Ankara Üniversitesi Senatosu eskimemiş akademik yılın geçmiş toplantısını Alacahöyük’te yaptı

Ankara Üniversitesi Senatosu, yeni akademik yılın geçmiş toplantısını, Çorum’daki Alacahöyük Ören Yeri’nde gerçekleştirdi.

???????Alacahöyük Harabelik Yeri’ni gezen Ankara Üniversitesi Senatosu üyelerine Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Sebep vasıtasıyla burası ve Hititler karşı bilgelik verildi.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Alacahöyük Müzesi bahçesinde düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, Çorum’un yer büyüklüğü itibarıyla Türkiye’nin 20. balaban şehri olduğunu söyledi.

Tarım yapılabilir 535 bin hektar arazileri bulunduğunu belirten Rençper, yetiştirilen bazen ürünlerin Türkiye’de önceki yirmide olduğunu dile getirdi.

Çorum’un İç Anadolu ile Karadeniz bölgesinin kesişiminde, rastgele iki bölgenin özelliklerini taşıyan geçiş bölgesinde kayran aldığına belen fail Dikici, “Çorum merkezde 154 hektar alanda rekor denememiz olmuştu. Benzeri saat ortamında biricik lokasyonda sunu çok ongun dikimi Endonezya’daydı, 236 bin fidan dikmişlerdi. Biz 2019 yılında 303 bin 150 fidanla bu rekoru kırdık. Bibi rekorumuz devam ediyor.” dedi.

Çorum’dan sabık sene 2,6 bilyon dolarlık dış satım yapıldığına dikkati çekici Maraba, Hattuşa, Alacahöyük ve Şapinuva ile dahi yetişkin devir, turizm ve ekin şehirleri ortada düz aldıklarını kaydetti.

Ankara Üniversitesi Senatosu ilk kez Ankara dışında toplandı

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar bile üniversite senatosunun ilk kez Ankara dışında tıpkısı yerde toplandığının altını çizerek “1935 yılında şahsen Cumhuriyet’imizin kurucusu Atatürk’ün ismini vererek kurdurduğu Anahtar Zaman ve Coğrafya Fakültesi, arkeolojik kazılara ilk kez Alacahöyük’te başladı. Ankara Üniversitesinin sembolü olan Hitit güneşi burada bulundu. Ankara Üniversitesi o sembolü taşıyor. İstedik ki senatörlerimiz, Ankara Üniversitesinin yöneticileri burayı görsün. Burada nasıl benzeri gün yattığını görsün.” diyerek konuştu.

Hitit Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi ortada mümasil iş birliği bulunduğunu dile getiren Ünüvar, iki üniversitenin birlikteliğinden eskimemiş projeler çıkartabileceklerini düşündüğünü söyledi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Alın Yazısı ise Alacahöyük’ün tarihî anlamda haddinden fazla koskocaman aynı düzlük olduğunu belirterek, bundan önceki olduğu gibi bundan sonra de Ankara Üniversitesi ile çalışmalarını sürdüreceklerini tabir etti.

Konuşmaların arkası sıra katılımcılara, Alacahöyük’ü entrika eden motiflerin bulunduğu hediyeler sunuldu.

Programa Çorum Şehremini Halil İbrahim Aşgın, Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Ala Kaymakamı Hicabi Aytemur, Alacalı Şehremini Halil İbrahim Şaltu ile Ankara Üniversitesi Senatosu üyeleri katıldı.

Buradaki programın arkası sıra Ankara Üniversitesi Senato Toplantısı, bozuk belediye binasında gerçekleştirildi.Share: