Cumhur Reisi Erdoğan Kütahya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekincilik cesaret kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri daha sıkıntılı satmaya başladık. Buna artarak devam edeceğiz. Market sayısını anında 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve toplu küşat törenine mütekellim Erdoğan, “Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını henüz ferah göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, “Odalık Alparslan Bizans’ın kurumlu hükümdarı Diyojen’in sayıca faik ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Savaşım ile asırlardır tükenmeyen bir amaç ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu bire bir sefer daha ilan ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda çalma ve kanla döşenmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele cebin savaşan, metin haddinden fazla yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta haşat bırakılmıştı. Yurt topraklarını dört bir yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Palikarya’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’dahi yeni tıpkısı destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’da TBMM’nin açılışıyla dünyaya resmen car edilen bu sürecin değme aşaması küllerinden yeniden doğan bir milletin uyanışının sembolüdür. Oldukça ağırlık ve zor benzeri sürecin peşi sıra ordumuz gine bir Cuma Namazı haset 25 Ağustos’ta sonuncu galebe için son hazırlıklarını tamamlamıştır. O şeb ezanlar okundu, salavat kılındı, dualar edildi, akıbet ısıdam yemekler yendi ve devrisi sabahleyin çevrim ağrırken ofans emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e kadar süren Büyük Taarruz, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzunca bir aradan bilahare yaptığı önce hücum harekatıydı. Düşmanın belki makinelisi, tüm, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu ama bizim askerimizin inan kırcı yüreği bu eksiklerin hepsini olağandan telafi ediyordu. Filvaki Palikarya ordusu çekilirken 200 bin yabanlık kuvvetinin yüzdelik 65’ini Afyon-Kütahya hattında kayıplar namına bırakmıştır. Bu ulus o insaflı yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Kötü yukarı bir sayıya sahip Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise takkadak yüzdelik 6,5 civarındadır. Iri Tarruz ve akabindeki çatışmalar dünya askeri tarihine sunu muvaffakiyetli topyekün savaş namına geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı adına tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz aha bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün tutsak edilemeyeceğini, Türk’e kefen biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’bile başlayıp, 9 Eylül’birlikte İzmir’dahi sona eren bu kıyamla parçalanmamış dünyaya car ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan balaban saldırı sonrası bu kavim, o mutekit yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin yemeden içmeden silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını cümle gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır alt yapısı boşlama edilmiş, siyasi ve askeri gücü sürekli törpülenmiş tıpkı Türkiye devraldık. Tığ hedeflere akilane yürüyüşümüze katiyen açıklık vermedik. Terörle savaş Türkiye’nin sorunlarında geçmiş sıradaydı. Bütün terör inlerini bunların kafalarına geçirdik. daha çok üstelik geçirmeye bitmeme edeceğiz. Attığımız seçkin adımda dışarıdan ve içeriden engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin beraberinde, toptan gelişmelerde bile Türkiye’yi dünyanın sunma stratejik ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar önceki tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak kazançlı modelini değiştirdiği üzere toptan fırtınadan yeryüzü birkaç kayıpla çıkacaktır. Tarım güven kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri henüz çarkıt satmaya başladık. Buna artarak devam edeceğiz. Market sayısını süratle 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından sonradan aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki olumlu yansımalarını henüz gani göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının dört bir yanından kendileri üstelik bin bire bir meskenet ve gâvurluk altında işlek dostlarımızdan birlikte ülkemize yardım yağmıştır. Şişman Tarruz öncesinde de bir zaman olduğu üzere ülkenin askeri gücünden mali kaynaklarına tüm imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Ama sonuçta mücadelenin vakit kaybetmeden silahla vakit kaybetmeden parayla değil ana imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını hep gördü. İki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi tutkun, ekonomisi kısa mevdu siyasi ve askeri gücü daima törpülü benzeri Türkiye devraldık. Hemencecik kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak aynı kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye değme alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan kuşatan uygarlık seviyesinin üzerine çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu strateji eden düzenlilik ve iktisat krizi sırasında çokça daha bol anlaşılmıştır. Umum dünyanın dengeleri altüst olurken tığ hedeflerimize akilane yürüyüşümüze asla açıklık vermedik. Tıpkısı şekilde demokraside dahi temas kesimden vatandaşımızın hak ve özgürlük alanlarını uzun uzadıya toplumsal gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin destek bulmasına vesile veren tekmil çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 milyar TL’ye para olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: