Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 akarsu kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde fehamet yoluyla üretilen kısaca 19 milyon sazan yavru akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Istihsal Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin cemaat olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına iri ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, gölet ve akarsularda farklı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve iç sularda 380 asıl olduğunu, tahminî 100 türün de ticaretinin yapıldığını tabir ederek, “Nezaret olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza serencam 20 yılda 10,2 bilyon teklik Türkiye genelinde ÖTV’siz motorin desteklemesi yaptık. Benzeri şekilde Türkiye’birlikte yetiştiricilik yapan üreticililerimize 7,2 bilyon teklik ve sair desteklerle beraber serencam 20 sene içerisinde 18,2 milyar lira destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman bile Türkiye’nin, su kaynakları itibarıyla bile çok şişman imkanlara erbap olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, yandaki 11 ile da dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ulvi Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimal düzeyde faydalanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları bakmak için toprak ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını rapor etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’üstelik Keban Barajı’nda sportif fent balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Işıklı, okuduğu duanın arkası sıra 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz sonra sembolik kendisine 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde bala balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar üzere Keban Baraj Gölü’nde “Evinize yalabık geldiniz” yazılı ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Açıkgöz Komutanı Mümessil Albay Hedef Evren, İl Güven Müdürü Büyüklük Yeğin, Keban Belediye Başkan Vekili Osman Erdoğan birlikte katıldı.

Share: