Bayburtlu kadınlar karye dirim merkezlerinde modern tarım öğreniyor

Bayburt’ta karye hayat merkezine dönüştürülen eski meslek binalarında açılan kurslara katılan kadınlar, çağdaş tarım yöntemlerini öğreniyor.

Merkeze tutkun Çiğdemtepe köyündeki karye hayat merkezinde, Umum Eğitimi Merkezi aracılığıyla kadınlara gündeş ekincilik yöntemleri üzerine kuramsal ve kullanışlı eğitimler veriliyor.

İhtiyaç durumu göz önüne alınarak planlanan kurslar sebebiyle kursiyerlerin eskimemiş bilgiler edinmesi ve bu bilgilerini günlük hayatlarında kullanabilmesi amaçlanıyor.

Tarım teknolojileri öğretmeni Şeyda Altuncu, gazetecilere, karye hayat merkezlerinde kadınlara ve gençlere yönelik kurslar açarak çağdaş ekincilik yöntemleriyle yetiştiricilik sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Bu kapsamda seracılık, arıcılık, sebze yetiştiriciliği, fidan yetiştiriciliği kadar kurslarla vatandaşların elan müfit vakit geçirmesini sağladıklarını belirten Altuncu, eğitimleri bütünleyen katılımcıların kursiyer belgesi alarak daha eli nimetli yetiştiricilik yapmaya başlayacaklarını anlatım etti.

Kursiyerlerden Sıla Çelik da Halk Eğitimi Merkezinin köylerinde ağırşak açmasından kontekst bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi.

Kurslardan ve öğretmenlerden kıvançlı olduğunu aktaran Polat, “Burada seracılık, arıcılık, ongun budama, sebze yetiştiriciliği alanlarında yeni şeyler öğreniyoruz. Umarım kursları başarıyla tamamlar, üretime ve milli ekonomiye ulama sağlarız. Cenabıhak devletimize bozulma vermesin.” diye konuştu.

Share: