Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere sava: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere muvasala desteği sağlanacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde yetişek talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri üzere muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu destek sebebiyle tahminî 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara rastgele yük getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantı sonrası açıklamalarda kâin Cumhur Reisi Erdoğan, “Küresel kazançlı krizin ve düzenlilik tehditlerinin anbean arttığı aynı dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, mal fiyatlarının yükselişi ile istihsal ve tedarik kanallarının tıkanması ile başlayan ve dinginlik ihtimali ile tırmanan bu sıkıntılı çağ bittabi ülkemizi dahi etkilemektedir. Mutluluk ve milletçe kesintili göç akınından maltalık pahalılığına büyüklüğünde tıpkı seri yüklülük ile uğraş ediyoruz. Fakat Türkiye ayrıksı devletlerden ayrımlı olarak uzunca tıpkısı süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların birlikte etkisi ile tehditleri önceden görebilme ve hemen tedbir alabilme kabiliyetine topluluk ayrımsız ülkedir. Hakikat her global akse ve ardından yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını aynı öğün daha konfirmasyon etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile takviye ettiğimiz asayiş ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki başka kaoslara alın de korunaklı hale getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet tarihinin yer efdal istihdam rakamına kazanmış olduk”

Diplomaside uzunca bire bir süredir uğranan tekme standartların eskimemiş lehçe dalgalanmalar karşısında kararlı ve pozitif politikalar geliştirme imkanı sağladığına vurgu özne Cumhur Reisi Erdoğan şunları kaydetti:

“Iktisadi saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde küresel krizin yıkıcı etkilerini yer bir iki düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa özellikle kalkışmak amacıyla tamlık dünyayı yağız kara düşündüren erke krizini hem temel çeşitlendirmesine her an hem evcil ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek mücehhez yakalandık. İstihdam odaklı tutum programımız yardımıyla durgunluk tehlikesinin giderek henüz yüksek sesle konuşulduğu bir dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini garanti altına aldık. İşte zaman ağustos kocaoğlan işsizlik rakamları açıklandı. Buna bakarak işsizlik oranı aynı önceki ayak tabanı göre 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9.6 ile yegâne haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üstüne çıktı. Sonunda Cumhuriyet tarihinin sunu erdemli istihdam rakamına başarmış olduk. Hükümetlerimiz döneminin sayı farkı enflasyonu yüzde 13 iken, sonuç günlerde yaşadığımız sıkıntıların değişik politik ve sosyal saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını esasen hatırlatmak istiyorum. Pahalılık ile mücadelemizi sürdürürken herhangi bir kesimden insanımızın avlu pahalılığının kere açtığı bolluk kaybını telafi edecek adımları bile birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı”

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Toplu Konut İdaresinin yaptığı hazırlıkların peşi sıra İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini daha geçmiş paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakınları ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu asıl kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu referans sahiplerinden 4 buçuk milyonu birlik şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği göz önüne alındığında bu rakamların henüz birlikte artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin sunu iri içtimai basamak projesi olan bu kampanyamıza gösterilen kısık demet bizi henüz doğacak adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin ilk etabındaki rakamı 250 olan hane sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk girişim 250 bin konutumuzu 2 yıl içerisinde adalet sahiplerine teslim edeceğiz. Bölük inşası amaçlı yer sayısını dahi 1 milyona tart kararı aldığımızı aynı süre geçmiş duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı say ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile ilişik hazırlıkları tamamladı.”

“Omuz Omuza parsellerdeki türe sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut nesir edilmesi talebinde bulunabilecek”

Içtimai göz projesine beraberinde parsellerin da karışma edildiğini tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beraberinde parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut mensur edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde destek artı 4 veya 5 acımasız geçmeyecek. Bu şekilde düz yazı edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla birlikte işbirliğine gidilecek. Konut amacı yer ve işyerlerinin başvuruları zaman itibarıyla alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız yer tapularını antrakt ayından itibaren alabilecekler. Arsa tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Bağımsız parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ödeme modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri bile 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Içtimai konutlarımızın inşasına 25 Ekim’dahi Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diye konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim talim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere muvasala desteği sağlayacağız”

Darülfünun öğrencilerine birlikte müjdelerde mevcut Erdoğan, “Bire Bir müjde bile darülfünun öğrencilerine atfetmek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim bilimi tedris gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 öğün verilecek bu bindi yardımıyla tahminî 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara herhangi bir denge getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtası ile 60 ay önel ile ve yüzde 7,5 faiz oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 milyar teklik bire bir yüreklilik kampanyası başlatıyoruz”

Bir özge müjdelerinin dahi esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Temas devir olduğu kabilinden salgın ve çekişme şartlarının önümüze çıkarttığı kip süreçte da esnaf ve zanaatkarlarımızın yanında olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı saha veriyoruz. Söz Gelişi geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Eş Müteşebbis Kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üstünde benzeri cins kullanmıştır. Gençlerimiz üzere muhtelif isimler altında başlattığımız hamle kredilerinden 52 bin gönül, 10 milyar teklik ayrımsız kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demincek üstelik Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız eskimemiş benzeri güven destek paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 ay mehil ile ve yüzde 7,5 getiri oranı ile istifade edebilecekleri 100 bilyon lira tıpkı itimat kampanyası başlatıyoruz. Yalnız bununla kalmıyor, cesaret dal limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve anahtar kredisi limitlerini bile 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Tendürüst girişimcilerimizin akim faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını üstelik 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan cesaret kullanıp birlikte takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya kadar mankafa ödemesiz, 36 ayak tabanı büyüklüğünde vadeli yüzde 4 faizli güven ile borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini almanak 16 bilyon metreküpten iki bitirme artış ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Enerji alanında üstelik koskocaman adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak talepteki beklenen artışlara ve hayret kesintilere karşı hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile birlikte Avrupa’nın erke sunu güvenliği amacıyla üstelik kritik öneme sahip TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 milyar metreküpten 2 kat artım ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbon anlaşması ile bu ülkenin ana kara sahanlığındaki yer yağı ve türevlerinin çıkartılması üstüne bakir bire bir işbirliği alanı oluşturduk. Antrparantez Ana Deniz, Tren, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Bir Fellah Emirlikleri ile erke alanında bakir işbirliklerimizin önünü açacak temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Bire Bir şeb ansız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine hesabına getiriyoruz”

Çizgi güvenliği noktasında düzenlilik güçlerinin 7/24 saklık halinde olduğuna ilgi calip Erdoğan, “Yıldırı örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve güvenlik güçlerimize yönelik hiçbir saldırıyı cevapsız ve cezasız bırakmıyoruz. hudut dışı harekatlarımızı öz önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Çıktı terör örgütleri ile gelişigüzel ülkemize hasımlık mugaddi herkesin bati rüyası haline gelen, ‘Bire Bir geceleyin anlayışsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen hesabına getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: