YÜKSEKOVA’DA AÇILAN AYAKKABI TASARIM KURSU, İSTİHDAMA KATKI SUNUCAK

HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi’nde El Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan başmak tasarım ve üretim kursuna 60 dirilik vasıta yaptırdı. Hele kadınların demet gösterdiği kursta, 35 avrat kursiyer olabilmek amacıyla başvuru yaptı. Kursiyerler tıpkı yandan mesleği öğrenip bire bir yandan bile öz ürettiklerinin ticaretini yapabilecek. Ağırşak Eğitmeni Nişane Koznan, bu kursun istihdam üzere çokça şanlı olduğunu belirterek, “Öğrenciler, kendi ürettiklerinin ticaretini üstelik tıpkı zamanda yapabilecek ve gelirlerini elde edebilecekler. Bu istihtamdır ve onlar için açılan tıpkı hareket kapısıdır” dedi.

Yüksekova İlçesi’nde pabuç üretmeye yönelik Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (HEM) yoluyla başmak tasarım ve üretim kursu açıldı. Hele kadınlar bağ gösterdiği kursa 35’i avrat 60 kursiyer araç yaptırdı. Kursiyerler, pabuç, pandif, çedik, babet üretimi üzere gerekli eğitimleri alarak, önceki ürünlerini ortaya çıkarmaya başladı. Kurs eğitmeni Nişane Koznan, HEM vasıtasıyla Hakkari bölgesinde böyle bire bir kursun ilk kez Yüksekova İlçesi’nde açıldığını söyledi. Kursiyerlerin aldığı eğitimlerle ilk ürünlerini üstelik ortaya çıkardıklarını anlatan Koznan daha çok üretime başladıklarını söyledi. Bu işin hem eğitimini hem üstelik ustalığını öğrendiklerini anlatan Koznan şöyle konuştu:

“Bu kursu tüketici kursiyerler, öz ürünlerinin ticaretlerini yapabilecekler. Bu onlar üzere şişman tıpkı istihdam kapsı olacak. Evde oturan kadınlarımıza ve gençlerimize müteveccih balaban tıpkı sağlık kapısı, istihdam olacak. Kursiyerlerimiz sabahleyin ve nısfınnehar oluşmak amacıyla iki kere kursa geliyorlar. Kursiyerlerimiz özlük yaptıkları geçmiş ürünleri kendileri giyiyorlar. Bu kurslar yardımıyla patika öğreniliyor, ileride geçimlerini sağlayacakları hareket kapısı oluyor. Öğrenciler, zat ürettiklerinin ticaretini da ayrımsız zamanda yapabilecek ve gelirlerini elde edebilecekler. Bu normal uğraşı olabilecek tıpkı gelişim değil. Bu istihdamdır ve onlar için açılan ayrımsız hisse senedi kapısıdır”

Kursiyerlerden 4 yavru annesi Sudave Kaçan (36), kursa gelip meslek öğrenmenin kendisini çok bahtiyar ettiğini söyledi. Kaçan, “Bire Bir avrat olarak hakeza bire bir işi aktarmak, hizmet etmek hoşuma gidiyor. Burada olmak beni bahtiyar ediyor. Sabah kalkıp çocuklarımı okula gönderip ocak işlerimi yaptıktan sonraları buraya geliyorum. Buraya gelince patika öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorum. Burada çedik ve patik yapıyorum. Bu kursu açanlara çokça teşekkür ediyorum” dedi.

Share: