Çömlekte pişirilen ‘Tescilli Şuhut Keşkeği’ lezzeti ile damak çatlatıyor

Çömlekte pişirilen ‘Tescilli Şuhut Keşkeği’ lezzeti ile damak çatlatıyor

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’de çömlekte pişirilen ‘Şuhut Keşkeği’ lezzeti ile damak çatlatırken, coğrafi işaret tescilli ‘Şuhut Keşkeği’ Türkiye çapında iri bağlam görüyor.

Afyonkarahisar’ın tescilli lezzetlerinden ‘Şuhut Keşkeği’ anılmış tadı ile damak çatlatmaya devam ediyor. Çömlekte pişirilen ‘Şuhut Keşkeği’ lezzeti ile Türkiye çapında iri ilgi görüyor.

İlçede teferruatlı yıllardır keşkek yapan lokanta sahibi Sebahattin Akkaya, “Bizler birlikte yerel tescilli keşkeğini tanıtmaya çalışıyoruz. İnanın apışık ağrı benzeri eliyle Bu keşkeği alelhusus kahvaltılarda kemirmek amacıyla gelen çok konuklarımız var. İlçemizden Afyonkarahisar’a çömlek bazında gönderiyoruz. Burada keşkeğe olan dilek genelde sabah kahvaltılarında oluşuyor. Ama biz bunu henüz geniş tıpkısı kapsama yaydık saat 15.00’a büyüklüğünde aşındırmak konusunda aynı program oluşuyor” dedi.

“Bu keşkeği elan önce hiçbir yerdi yemedim”

Balıkesirli Afyonkarahisar’da ikamet eden Itibar Çalış “Keşkek Balıkesir’dahi bolca tüketiliyor düğünlerde özellikle tüketiliyor. Ama burada Şuhut ilçe merkezinde yediğim keşkeği hiçbir yerde yemedim. Hem yapılışı hem yemek açısından çok kıvançlı kaldım başvuru ederim” dedi.

Aksaray’dan Şuhut’a keşkek yemeğe gelen Fatih Demirbaş birlikte “Hissetmekle olmaz süregelmek taşımak geçişsiz. Ayrımlı bir lezzeti var Afyon ilimizin Şuhut ilçesinde toplumumuzun buraya gelip bu lezzeti tatması geçişsiz. Yaşamakla öğrenilirmiş kimi zaman ego Niğdeliyim. Nakliye işi yapıyorum hakeza tıpkı lezzeti duyduk ve geldik. Şuhut ilçesinin lezzetli keşkeğini herkese referans ederim” ifadelerine yer verdi.

Share: