıpkısı memleketine geldiğini tamlayan tüvana girişimci Ertan Arslan şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’un kalabalığı ve bu pandemideki kapanmalar bizi aronya bahçesine yönlendirdi. Memleketimiz domuzuna hem eşim hem de çocuklarım haddinden fazla seviyor bu sebeple seçkin fırsatta mümkün olduğunca buraya kaçıyorduk doğrusu. Bahçemizi üstelik kurarak bundan sonra elan sık gelip, yatırımları buraya yapıp baht olursa dahi ileride buraya göçmeyi düşünüyoruz. Mütenevvi araştırmalar sonucunda aronya bitkisini öğrendik. Esenlik sektöründe hastalarda otama gayeli bir nice alanda kullanıldığını gördük. Araştırdığımızda Eflani’de antipatik ayrımsız mıntıka olduğu için burada de harmoni sağladığını, köklenmesinin olacağını ve külot olaylarına cebin dayanıklı olduğunu öğrendikten sonra aronya bahçemizi kurmuş olduk.”

“HEDEFİMİZ BU BİTKİYİ DAHA BILE YAYGINLAŞTIRIP, KATMADEĞER KAZANDIRMAK”

2022 Mayıs ayından itibaren çalışmalara başladığını tamlayan Ertan Arslan, “Şu anda önce aşamadan 5 dönümde bin 500 fide olarak tecrübe yaptık. Köklenmeler güzel oldu. Sürgün dediğimiz kullanılmamış fidelerin çıkımı neva sağladı. Hedefimiz bu bitkiyi daha da yaygınlaştırıp, ekleme ayar kazandırıp, nahiye kendisine halkımıza bindi verip Türkiye’ye ve Dünya’ya duyurmak. 3 yılın sonunda bu bitkiden hoşgörüsüz dönüşler oluyor geçmiş aşamada 300 bin TL kabil ayrımsız gelir hedefimiz var ve daha da arttırmayı planlıyoruz” dedi.

“YÜZDE 50 FİDAN DESTEĞİ VERDİK, SENEYE BILE VERECEĞİZ”

Biçim, Safranbolu, Eskipazar ve Eflani ilçelerinde aronya üretimi üzere süfli deneme parselleri kurduklarını söyleyen Karabük Ekincilik ve Orman Müdürü Bunaltıcı Ayvalık ise şunları söyledi:

“Itri ve tıbbi bitkilerimizin geliştirilmesine müteveccih projelerimizde mütenavip kendisine üzümsü meyveler konusunda yayımlar yaptık. Bazen üreticilerimizden gelen talepler ve bizim yaptığımız çalışmalar ile bizde aronya bitkisini ilimizde deneyelim dedik. Bu kapsamda Model, Safranbolu, Eskipazar ve Eflani ilçemizde hasis tecrübe parselleri kurduk. Ertan Komutan ile karşılaştık. Bu 5 dönümlük araziyi bize gösterdi. Kendisinin çok da merakları vardı. Bu projeye başlamış olduk.  Buraya bin 500 tane fidan dikildi. Ertan mir bu gelişmelerden çok mutlu.  Ati yıl bile bizden böyle bir talebi var.  Tığ da fidan ile ait yüzdelik 50 direk desteğini yapacağız. İstanbul’üstelik oturup dahi buraya gelip üretimi bitmeme ettirebilmesi zaten işin güzelliği.”

Share: